Fama, sprovė pėr njerėzit
18.12.2009 20:55:36

Falėnderimi i takon Zotit tė botėve, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi mė tė nderuarin e tė Dėrguarve, Muhamedin, mbi familjen dhe mbi shokėt e tij.

Tė nderuar muslimanė!

Kini frikė Allahun e Lartėsuar duke e respektuar Atė. Falėnderoni Krijuesin pėr tė mirat qė ua dhuroi. Lavdėroni sinqerisht Allahun, i Cili ju udhėzoi nė dritėn e besimit islam. Gjithashtu kujtoni fjalėn e Tij, kur thotė:
“Ai ju jep gjithēka qė i kėrkoni. Edhe nėse pėrpiqeni t’i numėroni dhuntitė e Allahut, nuk do tė mund t’i numėroni dot. Njeriu ėshtė vėrtet i padrejtė dhe mosmirėnjohės.”
1

Kėrkimi i famės, namit, autoritetit, pozitės, pasurisė, ėshtė dėshirė dhe prirje e brendshme pėr shumicėn e njerėzve. Ata harxhojnė energji, bėjnė tė pamundurėn pėr t’i pėrvetėsuar ato. Fama ėshtė njė dehje qė kapėrcen edhe rakinė. Autoriteti ėshtė pėrgjėrim i llojit tė vet. Pra, me kėto tipare njihen dhe dallohen njerėzit, pėrmenden, pėrfitojnė, etj..

Njeriu i do vetitė e lartpėrmendura dhe dėshiron tė lavdėrohet e tė mburret, edhe pse ai ėshtė i krijuar nga lėngu i prodhuar nga gjėndrat e mashkullit, qė quhet spermė. Fundi i tij pas vdekjes do tė jetė pjesė e kalbur nė tokė. Kujto fjalėt e Allahut tė Lartėsuar kur thotė:

“A nuk e mban mend njeriu se Ne e kemi krijuar atė, kur ende nuk ishte asgjė?!”
2

“Vallė, a nuk ka kaluar njė periudhė kohore, kur njeriu nuk ka qenė qenie e denjė pėr t’u pėrmendur?!”
3

Nėse mendojmė pėr tekstet e haditheve, mėsojmė se njeriu vepron mirė edhe duke mos pasur pėr qėllim kėnaqėsinė e Allahut tė lartėsuar, por vetėm tė pėrmendet e tė zihen nė gojėn nė mesin e njerėzve. Hadithi na tregon kėshtu:

“Njeriu lufton pėr t'u pėrmendur dhe njeriu lufton pėr ta parė vendin e vet (pozitėn)”. Hadithi profetik na rrėfen haberin e tre njerėzve qė do tė tėrhiqen nga fytyrat pėr nė zjarr tė xhehenemit. Mėsojmė se muxhahidit i thuhet: “ke luftuar qė tė thuhet se je guximtar”. Dijetarit i thuhet: “ke studiuar qė tė njihesh si dijetarė, ke lexuar Kuranin tė njihesh si lexues.” Kurse dorėdhėnėsit i thuhet: “ke ndihmuar qė tė thuhet se je bujar.”

Po tė jetė besimtari pak i mendueshėm nė kėto citate profetike, vėren shumė qartė dobėsinė e njeriut para autoriteti dhe famės. Ai sakrifikon gjithēka pėr veten e tij, mbledh edhe pasuri pėr ta shpenzuar vetėm tė pėrmendet. Dijetari harxhon ymrin nė dituri duke u lodhur e vuajtur dhe nė fund kjo tė bėhet vetėm pėr famė e pozitė dhe pėr autoritet e pėrmendje!

Njeriu nė kėtė botė gjatė veprimeve qė kryen e dėshiron nga tė tjerėt lavdėrimin dhe falėnderimin pėr atė qė ka bėrė, po edhe atė qė nuk kanė bė. Pa dyshim qė kjo ėshtė njė e metė serioze qė i korrupton njerėzit nė forma tė ndryshme dhe pėrulėsia nė zemrat e tyre dobėsohet.

Kujtimi dhe falėnderimi janė cilėsi tė veēanta tė Allahut tė Lartėsuar dhe Ai dėshiron nga robėrit qė ta kujtojnė dhe ta ndiejnė nėnshtrimin e pėrulėsinė ndaj Krijuesit duke e kujtuar me format e ligjshme. Ai i cili ėshtė i angazhuar nė kujtimin e Allahut nuk vuan qė tė kujtohet prej njerėzve, nuk ngarend pėr famė, njohje. Por ai synon vetėm kujtimin nga ana e Allahut.

“Prandaj, mė kujtoni Mua (me namaz e lutje) qė Unė t’ju kujtoj (me shpėrblime) dhe falėnderomėni Mua (duke M’u bindur) e mos i mohoni dhuntitė e Mia (me mosbindje)!”
4

Allahu i Lartėsuar nė hadithin kudsij thotė: “Unė jam te mendimi i mirė i robit Tim pėr Mua, andaj le tė mendojė ēka tė dojė pėr Mua.”
5

“Unė jam te mendimi i mirė i robit Tim pėr Mua, nėse mendon mirė, kėtė e fiton, nėse mendon keq, kėtė e fiton.”
6

Lavdidashėsi i cili pret lavdėrimet e njerėzve duke bėrė punė tė mira vetėm karshi njerėzve, ai kėtė do ta pėrjetojė pa dyshim, por edhe do tė shantazhohet e poshtėrohet. Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, thotė: “Ai qė u flet njerėzve qėllimisht pėr tė fituar lavdėrimet e tyre, Allahu do t’ua bėjė atyre tė njohur qėllimin e tij tė vėrtetė Ditėn e Ringjalljes; edhe ai qė bėn punė tė mira karshi njerėzve pėr t’u dukur dhe pėr tė fituar lavdėrimet e tyre, Allahu do ta nxjerrė nė shesh qėllimin e tij tė vėrtetė dhe (do ta poshtėrojė).”
7

Tė nderuar besimtarė!

Besimtari i mirė duhet tė punojė dhe ajo tė bėhet vetėm pėr hir tė Allahut tė Lartėsuar e jo pėr ndonjė qėllim tjetėr afatshkurtėr. Tė adhurohet Ai me format e ligjshme nė formė tė ligjshme. Ēdo gjė tė bėhet vetėm pėr Tė e jo pėr njerėzit. Tė jetohet nė rrugėn e Tij e jo nėpėr rrugica e humnera. Qėllimi final ėshtė vetėm kėnaqėsia e Allahut tė Lartėsuar dhe pėrfundimi i kėnaqshėm nė xhenetin e Tij.

O njeri!

Nėnshtroju vetėm Allahut dhe bėhu rob i Tij, nė kėtė mėnyrė nuk do tė jesh rob i robėrve tė Tij. Punėn qė bėn mos e ekspozo, mundohu ta fshehėsh, se Allahu kėshtu e donė robin e Vet. I Dėrguari i Allahut thotė: “Pa dyshim qė Allahu e do robin e devotshėm, tė pasur e tė fshehtė (i cili nuk i shfaq veprat).”
8

Atėherė, o njeri, ki kujdes qė tė mos sprovohesh me nam dhe autoritet! Allahu i Lartėsuar karshi njerėzve tė bėn qė ti tė pėrmendesh e tė lavdėrohesh. Gjithashtu mos harro se Ai do t’i nxjerrė nė shesh qėllimet e tua tė vėrteta dhe ti do tė jesh i poshtėruar nė kėtė botė dhe botėn tjetėr.

Shpejto dhe pėrqafo ihlasin (sinqeritetin) dhe respekto Allahun duke shpresuar shpėrblimin vetėm prej Allahut duke pasur nė konsideratė dėnimin e Tij. Pėrgėzohu me fjalėt e Allahut tė Lartėsuar: “Pa dyshim, miqtė e Allahut nuk do tė kenė arsye pėr t’u frikėsuar dhe as pėr t’u dėshpėruar. (Tė tillė janė) ata qė besojnė dhe qė (i) frikėsohen (Allahut). Ata i pret lajmi i mirė nė kėtė jetė dhe nė tjetrėn. S’ka ndryshim nė fjalėt e Allahut; kjo ėshtė fitorja madhėshtore.”
9


 

 Ulvi Fejzullahu
19.4.200
9

 

1 Ibrahim, 34.
2 Merem, 67.
3 Insan, 1.
4 Bekare, 152.
5 Buhariu dhe Muslimi
6 Transmeton Ahmedi.
7 Transmeton Buhariu.
8 Transmeton Muslimi.
9 Junus, 62-64.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010