Kush konsiderohet i pasur?
20.12.2009 09:44:25

Duke lexuar disa gazeta lidhur me njė raport rreth statistikave, tė cilat sqarojnė popujt mė tė pasur nė botė, vura re se nė krye tė tyre qėndronte Singapori, shteti i dytė ishte Katari, i treti Zvicra, pastaj Emiratet e Bashkuara arabe, Kuvajti etj.

Duke lexuar kėtė lajm, pyeta se cili ėshtė kriteri i tė qenėt i pasur. Pas kėsaj mėsova se kriteri ėshtė "kush posedon njė milion dollar e mė tepėr"! Pėrqindja e atyre tė cilėt posedojnė miliona nga popullata e Singaporit ėshtė 10.6 %, e Katarit 9.7 %, ndėrsa e Zvicrės 7.3 %.
Pas leximit tė kėsaj statistike, iu drejtova tim biri duke e pyetur se kush konsiderohet i pasur. Ai u pėrgjigj duke thėnė: "I pasur konsiderohet kush ka para".
Nga kėtu mėsova konceptin e brezave tė ardhshėm lidhur me disa dukuri, e veēanėrisht lidhur me pasurinė. A thua jetojmė nė kohėn e ndryshimit tė koncepteve?

Furnizimi nuk pėrfshin vetėm pasurinė, edhe pse konsiderohet njė pjesė e tij. Edhe shėndeti ėshtė furnizim, fėmijėt janė furnizim, bashkėshortja e mirė ėshtė furnizim, banesa, siguria, stabiliteti, lėvizja, tė qeshurit, tė gjitha kėto janė furnizim dhe ēdo gjė qė e kaplon njeriun nga mirėsitė e kėsaj bote janė prej furnizimit nga ana e Allahut tė Lartėsuar. Koncepti i furnizimit nganjėherė ėshtė edhe nė kuptimin negativ. Si ilustrim, fėmijėt e tu, kur nuk sėmuren, kjo ėshtė furnizim. Gjithashtu ekzistojnė edhe koncepte tė tjera lidhur me tė, si suksesi nė punė, qė konsiderohet furnizim nga i Madhi Zot. Mbi tė gjitha, ėshtė tė qenėt i kėnaqur me atė qė tė ka dhėnė Allahu dhe qė ta ka caktuar si furnizim nė jetėn tėnde. Tė gjithė kėta shembuj janė vetėm pėr furnizimin individual tė njeriut.
Ekziston edhe furnizim pėr Tokėn, qė ėshtė shiu. Furnizim pėr shoqėrinė, ulja e ēmimeve... etj.

Kėsisoj shtohen konceptet dhe kuptimet e furnizimit. Furnizimi nuk konsiderohet vetėm pasuria. Fėmijėt tanė, kur i edukojmė sipas besimit se "Allahu ėshtė Furnizuesi", kėtė nuk duhet ta kufizojmė vetėm nė furnizimin e pasurisė. E as mos ta e ndėrlidhim pasurinė me kėnaqėsinė e Allahut, kurse varfėrinė me pėruljen e Allahut e tė bėhemi ashtu siē ka thėnė Allahu i Lartėsuar: "Pėr sa i pėrket njeriut, kur Zoti i tij e sprovon atė, duke e ngritur lart dhe duke i dhėnė mirėsi, ai thotė: "Zoti im mė ka nderuar." Por, kur e sprovon atė, duke ia ngushtuar mjetet e jetesės, ai thotė: "Zoti im mė ka poshtėruar." (Fexhr, 15-16)

Qėllimi nuk ėshtė nė atė qė posedon, por si e shpenzon atė! Njeriu mund tė jetė i pasur, por pasuria e tij tė shpenzohet pėr shėrimin e tij nga ndonjė sėmundje e caktuar! A thua kėtė quajmė pasuri? Edhe tė kundėrtėn, mund tė gjejmė njė person tė varfėr materialisht, porse ai kėnaqet dhe i shijon begatitė e shumta tė Allahut tė Lartėsuar. A e quajmė kėtė varfėri? Rėndėsia e kėsaj tematike buron nga natyra e kohės materialiste nė tė cilėn kemi filluar tė jetojmė. Si do t'i pėrcjellim kėto koncepte tek fėmijėt tanė? Njė pyetje e rėndėsishme qė duhet tė parashtrohet fuqishėm dhe seriozisht.


 

Xhasim Mutava
Pėrktheu: Almedin Ejupi
1.3.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010