A ka pėrgjegjėsi mbi mua?
21.12.2009 15:51:57

Pyetja:

Es-selamu alejkum ue rahmetullahi ue berekatuhu!
Tė pėrgėzoj hoxhė pėr qėllimin e mirė qė ke dhe detyrėn e rėndėsishme qė ke marrė pėr tė sqaruar e mėsuar disa ēėshtje qė tek ne janė tė paqarta ose tė paditura! Unė jam e martuar me njė musliman i cili nuk ėshtė bėrė synet (rrethprerė) dhe nuk po dėshiron nga frika e dhimbjeve tė bėhet. Mė trego hadithet qė flasin pėr rrethprerjen, a pėrmendet apo jo nė Kuran dhe cila ėshtė pesha para Allahut xh.sh. nėse vdes i parrethprerė. A bėj mirė unė qė qėndroj e martuar me njė njeri tė parrethprerė?
A ka pėrgjegjėsi mbi mua? Po pėr njė njeri gėnjeshtar a ka dėnim dhe cili ėshtė ai?A duhet unė si muslimane tė jetoj me njė njeri qė gėnjen shumė? Po shpėrblim a ka pėr mua nėse unė duroj dhe jetoj me kėtė njeri edhe pse ai me gėnjen sė tepėrmi? Bėj dua pėr mua hoxhė i nderuar, jeta qenka njė sprovė e vėrtetė.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Lusim Allahun e Lartėsuar t’ju japė ēdo tė mirė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr dhe t’ju hapė rrugėt e lehtėsisė dhe tė suksesit. Nė lidhje me ēėshtjen qė ju pyetni, nė mėnyrė tė zgjeruar kemi publikuar njė temė, aty mund tė lexoni. Allahu e di mė sė miri!

Bėrja synet ndėrmjet peshores sė Islamit dhe tė mjekėsisė-I

Bėrja synet ndėrmjet peshores sė Islamit dhe tė mjekėsisė-II

Alaudin Abazi
28.12.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010