Doja tė dija pėr xhunubllėkun mė shumė
21.12.2009 15:53:54

Pyetja:

Selam alejkum! Doja tė dija pėr xhunubllėkun mė shumė, pasi deri tani nuk kom hasur askund ku kam lexuar se ėshtė gjynah i madh, i vogėl apo ēka?
Me xhunubllėk mendoj kur bėn marrėdhėnie intime me femra, kur masturbon apo diēka tjetėr, shkurt kur je i papastėr.


Pėrgjigjja:

Alejkum selam ue rahmetullahi ue berekatuhu!

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Masturbimi dhe amoraliteti nė Islam janė tė ndaluara.

Masturbimi

Praktikimi i masturbimit ėshtė haram ngaqė ėshtė pėrpjekje pėr t'u kėnaqur me tjetėr pos asaj qė Allahu ka lejuar. Allahu nuk e ka lejuar kėnaqėsinė dhe pėrmbushjen e dėshirave pėrveēse me gruan [bashkėshorten] apo me atė ēfarė posedon dora e djathtė. Allahu thotė:

"Dhe ata qė e ruajnė nderin e tyre [dmth pjesėt e turpshme, nga marrėdhėniet e paligjshme seksuale] pėrveē nga gratė e tyre apo [robėrit] atė ēfarė posedon dora e djathtė e tyre, se atėherė pėr ta s'do tė ketė faj". [el-Mu'minun, 5-6]

Pra, ēfarėdo forme e kėnaqėsisė me tjetėr pos gruas apo me atė ēfarė posedon dora e djathtė, konsiderohet e ndaluar dhe kundėrshtim [i ligjit tė Allahut].

Po ashtu mund tė lexosh temat:

http://www.klubikulturor.com/A-eshte-i-lejuar-masturbimi.htm

http://www.klubikulturor.com/Si%20te%20largohem%20nga%20masturbimi.htm

Amoraliteti – zinaja


Edhe amoraliteti ėshtė i ndaluar nė Islam.

Thotė Allahu i Lartėsuar nė Kuran: ”Dhe mos iu afroni amoralitetit ( zinasė ) ,sepse vėrtet ajo ėshtė vepėr e shėmtuar dhe ėshtė njė rrugė shumė e keqe.” (El-israė: 32)

”Edhe ata tė cilėt qė pos Allahut nuk lusin ndonjė zot tjetėr dhe nuk mbysin njeriun qė e ka ndaluar Allahu, dhe nuk bėjnė amoralitet (zina), ndėrsa kush i punon kėto, ai e gjen ndėshkimin. Atij i dyfishohet dėnimi Ditėn e Kiametit dhe aty mbetet i pėrbuzur pėrgjithmonė. Pėrveē atij qė ėshtė penduar...” (El-Furkan: 68-70)

”(Dispozitė obliguese ėshtė qė) Zinaqaren dhe zinaqarin t’i riahni secilin prej tyre me nga njėqind tė rėna”, deri tek fjala e Allahut nė kėtė ajet “… le tė jenė tė pranishėm njė numėr besimtarėsh.” (En-nur: 2)

Kanė thėnė dijetarėt: “Ky ėshtė dėnimi pėr zinaqaren dhe zinaqarin nė dynja nėse kanė qenė beqarė tė pamartuar, e nėse kanė qenė tė martuar apo kanė qenė tė martuar qoftė edhe njė herė nė jetė, atėherė gurėzohen derisa tė vdesin, sikurse ka ardhur nė Sunetin e Pejgamberit alejhi selam, Nėse nuk zbatohet dėnimi pėr zinaqarėt nė dynja dhe vdesin pa u penduar, atėherė dėnohen nė zjarr me kamxhik nga zjarri, sikurse ėshtė shkruar nė Zebur, se zinaqarėt janė tė lidhur nga organet e tyre nė zjarr dhe rrihen me kamxhik tė hekurit. E, kur tė kėrkojnė qė t’iu ndėrpritet rrahja, thėrret rojtari i xhehenmit:

“Ku ka qenė ky zė, kur qeshje e dėfreheshe duke mos pasur frikė Allahun e Lartėsuar. Ke vepruar gjynahe dhe nuk je turpėruar nga Allahu.”
Po ashtu ka thėnė Pejgamberi alejhi selam: ”Kur robi bėn amoralitet (zina), largohet nga ai imani dhe qėndron pėrmbi kokėn e tij sikur hije, e kur ai largohet nga zinaja, kthehet imani tek ai.” (Ebu Davudi dhe Tirmidhiu, ndėrsa shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė i vėrtetė.)

Ka thėnė Pejgamberi alehi selam: ”Nuk bėn zina (amoralitet) zinaqari duke qenė besimtar dhe nuk pi alkool pėrderisa ėshtė besimtar dhe nuk vjedh vjedhėsi perderisa tė jetė besimtar.“ (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)
 
 

Eroll Nesimi
19.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010