Numri 7 dhe karakteristikat e tij
20.12.2009 09:47:04

Ky ėshtė vetėm njė studim i shkurtėr dhe disa prej argumenteve pėr kėtė numėr.


Numri 7 nė gjithėsi

Thotė Allahu nė Kuran: "Allahu ėshtė Ai qė krijoi shtatė palė qiej dhe prej tokės aq sa ata…" (Talak, 12)

Ditėt e javės janė shtatė, shenjat dhe shkronjat e muzikės shtatė, ngjyrat e preferuara janė shtatė… dhe tė mos harrojmė se shkencėtarėt nė kohėn e fundit kanė zbuluar se Toka ėshtė e krijuar prej shtatė shtresave.


Numri 7 nė Kuran

Thotė Allahu i Lartėsuar: "A nuk e keni parė se si Allahu krijoi shtatė palė qiej (nė kate)." (Nuh, 15)

Gjithashtu: "Ndėrsa Adi ėshtė shkatėrruar me njė erė tė fortė, tė pakufishme. Atė Ai e lėshoi kundėr tyre shtatė net…" (El Hakkah, 6-7)

"(kur u afrua lirimi i Jusufit) Mbreti tha: “Kam parė nė ėndėrr shtatė lopė tė majme dhe shtatė lopė tė dobėta qė i hanin ato (tė dobėtat i gėlltitėn ato tė majmet) dhe shtatė kallinj tė gjelbėr (qė kishin lidhur frytin) e (shtatė) tė tjerė tė tharė…" (Jusuf, 43)

"Ata (qė bisedonin pėr kėtė) do tė thonė Ishin shtatė, e qeni i tyre ishte i teti!” Thuaj: “Zoti im di mė sė miri pėr numrin e tyre…" (Kehf, 22)

Gjithashtu thotė: "E s’ka dyshim se xhehenemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre. Ai (xhehenemi) i ka shtatė dyer…" (el Hixhr, 43-44)

"Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur detit t’i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaronin fjalėt e Allahut (do tė shteroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekullitė e Zotit). Allahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė." (Lukman, 27)

"Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e Allahut ėshtė si i njė kokrre qė mbin shtatė kallinj…" (El Bekare, 261)

"Ne tė kemi dhėnė ty shtatė (ajete) qė pėrsėriten (Fatiha pėrsėritet nė rekate tė namazit) edhe Kuranin e Madhėrueshėm..." (El hixhr, 87)

"…le tė agjėrojė tri ditė gjatė haxhit e shtatė ditė kur tė ktheheni…" (El Bekare, 196)

Dhe: "Dhe Ne kemi ndėrtuar mbi ju njė shtatėshe tė fortė." (En Nebe'e, 12)

Krijimi i njeriut nga shtatėshi

Gjithashtu thotė: "Pėr Allahun, Ne e krijuam njeriun prej njė ajke (lėngu), e njė balte. Pastaj atė (ajkė - baltė) e bėmė (e shndėrruam) pikė uji (farė) nė njė vend tė sigurt. Mė pas, atė pikė uji e bėmė copė gjaku, e atė gjak tė ngurtė e bėmė copė mishi, e atė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, edhe eshtrave ua veshėm mishin, pastaj atė e bėmė krijesė tjetėr (me shpirt). I lartė ėshtė Allahu, mė i miri Krijues!” (Mu'minun, 12-14)

1, lėngu i njė balte
2, pikė uji farė
3, copė gjaku
4, copė mishi
5, nė eshtra
6, eshtrave ua veshėm mishin
7, krijesė tjetėr me shpirt.

Bile ushqimi i njeriut ėshtė prej shtatėshit

Thotė Allahu i Lartėsuar: "Ne lėshuam shi tė mjaftueshėm. Pastaj e ēamė tokėn sipas nevojės sė bimės. Dhe bėmė qė nė tė tė mbijnė drithėra. Edhe rrush e perime. Edhe ullinj e hurma. Edhe kopshte tė dendura. Dhe pemė e kullosa.” (Abese, 24-30)

Pra meditoni Kuranin: "A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kuranin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej Allahut, do tė gjenin nė te shumė kundėrthėnie." (En Nisa, 82)

Numri 7 nė disa hadithe

Thotė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: "Largohuni nga shtatė gjynahet e mėdha…"

Gjithashtu thotė: "Shtatė grupe njerėzish do tė jenė nėn hijen e Allahut…"

"Jam urdhėruar tė bėj sexhde me shtatė gjymtyrė…"

Si dhe: "Kush e merr njė pėllėmbė tokė pa tė drejtė do tė ngarkohet nė atė dynja me shtatė palė tokė…"

"Kush i ha shtatė hurme (axhuah), nuk e godet atė ditė e keqja e as sihri…"

Numri 7 nė haxh

7 tavafe
7 sillje (saffa merva)
7 gjuajtje (guralecė)


Numri 7 nė edukimin e fėmijėve

Thirrja e ezanit nė veshin e djathė tė tė posalindurit (ezani ka shtatė fjali).

Disa prej suneteve (praktikės profetike) nė ditėn e shtatė: prerja e kurbanit, rruajtja e flokėve, bėrja synet.
Dhe pas shtatė vjetėve urdhėrohet pėr tė falur namaz.


Numri shtatė nė abdest

Ne kur marrim abdest, pastrojmė shtatė gjymtyrė trupore: duart, gojėn, hundėn, fytyrėn, flokėt, veshėt dhe kėmbėt.


Kėto ishin vetėm disa fakte tė numrit 7, duke pasur parasysh se ka edhe shumė pėr t’u thėnė pėr kėtė numėr.


 

Eroll Rexhepi
19.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010