Dhe Ne (Muhamed) ta ngritėm lartė famėn tėnde
20.12.2009 09:10:22

سم الله الرحمن الرحيم

Falenderimi i takon Allahut i cili e ēoi tė dėrguarin e Tij me udhėzim tė plotė dhe me Fenė e Vėrtetė (Islamin), qė tė triumfojė mbi tė gjitha fetė. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, familjen dhe shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Personaliteti i Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) paraqet virtytet mė tė larta njerėzore, i cili mirret shembull nė tė gjitha periudhat historike. Allahu ėshtė Ai i cili ngriti lart namin e Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) dhe ishte figura mė dalluar nė famė, moral, ndjeshmėri, mėshirė, shėmbėlltyrė, butėsi, kėshillė, pėrgėzim, qortim dhe triumfues i tė vėrtetės.

Pėr kėto dhjetė cilėsitė e lartpėrmendura qė janė mozaik i virtyteve mė tė larta sė pari na tregon Allahu i Lartėsuar. Ftoj tė gjithė qė kanė mendje tė ndritur, po ashtu qė janė miq tė sė vėrtetės dhe dashamir tė vlerave tė larta pėr disa momente t’i referohen Librit tė Allahut dhe tė njihen me figurėn madhėshtore tė Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!).

1. Reputacioni dhe nami.

Allahu i Lartėsuar thotė:

وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ

“Dhe Ne, ta ngritėm lart famėn tėnde?” (94:4)

2. Morali.

Allahu i Lartėsuar thotė:

وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ

“Vėrtet, ti je nė njė shkallė tė lartė morali!” (68:4)

3, 4. Ndjeshmėria dhe mėshira.

Allahu i Lartėsuar thotė:

لَقَدْ جَاءكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُم بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

“Juve ju erdhi i dėrguar nga lloji juaj, atij i vjen rėndė pėr vuajtjet tuaja, sepse ėshtė lakmues i rrugės sė drejtė pėr ju, ėshtė i ndjeshėm dhe i mėshirshėm pėr besimtarėt.” (9:128)

5. Shėmbėlltyrė.

Allahu i Lartėsuar thotė:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيراً

“Ju e kishit shembullin mė tė lartė nė tė dėrguarin e Allahut, kuptohet, ai qė shpreson nė shpėrblimin e Allahut nė botėn jetėr, ai qė atė shpresė e shoqėron duke e pėrmendur shumė shpesh Allahun.” (33:21)

6. Butėsia.

Allahu i Lartėsuar thotė:

َبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظّاً غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ ..

“Ti ishe i butė ndaj atyre, ngase Allahu tė dhuroi mėshirė, e sikur tė ishe i vrazhdė e zemėrfortė, ata do shkapėrderdheshin prej teje..” (3:159)

7. Kėshilla.

Allahu i Lartėsuar thotė:

فَذَكِّرْ إِنَّمَا أَنتَ مُذَكِّرٌ

“E ti pra, kėshillo, se je vetėm pėrkujtues.” (88:21)

8-9. Pėrgėzimi dhe qortimi.

Allahu i Lartėsuar thotė:

إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِداً وَمُبَشِّراً وَنَذِيراً

“Ne tė dėrguam ty (Muhammed) dėshmitar, pėrgėzues dhe qortues.” (48:8)

10. Triumfues.

Allahu i Lartėsuar thotė:

هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَكَفَى بِاللَّهِ شَهِيداً

“Ai ėshtė qė e dėrgoi tė dėrguarin e Vet me udhėzim tė plotė dhe me fenė e vėrtetė, qė tė triumfojė mbi ēdo fe, e mjafton Allahu dėshmitar.” (48:28)

Tė nderuar miq!

Kėto janė dhjetė leksione qė i shėrbejnė tė menēurit pėr tė njoftuar me njeriun mė tė madh tė njerėzimit, tė dėrguarin e Allahut, Muhamedin (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!)

Po ashtu duhet tė kujtojmė edhe disa pėrparėsi i cili ishte prijėtarė dhe i parė nė:

nijet (qėllim), pendim, kėrkim falje, sinqeritet, besnikėri, vetkontrollim, devotshmėri, bindje, mbėshtetje, drejtėsi, korrektėsi, inkurajim, pėrpjekje, mundim, luftim, bamirėsi, maturi, dėgjueshmėri, pėrkushtim, urdhėrim pėr tė mirė, ndalim nga e keqja, ndihmė reciproke, bamirėsi, kėshillim, ndalimin e dhunės, dhėnien e tė drejtave, pėrmbushjen e nevojave, ndėrmjetėsim, ndėrhyrje, vendosjen e rregullit, modesti, thjeshtėsi, inkurajim, bujari, zemėrgjerėsi, vetėflijim, barazi, pėrkushtim, urtėsi, tolerancė, etj.

Tė nderuar, kėto mėsime, sė pari, po ia kujtoj vetes time dhe mė pas juve pishtarin ndriēues,  Muhamedin (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) simbol, shenjė, yllėsi, dėshmi, figurė, model pėr tė gjithė besimtarėt myslimanė.

 

Tallja me Pejgamberin e Allahut tė Lartėsuar

Ne muslimanėt jemi duke pėrjetuar pėrqeshjet dhe ofendimet mė tė rėnda ndaj Pejgamberit tonė, Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) nga qarqet e ndryshme perėndimore. Danimarka nė emėr tė lirisė sė shprehurit filloi hapin e publikimit tė karikaturave tallėse, pėrqeshėse, ofenduese tė Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!). Mė pas publikuan dhe ripublikuan karikaturat edhe Gjermania nė gazetėn  “Die Ėelt”, Spanja nė gazetat  “ABC” dhe “El Periodic”, Franca nė gazetėn “France Soir” etj.

Kur myslimanėt e tė gjitha niveleve ngritėn zėrin lartė, filluan pėrgjigjet dhe arsyetimet “shterpe” dhe “logjike” duke thėnė: “Nuk ka imunitet (mbrojtje e dėlirėsi) pėr askėnd nga sarkazmi nė Perėndim”. Gazeta tjetėr shprehet: “Kjo mund tė duket si njė iniciativė provokative, por realiteti ėshtė ndryshe, baza ėshtė e pastėr dhe e justifikuar plotėsisht dhe nuk meriton nė asnjė mėnyrė qė tė kėrkohet falje pėr kėtė.” Kurse kryeministri danez publikon qėndrimin duke thėnė se nuk mund dhe nuk dėshiron tė ndėrhyjė nė punėt e mjeteve tė informimit, respektimi i parimit tė lirisė sė tė shprehurit, tė bazave tė demokracisė daneze.

Vallė si ėshtė e mundur qė nė emėr tė lirisė sė shprehurit, nė parim tė fuqisė demokratike tė ofendohen ndjenjat e besimtarėve myslimanė, duke u pėrqeshur Muhamedi.!?

Tė gjithė pejgamberėt e Allahut ishim model dhe figura kyēe pėr udhėzim tė mbarė. Ata ndriēuan rrugėn e lumturisė tė dy botėrave dhe besimtarėt solidarizoheshin me pejgamberėt. Edhe ne myslimanėt kemi obligim parėsor pėr tė konfirmuar besimin dhe nderimin nė tė dėrguarit e Allahut duke mos bėrė dallime.

قُولُوا آمَنَّا بِاللَّهِ وَمَا أُنْزِلَ إِلَيْنَا وَمَا أُنْزِلَ إِلَى إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ وَيَعْقُوبَ وَالْأَسْبَاطِ وَمَا أُوتِيَ مُوسَى وَعِيسَى وَمَا أُوتِيَ النَّبِيُّونَ مِنْ رَبِّهِمْ لا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْهُمْ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ * فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ مَا آمَنْتُمْ بِهِ فَقَدِ اهْتَدَوْا وَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا هُمْ فِي شِقَاقٍ فَسَيَكْفِيكَهُمُ اللَّهُ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ) [البقرة: 136-137].

“Ju (besimtarė) thoni! ‘Ne i besuam Allahut, atė qė na u shpall neve, atė qė iu shpall Ibrahimit, Ismailit, Is’hakut, Jakubit dhe pasardhėsve (tė Jakubit qė ishin tė ndarė nė dymbėdhjetė kabile), atė qė i ėshtė dhėnė Musait, Isait dhe atė qė iu ėshtė dhėnė nga Zoti i tyre pejgamberėve. Ne nuk bėjmė dallim nė asnjėrin prej tyre dhe ne vetėm atij i jemi bindur.  Nė qoftė se ata besuan ashtu siē besuat ju ata vėrtetė kanė gjetur rrugėn e drejtė, e nėse refuzojnė, atėherė ata janė kundėrshtarė (opozitė), po ty (Muhamed) kundėr tyre do tė mjaftojė Allahu. Ai ėshtė dėgjuesi, i dijshmi.” (2: 136-137)

Kėto janė parime dhe vlera tė muslimanit qė kultivohen, duke respektuar dhe nderuar tė dėrguarit e Allahut nė tė gjitha kohėrat dhe popujt.

E kundėrta e kėsaj ndodh tek ata tė cilėt nuk e besojnė drejt Krijuesin e vet, nuk kanė vlera morali, tė dėrguarit e Allahut i injorojnė, etiketojnė, i akuzojnė, i mbysin, ushqehen me urrejtje, xhelozi, primitivizėm, zemėrim, armiqėsi, ligėsi, mllef, inat, shpirtligėsi, helm, paturpėsi. Me kėto “standarde” disa popuj nė emėr tė “demokracisė” dhe “lirisė sė tė shprehurit” shfaqin paturpėsitė e akumuluara nė zemrat e prishura nė disa momente dhe raste.

 

Kundėr tallėsve mjafton Allahu i Lartėsuar

Duhet ditur qė i dėrguari, Muhamedi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) ishte nėn kujdesin e Allahun tė Lartėsuar dhe nėn mbrojtjen e Tij. Tė gjithė ata qė e injoruan volėn “frytet” e veprimeve tė veta. Kujtoni Ebu Xhehlin, Ebu Lehebin dhe gruan e tij, El’as bin Vailin. Allahu i Lartėsuar thotė:

إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الأَبْتَرُ

“E s’ka dyshim ai i cili tė urren ty (Muhamed) ėshtė farėsosur (nga ēdo gjė nė kėtė botė dhe botėn tjetėr).” (108:3)

Fyerja e Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) me fjalime dhe veprime ėshtė fyerje e Allahut tė Lartėsuar dhe pason mallkimin dhe qortimin i Tij nė tė dy botėrat.

إِنَّ الَّذِينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَاباً مُهِيناً)

“E s’ka dyshim se ata janė, tė cilėt e fyejnė Allahun dhe tė dėrguarin e Tij, ata i ka mallkuar Allahu nė dynja e nė ahiret dhe pėr ta ka pėrgatitur njė dėnim tė dhembshėm.” (33:57)

Po edhe nėse hedhim njė vėshtrim historik mbi popujt e mėparshėm ata u ndėshkuan dhe u pėrulėn pėr shkak tė talljes, pėrbuzjes dhe nėnēmimit qė bėnė ndaj tė dėrguarve tė Allahut.

ضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الذِّلَّةُ أَيْنَ مَا ثُقِفُوا إِلَّا بِحَبْلٍ مِنَ اللَّهِ وَحَبْلٍ مِنَ النَّاسِ وَبَاءُوا بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ وَضُرِبَتْ عَلَيْهِمُ الْمَسْكَنَةُ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَانُوا يَكْفُرُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَيَقْتُلُونَ الْأَنْبِيَاءَ بِغَيْرِ حَقٍّ ذَلِكَ بِمَا عَصَوْا وَكَانُوا يَعْتَدُونَ

“Atyre (jehudive) u ėshtė vėnė njollė e nėnēmimit kudo qė tė gjenden, vetėm nėse kapen pėr litarin (fenė) e Allahut dhe kthehen nė besėn e njerėzve (tė muslimanėve), ata kanė shkaktuar kundėr vetes pėrbuzje nga Allahu, andaj atyre u ėshtė shtruar shtypja e mjerimi. Kėtė pėr shkak se ata i mohonin argumentet e Allahut, i mbytnin mizorisht pejgamberėt dhe pėr shkak se kundėrshtonin (udhėzimet e Zotit) dhe tejkalonin (ēdo normė njerėzore).” (3:112)

Allahu Fuqiplotė siguron tė dėrguarin e Tij duke i thėnė:

إِنَّا كَفَيْنَاكَ الْمُسْتَهْزِئِينَ

“S’ka dyshim se Ne tė mjaftojmė ty (Muhamed) kundėr tallėsve dhe pėgojuesve tė tu.” (15:95)

 

Si ta pengojmė ofendimin e Muhamedit

Duke u mobilizuar me besim tė sinqertė nė Allahun e Lartėsuar dhe duke kėrkuar ndihmėn e Tij duhet tė marrim kėto masa preventive:

-          Ti referohemi Kuranit pėr t’i rikujtuar ngjarjet dhe ndodhitė e popujve tė mėparshėm me tė dėrguarit e Allahut.

-          Tė njihemi me sunetin e Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) mė pėr sė afėrmi dhe tė jemi pasues tė vėrtetė.

-          Tė ngremė lartė zėrin e arsyes para popujve injorant, duke konfirmuar besimin tonė tė sinqertė nė Allahun e Lartėsuar.

-          Tė jemi veprues serioz nė praktikimin e sunetit tė Muhamedit nė tė gjitha segmentet jetėsore.

-          Tė shfrytėzohen tė gjitha mundėsitė pėr shfaqjen e pakėnaqėsisė dhe revoltės me shpirt tė pastėr islam, duke u nisur nga mediumet, institucionet, shkollat, xhamitė.

Pejgamberi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) paraqet personalitetin mė tė madh nė historinė njerėzore, jeta dhe vepra e tij paraqet shembullin mė tė mirė qė duhet tė ndjekin myslimanėt nė ndėrtimin e ardhmėrisė sė tyre. Ai jetoi pėr Islamin dhe gjithė potencialin e vuri nė shėrbim tė Islamit dhe myslimanėve. Kėto duhet t’i kujtojmė dhe janė nė interes tonin sidomos nė kėto momente.

وَقُلِ اعْمَلُواْ فَسَيَرَى اللّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ وَسَتُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ

“Dhe thuaj: “Veproni, Allahu do ta shohė veprėn tuaj, edhe i dėrguari i Tij e besimtarėt, e mė vonė do tė ktheheni te njohėsi i tė fshehtės dhe tė dukshmes, e do t’ju njoftojė pėr atė qė vepruat.” (9:105)

Allahu im! Na pėrmirėso fenė tonė, e cila ėshtė mbrojtja jonė! Na pėrmirėso dynjanė nė tė cilėn ne jetojmė. Na pėrmirėso ahiretin, tek i cili ėshtė kthimi ynė.

Allahu im! Na bė krenar me Islamin, poshtėroji tė pafetė, poshtėruesit, ofenduesit, armiqtė e Tu!

Allahu im! Bashkoji fjalėt e myslimanėve nė tė vėrtetėn!  

 

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu

07.02.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010