Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Disa fjalė rreth hajmalive

Hajmali quhen ato qė varen nė qafė, mjete bartėse, shtėpi apo diku tjetėr pėr tė sjellė dobi apo shmangur dėm, qofshin ato nga Kurani, nga penjtė, rruazat, guralecėt e tė tjerė.

Emėrtime tė tjera tė hajmalive:

1.    Huruz, ato qė ruajnė.

2.    Huxhub, ato qė mbrojnė.

3.    Teaik, ato qė varen.

4.    Uedeah, ato qė sjellin rehati e pushim.

Pejgamberi (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) thotė: “Ai e cili e varė njė hajmali mos ia plotėsoftė Allahu atė pėr tė cilėn e ka varur dhe ai qė e varė njė edeah mos i dhėntė qetėsi e rehati!” (Transmeton Ahmedi, Hakimi, i cili e konsideron si tė saktė dhe me tė pajtohet edhe Dhehebiu)

Shkaqet e ndalimit tė tyre

1.    Varėsia e zemrės me dikė tjetėr pėrveē Allahut.

2.    Ato nuk janė as shkaqe islame e as tė natyrshme (tė dukshme) qė ndihmojnė, e bindja se ato janė shkaqe ėshtė ligjėsim me Allahun dhe kundėrshtim nė krijimin dhe urdhėrin e Tij.

3.    Ato i hapin njeriut dyert e bestytnive dhe e shpien drejt shirkut.

4.    Janė shkak i humbjes, pasi ai qė lidhet me diēka do t’i mbėshtetet atij.

A janė hajmalitė prej shirkut tė vogėl apo tė madh?

1.    Nėse hajmalia ėshtė idhull, lexim (rukje) e idhujtarėve apo kryq, atėherė ky ėshtė shirk i madh, pa dyshim.

2.    Nėse ėshtė prej penjėve, rruazave e tė ngjashme e mbėshetet nė to plotėsisht dhe bindet se ato ndikojnė tė pavarura, ky gjithashtu ėshtė shirk i madh.

3.    Nėse ėshtė prej penjėve, rruazave e tė ngjashme dhe beson se ato janė vetėm shkaqe e nuk mbėshetet nė to plotėsisht, ky ėshtė shirk i vogėl.

Dispozita pėr hajmalitė nė tė cilat gjenden pjesė nga Kurani apo Suneti

Mendimi mė i saktė ėshtė se nuk lejohen pėr shkaqet e mėposhtme:

1.    Pėr t’i mbyllur rrugėt qė shpien nė shirk.

2.    Pėr shak se ndalesa pėr hajmalitė ėshtė e pėrgjithshme.

3.    Ndoshta kjo shpie nė pėrbuzjen e Kuranit dhe lutjeve pejgamberike. Kjo duket duke i hyrė me to nė bano dhe duke ia eksponuar ato ndyrėsirave.

4.    Ėshtė shkak qė keqbėrėsit shkruajnė njė ajet, sure apo bismilahin e mė poshtė shėnojnė simbole djallėzore dhe fjalė ndihmėkėrkuese me karakter idhujtar.

5.    Ndoshta bėhet shkak qė tė lihet anash Kurani dhe (duaja) lutjet dhe mjaftohen me atė qė ėshtė varur.

Shembuj tė hajmalive prezente

1.    Ajo e cila u varet fėmijėve nga frika prej tė marrurit mėsysh.

2.    Atė qė e marin disa gra dhe e vendosin nė domat e tyre apo nėn jastėqet e tyre pėr t’u mbrojtur prej tė marrurit mėsysh, shqetėsimit, apo pėr tė sjellė dashurinė e burrit e tė ngjashme.

3.    Ajo e cila njihet si unaza e fejesės, pasi pėrveē asaj qė ajo ėshtė e marrur nga tė krishterėt ajo gjithashtu mund tė jetė prej shtigjeve tė shirkut kur besohet se ajo ėshtė qė bashkon emrat e dy tė martuarve.

4.    Vizatimet qė varen nė vetura, rruaza e tė ngjashme pėr tė larguar syrin e keq.

5.    Ajo e cila njihet te futbollistėt, tė cilėt e vendosin te parakrahu  njė nbėshtjellėse tė caktuar ose e varin nėpėr dritare, duke pretenduar se kjo ua sjell fitoren. Bile, ndoshta ajo qė varet pėrmban ajete nga Kurani  dhe ata vendosin nėn kėpucėt e tyre.

Pėrktheu: Driton Lekaj

             
www.klubikulturor.com