Cilat mallra u bashkėngjiten mallrave kamatare me anė tė analogjisė
22.12.2009 13:30:44

Sė pari: monedhat

Pasi sqaruam se motivi i ndalimit tė kamatės nė ar e argjend ėshtė vlera e ēmuar e tyre, atėherė nė kėtė lloj bėjnė pjesė tė gjitha llojet e monedhave tė cilat pėrdoren, si paratė prej metali ose letre. Pra ia bashkėngjisim dispozitat e kamatės parave duke bėrė analogji me arin dhe argjendin.

Akademia e Fikhut Islam nė mbledhjen e dytė tė mbajtur nė Aman tė Jordanisė me datėn 8-13 Sefer 1407, qė pėrputhet me datėn 11-16 tetor 1986, ka vendosur: "Monedhat formale qė pėrdorėn sot pėrmbajnė karakteristikėn e vlefshmėrisė, prandaj tė gjitha dispozitat qė kanė tė bėjnė me arin e argjendin, sikurse dispozitat e kamatės, zekatit, blerjes me parapagim dhe dispozitat e tjera vlejnė edhe pėr monedhat (qofshin tė metalit apo tė letrės)."1

Sė dyti: ushqimet qė magazinohen

Me kategorinė e ushqimeve nga mallrat kamatare bėhen analogji tė gjitha llojet e ushqimeve qė mund tė magazinohen, sikurse orizi, misri, fasulja, etj. Ndėrsa ushqimet tė cilat nuk mund tė ruhen (magazinohen) lejohet tė tregtohen me shtesė, pra ato janė ushqime jo kamatare, sikurse frutat (pėrveē hurmave), perimet, prodhimet qumėshtore, etj. Prandaj lejohet kėmbimi i 1 portokalli me 2 portokaj ose 2 vezė me 4 vezė, ose 4 kg mollė me 10 kg mollė pėr arsye se ato janė ushqime tė cilat nuk mund tė qėndrojnė gjatė. Gjithashtu lejohet qė gjatė shitblerjes sė kėtyre ushqimeve, tė mos bėhet kėmbimi i dy mallrave dorė mė dorė dhe lejohet qė dorėzimi njėrit mall tė prolongohet pėr mė vonė.

 

Alaudin Abazi
8.11.2009

 


[1] Numri i vendimi: 21 (3/9).


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010