Njė pyetje rreth mbajtjes sė hajmalisė
21.12.2009 10:19:07

Pyetja:

Selam alejkum!
Desha ta bėj njė pyetje rreth mbajtjes sė hajmalisė.
Nuk kam fėmijė, kam qenė te njė hoxhė dhe mė ka dhėnė hajmali pėr ta mbajtur, por kam dėgjuar se nuk ėshtė e lejuar tė mbahet hajmali, por ai hoxha tha se hajmalitė e shkruara me Kuran janė tė lejuara pėr t’u mbajtur.


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Motėr e nderuar, lus Allahun e Lartėsuar t’ju furnizoj mė pasardhės sa mė shpejt dhe ta shndėrrojė mėrzinė dhe pikėllimin tuaj nė gėzim e lumturi.
Ndėrsa nė lidhje mė mbajtjen e hajmalive, themi se ky veprim nuk ėshtė i lejuar dhe muslimani i pėrkushtuar, i cili dėshiron tė arrijė kėnaqėsinė e Allahut tė Gjithėfuqishėm dhe tė jetė nga robėrit tė cilėt i mbėshteten vetėm Atij, duhet tė largojė nga praktika e tij mbajtjen dhe lidhjen e besimit tė tij me hajmali.
Pejgamberi, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, thotė: “Ai e cili var njė hajmali, mos ia plotėsoftė Allahu atė pėr tė cilėn e ka varur dhe ai qė e var njė edeah (lloj hajmalie), mos i dhėntė qetėsi e rehati!” Shėnon Ahmedi, Hakimi, i cili e konsideron si tė saktė dhe me tė pajtohet edhe Dhehebiu.

Pėr mė gjerėsisht shih:

http://www.klubikulturor.com/Disa%20fjale%20rreth%20hajmalive.htm


Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
8.2.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010