Sinqeriteti dhe robėria e zemrės (1)
22.12.2009 12:30:54

Falėnderimi i takon Allahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga Allahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon Allahu, s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon.

Dėshmoj se s'ka hyjni tjetėr pėrveē Allahut, i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.


Tė nderuar besimtarė!

Lumturi e plotė pėr robin besimtar ėshtė ai i cili e di, e njeh dhe e dallon rrugėn pėr tek Allahu i Lartėsuar. Mjerim dhe mjerė pėr atė qė i kalon koha e po i mbaron jeta dhe ende zemrėn e ka tė izoluar nga njohja e drejtė e Krijuesit Allah. Mjerė pėr atė qė ende nuk e ka shijuar erėn e ihlasit! Atėherė shpejto! Mos u vono! Shėroje zemrėn, mjekoje, renovoje atė, bėje tė sinqertė! Pėrmirėsoje nijetin (qėllimin). Allahu i Lartėsuar kėrkon prej robėrve tė Tij korigjimin, ndreqjen, pėrmirėsimin e zemrave.

Ėshtė pyetur Dhun-nuni kush janė tė ulėtit (qelbanikėt)? Ai tha: “Ai i cili nuk e njeh rrugėn pėr tek Allahu dhe as qė di ta dallojė atė.”1

Rruga pėr tek Allahu kalohet duke i nėnshtruar zemrat nė sinqeritet ndaj Gjithėdijshmit.

Jahja bin Muadhi ka thėnė: “Vendet e shkreta(shkretėtirat) tė dynjasė kalohen me kėmbė, ndėrsa shkretėtirat e ahiretit tejkalohen me zemra.”2

Nė dyert e Mbretėrit tė mbretėrve nuk trokitet me thonj (tė gishtėrinjve), por me rrahjet e zemrave.

I Dėrguari i Allahut, Muhamedi paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Me tė vėrtetė nė trup ka njė copė mishi, nėse ajo ėshtė e mirė, i tėrė trupi ėshtė i mirė, e nėse ajo e keqe, i tėrė trupi ėshtė i keq. Ajo ėshtė zemra”. 3

Nga Ebu Herejra raportohet se i Dėrguari i Allahut ka thėnė: “Allahu nuk shikon nė format dhe trupat tuaj, por Ai shikon nė zemrat tuaja (dhe nė veprat tuaja).”

Transmeton Muaviu nga i Dėrguari i Allahut, se ku ka thėnė:
 

 “Veprat janė sikurse ena, nėse pjesa e poshtme e saj ėshtė e shėndoshė (e freskėt) gjithashtu edhe pjesa e epėrme e saj ėshtė e shėndoshė. Por kur prishet (shkatrrohet) pjesa e poshtme, edhe pjesa e sipėrme prishet.”4

Ebu Hurejra thotė: “Zemra ėshtė mbreti, gjymtyrėt janė ushtarėt e saj, kur mbreti ėshtė i shėndoshė edhe ushtarėt janė tė shėndoshė, kur mbreti ėshtė i prishur edhe ushtarėt janė tė prishur.”

Ebu Huzejme thotė: “Qėllimi (synimi) pėr tek Allahu me zemra ėshtė me njohje burimore prej veprave tė dukshme, si: namazi, agjėrimi etj..

Ibnul Kajjimi, Allahu e mėshiroftė, thotė: “Ai i cili analizon sheriatin nė tėrėsi, mėson se veprat e gjymtyrėve (tė jashtme) kanė lidhshmėri tė ngushtė me veprat e zemrės. Dhe ato nuk kanė dobi pa ato tė zemrės dhe njėherazi janė mė tė detyrueshme pėr robin sesa veprat e jashtme. Besimtari (mumini) prej dyftyrėshit (munafikut) dallohen vetėm nė atė qė kanė nė zemėr, kjo i dallon.”

Gjithashtu thotė: “Veprat e zemrės janė bazė, kurse ato tė gjymtyrėve janė tė varura dhe plotėsuese. Pa dyshim qė nijeti ėshtė nė pozitėn e shpirtit dhe veprat nė pozitėn e trupit, kur shpirti largohet vjen vdekja. Atėherė njohja e dispozitave tė zemrės ėshtė mė primare (mė tė rėndėsishme) prej atyre tė jashtme.”
 
 

Vazhdon
 Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu
13.12.200
9


 

[1]  حلية الأولياء لأبي نعيم » ذُو النُّونِ الْمِصْرِيُّ

[2]  حلية الأولياء لأبي نعيم » ذُو النُّونِ الْمِصْرِيُّ

[3] Transmeton Buhariu.

[4] Sahih, Ibni Maxhe.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010