Nė mėnyrė qė gjaku i tij tė shpėrndahet nėpėr fise
20.12.2009 09:10:47

  Nuk ka mundur tė imagjinojė njeriu se komploti i mosbesimtarėve tė kurejshitėve pėr mbytjen e Pejgamberit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė, do tė kthehet edhe njė herė me tė njėjtėn shpejtėsi dhe me tė njėjtėn metodė. Kėtė herė pėrmes mekanizmave tė perėndimorėve, armiqve tė arabėve dhe myslimanėve, duke imituar rastin pėllėmbė pėr pėllėmbe.

          Ndryshon rasti, koha dhe vendi, por pėrputhet realiteti. Allahu thotė: "A mos e porositėn njėri-tjetrin me kėtė? Jo, por ata janė popull renegat." (Kur'an 51: 53)

          Ebu Xhehli nxitoi me idenė fatkeqe, pėr tė cilėn as Iblisit (kryeshejtanit) nuk i kishte shkuar mendja ku nė atė rast nuk i mbeti tjetėr vetėm se ta miratojė atė mendim duke thėnė: "Kjo ėshtė ideja e qėlluar."

          Ideja pra ishte qysh atėherė qė tė organizohet komplot pėr mbytjen e Muhammedit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė, dhe u kėrkua qė ēdo fis tė sjellė nga njė burrė nga mesi i tyre dhe ta mbysin, nė mėnyrė qė gjaku i tij tė shpėrndahet nėpėr fise-sipas supozimit tė tyre-.

          Ndėrsa sot, kur Danimarka morri pėrgjegjėsinė me arrogancė pėr fyerjen e Pejgamberit, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin pėr tė; nė momentin kur bota islame u pozicionua ndershėm kundėr kėtij terrori tė papranueshėm, nė kohėn kur shteti nė fjalė u trondit nga stresi i pasojave tė agresionit qė kishte ndėrmarrė, sidomos bojkotit ekonomik qė kishin ndėrmarrė myslimanėt, ndaj njė shteti ku sisa e lopės konsiderohet mė e ēmuar se pusi i naftės te poseduesit e saj, nė kėtė rast u ngrit furishėm perėndimi duke u pozicionuar fėlligėsht me kėtė shtet tė padrejtė pėr ta shkatėrruar atė bojkot (nė mėnyrė qė pasojat e tij tė shpėrndahen nė ato shtete e jo tė mbesin me njė shtet tė vetėm), dhe qė nė kėtė formė pastaj tė thonė disa myslimanė: "Ne nuk kemi fuqi qė t'i luftojmė tė gjithė ata popuj pėr shkaqe tė njohura pėr atė qė ka sy, mendje e veshė."  

          Pėr kėtė arsye, vigjilenca, vendosmėria dhe mosdorėzimi, ishin tė patjetėrsueshme kundėr kėtij komploti. Kjo gjė kėrkon qė bojkoti ekonomik tė kufizohet vetėm ndaj shtetit, i cili e lėvizi kėtė trazirė, e cila ishte duke fjetur "Allahu e mallkoftė atė qė ngjallė turbullira" siē thuhet, dhe kėshtu tė vazhdohet me te dhe tė aktivizohet, sepse ai bojkot filloi t'i japė frytet e tij me lejen e Allahut.

          Kryeredaktori i gazetės keqbėrėse tha: "Unė duhet tė them dhe ndihem i turpėruar: Ata (myslimanėt) fituan."  

          Andaj me shumė kujdes, mos tė lihet hapėsirė pėr ta copėtuar kėtė pozicionim dinjitoz duke nxituar me thirrjen pėr bojkotimin e tė gjitha kėtyre shteteve. Nė kėtė gabim dėshiron tė na tėrheq perėndimi zemėrligė, sepse ata e dinė se kush e lufton njė individ nuk ėshtė sikur ai qė i lufton dhjetė dhe se me thirrjen pėr bojkotim tė tė gjitha atyre shteteve, e dinė se do tė dalin njerėz nga mesi ynė qė e kundėrshtojnė kėtė bojkot, pėr arsye se kjo gjė i cenon interesat e tyre individuale nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė. Nė kėtė rast do tė shtriheshin mospajtimet dhe do tė shtoheshin polemikat, dhe beteja kundėr armikut do tė shndėrrohej nė betejė tė brendshme ku rezultati i pashmangshėm do tė ishte dėshtimi, mos dhashė Allahu tė bėhet.

 "... e mos u pėrēani mes vete e tė dobėsoheni e ta humbni fuqinė." (Kur'an, 8:46)  

          Kjo nuk do tė thotė se ato shtete janė tė pafajshme apo nuk e meritojnė dėnimin.  Assesi, por politika e mirėfilltė nė kėtė rast kėrkon sjellje urtėsisht me ngjarjen nė fjalė si dhe moscopėtimin e pėrpjekjeve, apo lėvizje me vrulle emocionale rezultatet e tė cilave janė tė papritura, e tė mos flasim pėr hyrje nė ndonjė betejė, mjetet e sė cilės nuk i posedojmė.   

          Qė lufta tė kufizohet vetėm ndaj shtetit iniciues tė problemit, bėhet pėr arsye se vetė ai shtet e morri pėrsipėr arrogancėn e kėsaj ngjarjeje (botimit tė karikaturave) -iniciuesi ėshtė mė mizori – si dhe ai trasoi atė rrugė tė keqe. Kėshtu qė atij i takon ta bartė barrėn e asaj ideje si dhe barrėn e atyre qė punojnė me te. Andaj bėjeni atė shtet shembull pėr atė qė mendon, duke e vėrtetuar fjalėn e Allahut tė Madhėrishėm ku thotė:

"...ashtu qė me duart e veta dhe me duar tė besimtarėve rrėnonin shtėpitė e veta; pra merrni pėrvojė o ju tė zotėt e mendjes." (Kur'an, 59:2)

Po ashtu Allahu thotė:

"...ti (Muhammed) me shkatėrrimin e tyre shpartallo ata qė tė marrin mėsim." (Kur'an, 8:57)

          Ndėrsa rruga e shpėtimit mund tė nxirret prej fjalės sė Allahut:

"Dhe kapuni qė tė gjithė pėr litarin (fenė) e Allahut, e mos u pėrēani!" (Kur'an, 3:103)

Dhe nė fund:

"O ju besimtarė, bėni durim, bėhuni tė qėndrueshėm kundėr armikut, rrini tė pėrgatitur dhe ruajuni dėnimit tė Allahut nė mėnyrė qė tė shpėtoni!" (Kur'an, 3:200)

 Prof. Dr. Nasir Sulejman el Umer

 Pėrktheu:  Muhammed Dėrmaku

 29.03.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010