Shembuj nga cilėsitė e veēanta tė tė Dėrguarit alejhi selam
20.12.2009 09:19:08

E vetmja jetė njeriu dhe tė Dėrguari qė ėshtė studiuar e analizuar tėrėsisht ėshtė ajo e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė. Ēdo fjalė, vepėr ose pėlqim i tij ruhet i shėnuar pėr tė pėrbėrė kėshtu pjesėn mė tė ndershme tė shkruar nė histori.
   Jeta e tij ėshtė shembull brez pas brezi deri nė Ditėn e Gjykimit. Nė Kuran pėr tė thuhet: “Me tė vėrtetė ti je me njė moral mė tė lartė.” (Kalem, 4)
   Ai nuk ishte vetėm njė mėsues qė e mėson Kuranin vetėm me fjalė, por ai ishte edhe njė shembull i gjallė qė e jetonte atė (Kuranin). Sipas transmetimit tė shokėve tė tij, Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, kishte karakterin mė tė bukur dhe ishte njeriu mė i butė; ēdo herė e shihje duke buzėqeshur, fytyra ēdo herė i shndriste nga drita. Ai ishte aq i kujdesshėm, saqė vetė personalisht u shėrbente musafirėve.
   Ai njihej pėr mėshirėn qė kishte ndaj bonjakėve, ndaj atyre qė ishin tė pambrojtur dhe ndaj tė vejave. Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, rrėfen: “ I kam shėrbyer tė Dėrguarit tė Allahut plot dhjetė vite. Nėse kam pasur ndonjė tė metė gjatė punės sime, asnjėherė nuk mė ka thėnė: “Sikur ta bėje kėtė kėshtu.” Shėnon Muslimi.
   Ai u mundua vazhdimisht pėr tė varfrit, pėr t’ua zvogėluar atyre mungesėn e pasurisė materiale. Nė mesin e shokėve tė tij kishte njerėz tė pasur. Pėr shkak se pasurinė, pozitėn, jetėn e flijuan pėr hir tė rrugės sė Allahut, merituan lėvdata nga i Dėrguari i Allahut. Pėr ta, Allahu i Lartėsuar thotė: “Allahu bleu prej besimtarėve shpirtrat dhe pasurinė e tyre me xhenet.” (Tevbe, 111)
   Nė kėtė mėnyrė, Allahu u premtoi xhenetin pėr shkakun se ata dhanė pasurinė dhe jetėn nė rrugėn e Tij. Tė pasurit qė janė mirėnjohės, tė mėshirshėm, dorėshlirė dhe tė varfrit krenarė e me karakter janė tė barabartė para Allahut tė Lartėsuar.
   Jeta e tė Dėrguarit tė Allahut ėshtė e mbushur me raste tė cilat tregojnė pėr mėshirėn, butėsinė, sinqeritetin. Ai ėshtė shembull i pakrahasuar pėr tė gjithė njerėzit; ėshtė shembull si lider fetar, si udhėheqės i shtetit, ėshtė shembull i durimit dhe i mbėshtetjes tek Allahu nė kohė dhe nė situata tė vėshtira, ėshtė shembull i zemėrgjerėsisė dhe bujarisė, i mėshirės ndaj familjes.
   Nėse je i pasur, parafytyro tė Dėrguarin, i cili ishte pronar i gjithė Arabisė dhe tė gjithė tė parėt e arabėve e pėrshėndetnin me respekt, kurse ai ishte modest dhe zemėrgjerė. Nėse je i dobėt, atėherė mendoje tė Dėrguarin e Allahut derisa ishte nė Mekė nėn sundimin e politeistėve.
   Nėse je nxėnės, parafytyroje tė Dėrguarin tė ulur para Xhibrilit, i cili i sillte shpalljen. Nėse je njė kėshillues dhe njė udhėrrėfyes besnik, atėherė dėgjoje tė Dėrguarin duke i kėshilluar me urtėsi shokėt e vet. Hape veshin dhe zemrėn dhe dėgjoje zėrin e ėmbėl tė tij.
   Nėse dėshiron tė mbrosh drejtėsinė, tė ftosh nė drejtėsi dhe ta ngresh atė lart dhe pėr kėtė nuk ke asnjė ndihmėtar, atėherė shikoje jetėn e tė Dėrguarit nė Mekė, kur ai nuk kishte asnjė ndihmėtar kur ftonte politeistėt nė shpėtim duke u shpallur tė vėrtetėn.
   Nėse nuk ke askėnd, atėherė pėrfytyroje bonjakun (jetimin) e vetėm tė Abdullahut e tė Emines. Nėse je bashkėshort, atėherė pėrfytyro tė Dėrguarin, bashkėshortin e ndershėm dhe bujar tė Hatixhes dhe tė Aishes, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dyja, pėr butėsinė, dashurinė, mirėkuptimin e pashoq ndaj tyre. Nėse je prind, atėherė mėso sjelljen e tij si baba i Fatimes.
   Cilado qofshin cilėsitė e tua, kudo qė ti e gjen veten, nė mėngjes ose mbrėmje, nė ēdo ēast e moment, do ta gjesh tė Dėrguarin si udhėrrėfyesin mė tė mirė, qė tė drejton nė rrugėn e drejtė.
   Me tė vėrtetė jeta e tij i ngjason njė buqete lulesh tė rralla e tė bukura me erė mahnitėse. Nė qoftė se ju bie nė sy njė sistem qė me drejtėsi i rregullon marrėdhėniet ndėrmjet njerėzve, nė qoftė se ka njė mėshirė dhe butėsi qė i lidh zemrat e njerėzve ose nėse nė njė vend tė pasurit me mėshirė vrapojnė nė ndihmė tė tė varfėrve, tė fuqishmit i mbrojnė tė dobėtit, tė shėndoshėt i ndihmojnė tė sėmurėt, tė pasurit i ruajnė bonjakėt e i ushqejnė tė vejat, pa kurrfarė dyshimi tė jeni tė bindur se kėto cilėsi janė tė Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, dhe tė atyre qė pasojnė rrugėn e tij.
   Allahu na bėftė prej atyre qė e studiojnė me kujdes jetėn e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, dhe pėrpiqen ta marrin shembull nė jetėn e tyre!


Pėrgatiti: Almedin Ejupi
18.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010