Kam parė disa foto tė disa dijetarėve, por nuk kam parė qė ta lėshojnė mjekrėn
21.12.2009 20:36:27

Pyetja:

1. Kam parė disa foto tė disa dijetarėve, por nuk kam parė qė ta lėshojnė mjekrėn, si ka mundėsi? Ata janė
Abdul Basid (vetėm me mustaqe)
Sejid Kutub (vetėm me mustaqe)
Sejid Sabik (tė shkurtuar mendoj)
Abdulaziz Bin Baz (me mjekėr tė shkurtuar)
Nasirudi Albani (nuk e di e ka shkurtuar apo aq e ka)
Muhamed El Gazali (s'ka fare)

2. Mė tregoni disa dijetarė tė Ehli Sunetit dhe disa libra tė mirė tė botuar nė shqip.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

1. Nė lidhje me mjekrėn, pėr lėshimin e shkurtimin e saj nuk ka diēka tė definuar nė tė cilin ka konsensus te tė gjithė dijetarėt, me fjalė tė tjera pėr kėtė ka mendime tė ndryshme. Mund tė pėrmbledhim kryesisht katėr mendime tė fikhut rreth mjekrės:

- Mjekra konsiderohet sunet dhe ai qė e lėshon shpėrblehet, kurse ai qė nuk e lėshon nuk ka mėkat.
- Mjekra ėshtė vaxhib dhe nuk lejohet assesi shkurtimi i saj.
- Mjekra ėshtė vaxhib, por lejohet tė shkurtohet vetėm ēfarė tejkalon njė grusht.
- Mjekra ėshtė vaxhib, por nėse njeriu e lėshon aq sa tė duket se ka mjekėr, atėherė ai ka zbatuar urdhrin e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė.

Prandaj kjo qė ju keni parė tė disa dijetarė bashkėkohorė tė respektuar, se nuk kanė mjekra, ėshtė pėr shkak se ata pėrkrahin mendimin se dispozita e mjekrės ėshtė sunet dhe nėse njeriu nuk e mban, nuk bėn mėkat.

Nuk do tė zgjerohemi mė shumė nė kėtė, por vetėm themi se kjo ēėshtje ėshtė nga gjėrat nė tė cilat ka mospajtim dhe dallimi i mendimeve nė kėtė ėshtė i njėjtė sikurse dallimi nė shumė ēėshtje tė tjera tė fikhut. Kurse qasja jonė duhet tė jetė qė ta shikojmė tė saktėn e mbėshtetur nė argumente mė tė fuqishme. Pėr mė gjerėsisht rreth dispozitės sė mjekrės kthehu kėtu:
http://www.klubikulturor.com/fikh/2007/sunetet_e_fitres_II.htm

Allahu e di mė sė miri!

2. Kurse librat tė botuar nė shqip, themi se kemi shumė dhe ėshtė vėshtirė qė tė bėjmė seleksionime, por mund t`i veēojmė librat e botuar nė pėrmbledhjen "Biblioteka Familjare", pasi ėshtė bėrė njė zgjedhje profesionale e adekuate pėr nevojat e njė muslimani shqipfolės. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
4.1.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010