Bėmat e mėsuesit tė njerėzimit
20.12.2009 09:17:16

I Dėrguari i Allahut ėshtė mė i miri qė ka ekzistuar,
Prej bijve tė Ademit mbi tokė qė ka kaluar.
Si mėshirė Zoti i qiejve atė e ka dėrguar,
Tė dy mė tė rėndėsishmit pėr t’i udhėzuar.
Ēdo Profeti nga njė mrekulli Zoti i ka dhuruar,
Muhamedin, Zoti im me Kuran e ka veēuar.
Dėshmoj se Allahu tė Dėrguarin e Tij e ka ndihmuar,
Me shokė tė sinqertė, tė pastėr e tė pėrkushtuar.


Tė nderuar lexues!

Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, ėshtė mė i zgjedhuri ndėr vėllezėrit e vet Pejgamberė. Allahu i Lartėsuar e privilegjoi me shumė cilėsi tė mira, si:

1. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi lart mendjemprehtėsinė dhe menēurinė e Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, dhe tha: “Shoku juaj (Muhamedi qė ju e njihni) nuk ka humbur, e as qė ka devijuar (nga e vėrteta) [Nexhm, 2]

2. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi dėlirėsinė e gjuhės sė Pejgamberit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, dhe tha: “Dhe ai (Muhamedi) nuk flet nga dėshira e tij.” [Nexhm, 3]

3. Allahu i Lartėsuar e vlerėsoi lart vendburimin e pastėr tė sheriatit dhe tha: “Ai (Kurani) nuk ėshtė tjetėr pos shpallje qė i shpallet (Muhamedit) [Nexhm, 4]

4. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi pastėrtinė e zemrės sė Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, dhe tha: “Zemra (e Muhamedit) nuk e mohoi atė qė pa (me sy) [Nexhm, 11]

5. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi shikimin e Pejgamberit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, duke thėnė: “Shikimi (i Muhamedit) as nuk lakoi e as nuk tejkaloi.” [Nexhm, 17]

6. Allahu i Lartėsuar i cilėsoi sahabėt e Muhamedit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, duke thėnė: “...e ata (sahabėt) qė janė me tė (Muhamedin) janė tė ashpėr kundėr jobesimtarėve, janė tė mėshirshėm ndėrmjet vete, ti i sheh teksa pėrulen (nė rukuė), duke rėnė me fytyrė nė tokė (nė sexhde) [Fet’h, 29]

7. Allahu i Lartėsuar e cilėsoi lart moralin e tė Dėrguarit, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, duke thėnė: “Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė tė moralit!” [Kalem, 4]

8. Allahu e cilėsoi lart pastėrtinė e davetit (thirrjes) islame duke i thėnė:
“Thuaj (o Muhamed): “Kjo ėshtė rruga ime, e vėnė nė fakte tė qarta, e qė unė thėrras tek Allahu, unė dhe ai qė vjen pas meje.” [Jusuf, 108]

Allahu i Lartėsuar me tetė cilėsitė e lartpėrmendura tėrheq vėmendjen e tė menēurit te Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, personaliteti dhe figura mė madhėshtore e njerėzimit, pėr tė cilin edhe jomuslimanėt shprehėn mendimet mė pozitive, por pėr ne besimtarėt fjalėt e Allahut janė tė parat dhe tė fundit qė vlerėsojnė lart bėmat e Muhamedit. Le tė meditojmė sė bashku pėr vlerėsimet e larta tė Allahut mbi shėmbėlltyrėn e njerėzimit, Muhamedin.
Mendjemprehtėsia (menēuria), dėlirėsia e gjuhės, pastėrtia e sheriatit, pastėrtia e zemrės, largpamėsia, shokėt, morali i lartė dhe nė fund thirrja e pastėr i kanė dhėnė prioritet shtrirjes sė Islamit nė tė katėr anėt e botės. Kėtė e bėri i Dėrguari i Allahut, Muhamedi, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, me dėlirėsinė e brendshme shpirtėrore, me kthjelltėsinė e jashtme vepruese dhe me programin transparent hyjnor.


“Kulturėdashėsit” po tallen me tė Dėrguarin Muhamed!

Tė gjithė jeni nė dijeni pėr ofendimet dhe talljet qė po bėhen nga njė botė e “qytetėruar” e “moderne” ndaj mė tė dashurit tonė, Muhamedit. Njė ripublikim i kėtillė dėshmon pėr urrejtjen dhe paturpėsinė e njė bote tė “civilizuar”, pėr poshtėrsitė e akumuluara nė brendėsinė e kėtyre popujve. Kėto akuza dhe shpifje kanė njė parahistori, pėr kėtė na tregon Kurani. Muhamedi u vlerėsua si i ēmendur, magjistar, rrenės.

“Dhe ata thanė: “O ti
(Muhamed), qė t’u shpall pėrkujtimi (Kurani), me tė vėrtetė ti je ēmendur!” [Hixhr, 6]

“Ja, ashtu pra, edhe atyre qė ishin mė parė nuk u erdhi i Dėrguar e qė nuk i thanė: “Ėshtė magjistar ose ėshtė i ēmendur!”
[Dharijatė, 52]

“Ata
(idhujtarėt) habiten, ngase u erdhi Pejgamberi nga mesi i tyre, e jobesimtarėt thanė: “Ky ėshtė magjistar, rrenės.” [Sad, 4]

Idhujtarėt ishin mėsuesit e parė tė botės sė sotme demagogjike, qė nė emėr tė lirisė sė tė shprehurit pėrqeshin mė tė madhin e njerėzimit, nė emėr tė asgjėsė provokojnė ndjenjat e tė gjithė muslimanėve.


Kush po kurdis provokacione?


Ata qė nuk e besojnė drejt Krijuesin e vet nuk kanė vlera morali; tė Dėrguarit e Allahut i injorojnė, i etiketojnė, i akuzojnė, i vrasin dhe i pėrgėnjeshtrojnė. Kėta janė ata qė dėshirojnė ta fikin dritėn e Allahut tė Lartėsuar.
“Ata duan ta shuajnė dritėn e Allahut me gojėt e tyre, po Allahu e plotėson (e pėrhap) dritėn e vet, edhe pse e urrejnė jobesimtarėt.” [Saff, 8]

Tė dashur vėllezėr!

Unė jam shumė i sigurt, po edhe ju binduni, se drita e Allahut nuk shuhet.
“Ai (Allahu) ėshtė qė e dėrgoi tė Dėrguarin e Vet (Muhamedin) me udhėzim tė qartė e fe tė vėrtetė pėr ta bėrė mbizotėrues mbi tė gjitha fetė, edhe pse idhujtarėt e urrejnė.” [Saff, 9]

Tė nderuar!

Thojuni tė pafeve, idhujtarėve, tė pavlerėve, tė gjithė atyre qė ushqehen me urrejtje e poshtėrsi, se ju jeni ata tė cilėt do tė shuheni dhe do ta humbni betejėn. Sigurisht se ju jeni ata qė do tė dėmtoheni moralisht dhe materialisht, do tė jeni ju ata qė do tė shpėrbleheni me “medaljen” e mallkimit.
Jeni tė sigurt nė humbje, ashtu siē humbėn Ebu Xhehli, Ebu Lehebi dhe para tyre Faraoni e Karuni, populli Ad dhe Themud. Allahu i Lartėsuar thotė: “E s’ka dyshim se ata janė tė cilėt e fyejnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata i ka mallkuar Allahu nė dynja e nė ahiret dhe pėr ta ka pėrgatitur njė dėnim tė dhembshėm.” [Ahzabė, 57]

“E s’ka dyshim ai i cili tė urren ty (Muhamed) ėshtė i humbur (nga ēdo gjė nė kėtė botė dhe botėn tjetėr) [Kevther, 3]


Ulvi Fejzullahu
14.3.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010