400 kėshilla islame (14)
22.12.2009 13:27:31

Kėshilla rreth ushqimit dhe pijeve

 
244. Ji modest, kėnaqu edhe me tė paktėn dhe sa tė kesh mundėsi ha vetėm nga ajo pasuri qė pėrfiton me duart e tua!
245. Mos ha asgjė, pėrveēse ushqim hallall dhe tė mirė!1
246. Pastroji duart para dhe pas ngrėnies!
247. Pėrmende emrin e Allahut para ngrėnies dhe pirjes duke thėnė "Bismilah" dhe kur tė mbarosh, falėnderoje Atė duke thėnė "Elhamdulilah".
248. Ushqehu dhe pi me dorėn e djathtė dhe njėkohėsisht edhe kur tė marrėsh apo tė japėsh diēka, vepro me dorėn e djathtė!  
249. Ha para vetes!
250. Mos u ngop kur ha!
251. Mėsoje familjen dhe fėmijėt e tu qė tė hanė ushqim sė bashku!  
252. Nėse je i ftuar nė ndonjė gosti, atėherė pėrgjigju ftesės, pėrveē nėse nė atė vend ka gjėra tė ndaluara, tė cilat nuk ke mundėsi t’i ndryshosh!
253. Mos merr pjesė nė ndonjė manifestim -zijafet- pa qenė i ftuar!
254. Mos ha ushqim tjetėrkund pėrveē tek njerėzit e devotshėm (qė ia kanė frikėn vetėm Allahut) dhe mos lejo qė ushqimin tuaj ta hajė dikush tjetėr pėrveē tė devotshmėve!
255. Mos pėrdor enėt prej ari dhe argjendi, se me tė vėrtetė ato janė tė ndaluara rreptėsisht!
256. Mysafirin nderoje dhe mos u bė as dorėshtrėnguar (koprrac) e as mos e tepro nė shpenzime!
257. Nėse shkon diku mysafir, mos e mundo shumė (mos e bezdis)!
258. Kafshėt qė janė tė lejuara pėr t’u therur, theri ashtu si duhet, si dhe ato qė na janė lejuar t'i therim sipas sheriatit, theri mirė dhe mos ndėshko asnjė krijesė tė gjallė!
 


Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
6.9.2009


1 Transmeton Taberaniu nga Ibėn Abasi, i cili ka thėnė se lexova kėtė ajet nė praninė e Muhamedit alejhi selam: “O ju njerėz, hani prej gjėrave qė gjenden nė tokė, hallall, tė mira!” Nė kėtė rast u ngrit nė kėmbė Sead ibėn Ebi Vekkasi duke thėnė: “O i Dėrguari i Allahut, lute Allahun qė lutjet e mia tė jenė tė pranuara.” Muhamedi alejhi selam tha: “O Sead, ushqehu me ushqim hallall dhe lutjet e tua do tė jenė tė pranuara. Pasha Atė qė shpirti i Muhamedit ėshtė nė Dorėn e Tij, ai njeri  i cili e mbush barkun  e tij me njė kafshatė haram, Allahu nuk do t’i pranojė veprat nga ai pėr dyzet ditė. Ai njeri qė trupi i tij rritet me haram, do tė digjet nė zjarr.” (Sh. p.)


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010