Udhėzimi i tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, gjatė vizitės sė tė sėmurit
20.12.2009 09:15:56

Nėse shpirtrat janė tė krijuar me natyrshmėrinė qė tė manifestojnė dashuri ndaj atyre qė sillen mirė me ta dhe tregojnė interesim pėr ta, kjo dashuri ėshtė edhe mė e shprehur gjatė momenteve tė dobėsisė, kur njeriu sėmuret, mbetet nė shtrat dhe rraskapitet nga pėrdorimi i tepėrt i ilaēeve. Prandaj, vizita nė kėto momente ka ndikim shumė tė madh dhe ka domethėnie tė thellė pėr tė treguar se sa ėshtė i solidarizuar vizitori me ndjenjat e tė sėmurit dhe kjo kontribuon pėr forcimin e marrėdhėnieve ndėrmjet tyre. Pėr kėtė shkak, i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, pėrkujdesej qė t’i vizitonte tė sėmurėt dhe interesohej pėr gjendjen e tyre, madje ai kėtė lloj vizite e bėri nga gjėrat me tė cilat obligohen besimtarėt. Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se Muhamedi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Obligimi i muslimanit ndaj muslimanit ėshtė nė pesė gjėra, -ndėr to- vizita kur tė sėmuret.” (Shėnon Buhariu)
   I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, punoi pėr vėnien e kėtij themeli nė shpirtrat e sahabėve duke pėrmendur shpėrblimet e mėdha qė fiton besimtari kur viziton vėllanė e tij musliman. Nga kėto hadithe ėshtė thėnia: “Kush viziton vėllanė e tij besimtar (duke qenė i sėmurė), ėshtė duke ecur rrugėve tė xhenetit derisa tė ulet. Kur ulet, atė e pėrfshin mėshira. Nėse ėshtė ditė, mbi tė ēojnė salavate shtatėdhjetė mijė melekė deri nė mbrėmje. Nėse ėshtė mbrėmje, atėherė mbi tė ēojnė salavatė mbi shtatėdhjetė mijė melek derisa tė gdhijė mėngjesi.” (Shėnon Ibėn Maxheh)
   Gjithashtu thotė: “Kush viziton njė tė sėmurė, apo viziton njė vėlla tė tij nga feja, atė e thėrret njė thirrės: “U gėzofsh me tė mira dhe u shpėrblefshin hapat e tua me tė mirė dhe shtėpia jote u bėftė xheneti!” (Shėnon Tirmidhiu).
   Gjithashtu thotė: “Nuk ka ndonjė rob musliman qė viziton ndonjė tė sėmurė qė nuk i ka arritur exheli (momenti i vdekjes) dhe thotė shtatė herė: “Lus Allahun e Lartėsuar, Zotin e Arshit tė Madhėruar, qė tė tė shėroj!”, dhe qė ai nuk do tė shėrohet.” (Shėnon Tirmidhiu)
   Rastet e vizitave tė Muhamedit salallahu alejhi ue selem ndaj tė sėmurėve janė tė shumta; ai gjithmonė interesohej pėr gjendjen e shokėve tė tij, sigurohej pėr shėndetin e tyre dhe kujdesej pėr ta. Nė mesin e atyre qė Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, i vizitoi kur ishin tė sėmurė ishin Sad ibėn Ebi Vekasi, Zejd ibėn Erkami, Xhabir ibėn Abdullahi dhe tė tjerė, Allahu qoftė i kėnaqur me tė gjithė ata sahabė. Por vizitat e tij nuk kufizoheshin vetėm te shokėt tė cilėt i besuan atij, pasi ai vizitonte edhe jobesimtarėt qė njihte, qė t’i thėrriste ata nė Islam dhe tė udhėzoheshin. Nė kėtė mėnyrė veproi edhe me djaloshin i cili punonte tek ai salallahu alejhi ue selem si shėrbėtor. Ky djalosh u sėmur nga njė sėmundje e rėndė dhe i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, vazhdoi ta vizitonte atė derisa atij iu afrua vdekja. Kur i erdhi momenti i vdekjes, iu ul te koka dhe e thirri nė Islam. Djaloshi shikoi babain e tij se ēfarė po i thotė dhe babai i tha: “Pasoje Ebu Kasimin (Muhamedin (salallahu alejhi ue selem)!” Ai e pranoi Islamin dhe mė pas vdiq. I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, doli nga shtėpia e tij duke thėnė: “Lavdėrimi i qoftė vetėm Allahut, i Cili e shpėtoi atė nga zjarri.” (Shėnon Buhariu)
   Nėse lexojmė siren (biografinė) e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, vėrejmė praktikėn e tij, se kur dėgjonte se ishte sėmurė dikush, ai nxitonte ta vizitonte, t’i rrinte afėr, ta ndihmonte pėr nevojat qė kishte, pastaj bėnte lutje pėr tė qė tė shėrohej dhe t’i faleshin mėkatet, nėse ishte i sėmuri besimtar, ose e ftonte tė pranonte Islamin, nėse ishte jobesimtar.
   Nga lutjet qė u bėnte gjatė vizitave tė sėmurėve, tė cilat na janė pėrcjellė, ėshtė ajo qė e transmeton Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e cila thotė se kur Muhamedi salallahu alejhi ue selam vizitonte tė sėmurėt, thoshte: “Largoje sėmundjen, o Zoti i njerėzve, shėroje se Ti je Shėruesi, nuk ka shėrim vetėm se shėrimi Yt!” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)
   Nėse i sėmuri kishte nevojė pėr rukje, ai e bėnte kėtė, ashtu si transmetohet nga Aishja nė koleksionin e Buhariut. E, nganjėherė edhe i hidhte tė sėmurit nga uji me tė cilin kishte marrė abdest mė parė dhe kėshtu shėrohej me urdhrin e Allahut tė Lartėsuar, ashtu si transmetohet se veproi me Xhabir ibėn Abdullahun (Allahu qoftė i kėnaqur me tė).
   Prej Sunetit tė tij gjithashtu ishte se pėr t`ua lehtėsuar sėmundjen, ai u kujtonte shpėrblimin qė arrin besimtari i cili sprovohet me sėmundje. Kėshtu ua lehtėsonte vėshtirėsitė me tė cilat ballafaqoheshin dhe u kaliste atyre durimin dhe pritjen e shpėrblimeve. Nga hadithet qė na janė pėrcjellė ėshtė edhe thėnia: “Nuk e lė sprova robin besimtar derisa ta pastrojė atė dhe ta bėjė tė ecė nė tokė duke mos pasur asnjė mėkat.” (Shėnon Ibėn Maxhe). Pastaj thotė: “Nuk ka asnjė rob qė Allahu e sprovon me ndonjė sprovė nė trupin e tij e qė nuk i thotė melekut: “Shkruaji atij shpėrblimin e veprave tė mira qė vepronte (kur ishte i shėndoshė) Nėse shėrohet nga sėmundja, atėherė ai e pastron plotėsisht (nga mėkatet), por nėse ia merr shpirtin, atėherė e fal dhe e mėshiron atė.” (Shėnon Ahmedi)
   Kur nė njė rast i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, vizitoi njė grua qė quhej Umu Saib, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, dhe e dėgjoi se si ajo po e shante sėmundjen e etheve, pasi ajo ishte sėmurė nga kjo sėmundje, Muhamedi salallahu alejhi ue selem i tha: “Mos e shaj kėtė sėmundje, sepse ajo ėshtė shkak qė birit tė Ademit t'i fshihen mėkatet ashtu si largon gjyryku (i farkėtarit) hekurin e keq gjatė farkėtimit.” (Shėnon Muslimi)
   Nga Suneti i Muhamedit ishte edhe udhėzimi i tė sėmurėve qė tė shėrohen me lloje tė ndryshme barnash qė dinte ai, sikurse aplikimi i “hixhames”, vėnia e ujit tė ftohtė mbi tė sėmurin me temperatura, porositja qė tė shėrohemi me mjaltė dhe me kokėrr tė zezė (habetu seuda) dhe me lloje tė tjera barnash tė cilat janė tė lejuara. Ai thoshte: “O robėr tė Allahut, shėrohuni! Vėrtet Allahu nuk ka lėnė ndonjė sėmundje e qė nuk ia la asaj edhe ilaēin.” (Shėnon Tirmidhiu)
   I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, nuk e la anash edhe kėshillimin dhe pėrkujtimin e tė sėmurėve, varėsisht prej situatave dhe rrethanave nė tė cilat gjendeshin ata. Ai kėshilloi Sad ibėn ebi Vekasin qė mos t’i lėrė anash tė afėrmit e tij, duke e ndaluar qė t’u lėrė testament tė tjerėve mė shumė se njė tė tretėn e pasurisė.
   Kur nė njė rast ishte i pranishėm te njėri nga sahabėt e tij, i cili ishte nė momentet e vdekjes, e kėshillonte atė dhe tė pranishmit pėr domosdoshmėrinė e bashkimit mes frikės dhe shpresės tek Allahu i Lartėsuar gjatė sėmundjes. Rast tjetėr ėshtė ai kur ndalon qė njeriu ta kėrkojė vdekjen dhe tė shpresojė pėr tė, pasi ai duhet tė parapėrgatitet pėr takimin me Allahun e jo tė shpresojė pėr vdekjen, ashtu si transmeton Enes ibėn Maliku.
   Nė kėtė mėnyrė, i Dėrguari salallahu alejhi ue selem na tregoi shembullin mė tė mirė se si duhet tė pėrfitohen zemrat dhe tė shfrytėzohen rrethanat e ndryshme pėr t’i thirrur njerėzit nė Islam dhe nė udhėzim.


Burimi: www.islamweb.net
Pėrktheu: Alaudin Abazi
14.12.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010