Zbatimi praktik i Kuranit nė jetėn e pėrditshme (Pjesa 3)
19.12.2009 16:25:59

Shoqėrimi

   Duke lundruar me anijen e Kuranit, arrijmė te porti i shoqėrimit dhe ja, duke vizituar tė afėrmit, miqtė, shokėt dhe pa i hedhur vėshtrim vizitave tė shpeshta dhe nė kohė tė ndryshme, shohim se nuk jemi nė gjendje tė vėrejmė sjelljet tona aq tė kėqija. Pėr kėtė, Allahu i Plotfuqishėm na mėson: “O ju qė besuat, mos hyni nė shtėpi tė huaja pa kėrkuar leje dhe pa i pėrshėndetur njerėzit e tyre. Kjo ėshtė mė mirė pėr ju, qė tė merrni mėsim. Po nėse nuk gjeni asnjė, atėherė mos hyni nė to derisa t’ju jepet leje, e nėse ju thuhet qė tė ktheheni, ju kthehuni. Kjo ėshtė mė e ndershme pėr ju. Allahu e di ēdo gjė qė veproni. Nuk ėshtė pėr ju ndonjė gjynah, nėse hyni nė shtėpi tė pabanuara, nė tė cilat keni ndonjė pėrfitim. Allahu e di atė qė e shfaqni haptas dhe ēfarė e mbani tė fshehtė.”
1

   Nga ky ajet mėsojmė se gjithsesi jemi tė obliguar tė kėrkojmė leje pėr tė vizituar shtėpinė e dikujt dhe nuk duhet tė hyjmė aty, vetėm nėse na lejohet njė gjė e tillė. Me kėtė tregohet respekti ndaj ēėshtjeve private tė tė tjerėve.
   Kam bindjen se gjithmonė para se tė vizitojmė ndonjė tė afėrm apo kėdo qoftė, mund t’u bėjmė njė telefonatė e t’i informojmė pėr vizitėn tonė dhe me kėtė mund tė shohim nėse janė tė zėnė apo tė lirė pėr tė na pritur. Nė kėtė mėnyrė, mund tė mėnjanojmė sjelljet e kėqija, qė mos t’i marrim njerėzit pėr sė lehti. Sa mė shumė qė t’i njohim njerėzit, aq mė shumė duhet tė shtohet respekti ynė ndaj tyre, e nėse nuk na lejohet qė tė hyjmė nė shtėpitė e tyre dhe urdhėrohemi pėr t’u kthyer, atėherė duhet tė kthehemi.
 


Haxhah Liza Abdullah
Shqipėroi: Mr. Feim Dragusha
6.6.2008


1En-Nur (24), ajetet 27 – 29.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010