400 kėshilla islame (16)
22.12.2009 13:28:00

Kėshilla kundėr veprave penale

 
271. Mos i bėj lajka askujt dhe mos ki frikė nga asnjė kėrcėnim kur je duke punuar nė rrugėn e Allahut Fuqiplotė!

272. Urdhėro pėr tė mirė, ndalo nga e keqja dhe bėhu i durueshėm ndaj asaj qė tė ka goditur!

273.
Ruaju qė fjalėt dhe kėshillat tė mos bien ndesh me veprat e tua!

274.
Mos tolero nė ndėshkimin e shkelėsve tė ligjeve tė Allahut!1

275.
Mbuloji tė metat e muslimanit dhe mos ia shpalos ato!

276.
Largohu nga tė gjitha gjėrat e ndaluara, tė vogla qofshin ato apo tė mėdha, mos mėkato ndaj Allahut dhe mos ndihmo askėnd qė t'i bėjė Atij mėkat!

277.
Mėkatet e vogla mos i nėnvleftėso duke i shikuar si tė vogla, sepse me tė vėrtetė trajtimi i tillė ndaj tyre ėshtė shkatėrrues!

278.
Ruaju nga konsumimi (pirja) e alkoolit; shitja, blerja dhe ulja me njerėz tė cilėt konsumojnė alkoolin!2

279.
Mos iu afro imoralitetit (zinasė)! Mė tė vėrtetė imoraliteti ėshtė vepėr e fėlliqur, shkakton hidhėrimin e Allahut dhe sa rrugė e keqe qė ėshtė ajo!

280.
Ruaju nga homoseksualizmi!3  

281. Ki kujdes nga vrasja e njeriut, sepse vėrtet vrasja llogaritet ndėr mėkatet mė tė mėdha!

 

Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
20.9.2009


 


1) Mos ndihmo askėnd kur ėshtė fjala pėr mosrespektimin dhe moszbatim tė ligjeve tė Allahut! 

2) Alkooli ėshtė pothuajse i barabartė me shirkun. Transmetohet nga Ibėn Abasi tė ketė thėnė: “Pasi ka zbritur ndalesa pėr alkoolin, shokėt (sahabėt) kanė shkuar te njėri-tjetri duke thėnė: “U ndalua alkooli dhe ėshtė bėrė i barabartė me shirkun”. Gjithashtu tregohet se Ibėn Omeri anonte nga ajo se alkooli ėshtė mėkati mė i madh. Nė shumė thėnie profetike (hadithe) tė cilat flasin rreth ndėshkimit dhe mallkimit tė konsumuesit tė alkoolit. Pejgamberi alejhi selam thotė: “Konsumuesi i alkoolit nėse vdes, do ta takojė Allahun si adhurues i idhujve.” (Transmeton Buhariu nė Tarih El-kebir 1/129; Ahmedi nė Musned 1/272, Ibėn Maxhe 2/1120 nr. 3375) (Sh. P.).

3 Allahu i Madhėrishėm nė lidhje me kėtė thotė: “A shkoni pas meshkujve tė kėsaj bote, e gratė e juaja i lini anash. tė cilat Zoti i krijoi pėr ju! Por ju jeni njė popull qė kaloni ēdo kufi!” (Kaptina Shuara’e; 165-167). Edhe i Dėrguari i Allahut, Muhamedi alejhi selam, ka thėnė: “E ka mallkuar Allahu atė qė bėn veprėn e popullit tė Lutit.” Po ashtu, nė lidhje me homoseksualitetin dhe vepruesin e saj, ai ka thėnė: “Vriteni vepruesin dhe atė mbi tė cilin veprohet.” (Ebu Davud 4/158 nr. 4462; vlen tė pėrmendet se pėr saktėsinė e kėtij hadithi mund t’i referoheni librit: Telhisuhabir 4/54) (Sh. p.).


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010