Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 4)
19.12.2009 16:26:26

Besnikėria dhe drejtėsia
 

Shpesh dėgjojmė njerėzit duke folur nė favor tė atij qė e duan, edhe pse pėr personin nė fjalė e dimė mirė se ka kryer vepra tė kėqija. Kjo quhet besnikėri. Kur bėjmė vepra tė pahijshme, mendojmė se ai qė e duam duhet tė qėndrojė nė krahun tonė, duke iu referuar kėsaj si ‘besnikėri’. Megjithatė, me kėtė gjest e kemi shumė gabim. E vėrteta ėshtė elementi mė i rėndėsishėm drejt qeverisjes sė jetės sonė; nėse jemi nė gjendje t’i qėndrojmė pėrballė drejtėsisė, atėherė me kėtė automatikisht kemi arritur qė tė jemi tė fortė nė tė gjitha aspektet e jetės, njėkohėsisht duhet shtuar se njerėzit qė kryejnė gjėra tė pahijshme dėnohen sipas veprės sė kryer. Allahu i Madhėrishėm nė lidhje me kėtė thotė:
  
“O ju qė besuat, vazhdimisht bėhuni dėshmues tė drejtė pėr hir tė Allahut edhe nėse ėshtė kundėr vetes suaj, kundėr prindėrve ose tė afėrmve, qoftė pasanik ose varfanjak, pse Allahu e di mė mirė pėr ta. Atėherė, mos e ndiqni emocionin e t’i shmangeni drejtėsisė. Nėse shtrembėroni ose tėrhiqeni, Allahu e di hollėsisht se ēfarė punoni.”
1

    Kur tė mbrojmė ndonjė person nga ndėshkimi mbi veprėn dhe gabimin e bėrė, ka tė ngjarė qė mos ta dallojmė, mirėpo nė kėtė rast kemi bėrė dy gabime. Sė pari: Nuk jemi pėrkrahės tė sė mirės. Sė dyti: Inkurajojmė keqbėrėsin qė tė bėjė vepra tė kėqija edhe mė tej. Personi i cili ėshtė sjellė nė mėnyrė tė padenjė mėsohet qė t'i shmanget dėnimit, sė kėndejmi, ai vazhdon jetėn e tij tė mėparshme duke bėrė gjynahe.
   Natyrisht, kur kemi tė bėjmė me njerėz tė dashur, qė janė pėrfshirė nė vepra tė kėqija, ėshtė e vėshtirė qė tė dėshmohet sipas drejtėsisė, mirėpo, nė tė njėjtėn kohė, ėshtė shumė e lehtė qė tė ngrihemi dhe tė jemi pėrkrahės tė drejtėsisė, t’i shmangemi sė ligės dhe keqbėrėsve. Ē’duhet vepruar mė tutje? Kėtu kemi pėrgjigjen:  

  
“O ju qė besuat! Bėhuni plotėsisht tė vendosur pėr hir tė Allahut, duke dėshmuar tė drejtėn, dhe tė mos ju shtyjė urrejtja ndaj njė populli e t’i shmangeni drejtėsisė; bėhuni tė drejtė, sepse ajo ėshtė mė pranė devotshmėrisė. Kijeni frikė Allahun, sepse Allahu di pėr ēdo gjė qė veproni.”2
   Asnjėherė nuk duhet harruar tė dėshmohet e drejta, pavarėsisht nėse keqbėrėsit kanė qenė tė afėrm apo tė largėt. Nė mendjet dhe zemrat tona duhet qė gjithmonė tė jetė parėsore e vėrteta dhe drejtėsia. Kjo ėshtė e vetmja rrugė pėr tė qenė tė devotshėm.


Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
13.6.2008


1 En-Nisa (4), ajeti 135.
2 El-Maideh (5), ajeti 8.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010