Kam disa pyetje
21.12.2009 10:01:42

Pyetja:

Jam 24 vjeē, jam falur edhe mė herėt, por nga mosha 22 e deri tani rregullisht fal 5 vakte namaz, elhamdulilah. Mirėpo kam disa pyetje, inshallah keni njohuri rreth kėtyre problemeve qė kam.

1. Kur falem nė xhami nuk mendoj pėr gjėra tė jetės, d.m.th. nuk e kam atė problem, mirėpo gjatė faljes, sidomos kur dėgjoj Fatihanė apo ajetet e tjera kuranore, e kam pulsin e zemrės tė ērregulluar (punon me njė ritėm shumė tė shpejtė), mė dridhen kėmbėt dhe pėr pak sa nuk mė bie tė fikėt, mezi pres qė tė biem nė ruku, ndonjėherė kam edhe frymėmarrje tė vėshtirėsuar, ku si pasoj e kėsaj mė duhet tė lėviz nė saf (gjė e cila nuk ėshtė aspak e preferuar) vetėm tė mos e humb pėrqendrimin e namazit.

2. Gjithashtu kam probleme edhe nė shtėpi. Tė them tė drejtėn asgjė nuk mungon, i kemi elhamdulilah, mirėpo armiq (komshi, familjarė) kemi shumė, qė nuk na e duan tė mirėn. Ē’duhet bėrė nė kėtė rast kur nuk dihet se cili ėshtė personi qė merret me punė tė kėqija (hedhjen e fallit, sehir etj)?

3. Kam ca kohė qė njihem me njė vajzė, ajo vjen tek unė, kurse familja vetėm ka dėgjuar qė ka njė lidhje me mua. Kemi biseduar rreth fejesės sonė, mirėpo e kemi shtyrė me dėshirėn tonė pėr shkak se ajo nuk ka pėrfunduar shkollėn e mesme. Ē’duhet bėrė nė kėtė rast, duke marrė parasysh qė duhemi shumė dhe nuk kemi qėllime tė kėqija?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

1-2. Nė lidhje me pyetjen e parė dhe tė dytė themi se ndoshta ėshtė mirė tė shkoni te ndonjė hoxhė qė t`ju bėjė rukje (t`ju lexojė Kuran) dhe nė bazė tė reagimit tuaj ai do tė mund tė kuptoj nėse diēka nuk ėshtė nė rregull me ju dhe t`ju ndihmojė. Gjithashtu ėshtė e mundur qė tė keni sihr nė familje, prandaj ėshtė mirė qė t`ia sqaroni problemet me tė cilat ndeshet familja juaj. Pra, kėshilla jonė nė lidhje me pyetjen e parė dhe tė dytė ėshtė qė tė vizitoni ndonjė hoxhė qė merret me rukje, por tė keni kujdes dhe mos shkoni tek ata fallxhorė, tė vetėquajtur hoxhė, qė merren me hajmali, por shkoni tek ata qė merren me shėrimin e kėtyre problemeve mė rukje (duke u kėnduar nevojtarėve pjesė nga Kurani dhe lutje nga i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė.

3. Ndėrsa rreth fejesės dhe tė shoqėruarit me vajza para fejese e martese, kemi folur nė dhjetėra pėrgjigje tė mėhershme dhe ajo qė kemi thėnė aty vlen edhe pėr ju, prandaj kthehuni aty.

Ndėr kėto pėrgjigje mund tė lexoni:

E pavendosur pėr njė ēėshtje

E pėlqej shumė, po nuk di si t'ia them

A tė vazhdoj shkollimin e mė pas tė fejohemi?


Alaudin Abazi
29.3.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010