A ka mundėsi tė mė shpjegosh nė mėnyrė pak mė tė detajuar rregullat e mes'h-it?
21.12.2009 15:52:28

Pyetja:

Es-selamu alejkum ue rrahmetullah!
A ka mundėsi qė tė mė shpjegosh nė mėnyrė pak mė tė detajuar rregullat e mes'h-it, sepse duke qenė se ditėt janė tė ftohta, ēdoherė marrja e abdestit nė mėnyrė tė rregullt nuk ėshtė e mundshme (a hyn kjo nė arsyetim?) dhe pėrveē kėmbėve, cilat pjesė lejohet t’u jepen mes'h si dhe a konsiderohet kjo abdest i plotė? Allahu ju shpėrbleftė dhe ju dhėntė tė mira kėtu dhe nė ahiret.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nė dy tema tė mėparshme kemi bėrė shpjegimin e ēėshtjeve tė cilat kanė tė bėjnė me mes`hun prandaj mund tė ktheheni aty:

Mes`hu mbi mbathjet

Mes`hu mbi ēorapė


Alaudin Abazi
11.1.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010