Nė mbrojtje tė figurės dhe personalitetit tė Profetit Muhamed (a.s.)
20.12.2009 09:08:36

Falenderimi i takon Allahut paqja dhe bekimit e Tij qofshin mbi vulėn e profetėve Muhamedin alejhi selam, familjen e tij tė nderuar, shokėt e tij besnik dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė ditėn e gjykimit.
    Gjėja mė e madhe me tė cilėn krenohet ēdo musliman, ėshtė besimi dhe dashuria qė ka ai pėr tė dėrguarin e Allahut Muhamedin (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), megjithėse muslimani i beson tė gjithė profetėt e nuk bėn dallim midis tyre, vetėm se ai e konsideron  profetin Muhamed si profetin e fundit, vulėn dhe mė tė mirin e tyre.
    Ai ėshtė tė cilit do ti hapen dyert e Xhenetit, kėshtu qė pas dėrgimit tė tij nuk do ti mundėsohet hyrja nė Xhenet askujt prej atyre tė cilėt nuk e besojnė atė.
 (لَقَدْ جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَحِيمٌ(
" Vėrtet qė ju ka ardhur juve njė i Dėrguar (Muhammedi nga vetė ju (tė cilin ju e njihni fare mirė. Ai pikėllohet nėse juve ju bie ndonjė lėndim e vėshtirėsi. Ai ėshtė i merakosur dhe i dėshiruar pėr ju dhe pėr besimtarėt ai ėshtė qė ndjen shumė, mėshirues." Teube 128
    O ju muslimanė!
    Po vallė ēfar duhet tė themi ne pėr ato qė janė publikuar nė gazetat Danimarkeze, tė cilat kanė publikuar vizatimin e njė karikature tallėse…po vallė tė kujt thoni ju?!
    Tė njeriut mė tė lartė i cili ka shkelur mbi tokė, imamit tė profetėve e pejgamberėve paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė.
    Pamje mėkatare, e pacipė e cila nxjerr nė pah paturpshmėrinė e mohuesėve (jobesimtarėve). Ata shfaqėn nė tė Profetin e Allahut (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), nė njė prej kėtyre karikaturave me ēallmė si rraketė e mbėshtjellė rreth kokės sė tij!! Dhe sikur ata duan tė thonė ai ėshtė- kriminel lufte- (sa gjė e rėndė ėshtė ajo qė kanė shpifur).
    Ata nuk u mjaftuan me kaq, porse nė barjamin e kurbanit gazetat Norvegjeze vazhdonin tė pėrsėrisnin shpifjet dashakeqėse nga e para, duke paraqitur tė njėjtat pamje tė revistės Danimarkeze!   
 (أَتَوَاصَوْا بِهِ بَلْ هُمْ قَوْمٌ طَاغُونَ)
"A mos ata (popujt e shkuarė e kanė sjellė kėtė fjalė te? Jo! Akoma mė tepėr, kėta janė popull qė kalon ēdo kufi (nė mosbesimė!" Dharijat 53
    Pasha Allahun po a ngel mė kėnaqėsi nė kėtė dynja ditėn kur nėpėrkėmbet figuara e tė dėrguarit tė Allahut Muhamedit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) e mė pas tė mos mbrohet e ndihmohet duke larguar prej tij shpifjet e duke vėnė nė vend figurėn e tij.
     Ēfarė na ngel ne tė themi pėrpallė kėtij armiqėsimi i cili e ka hequr mbulesėn dhe ka bėrė shkelje tė hapur?
    Mos vallė duhet tė mbyllim sytė pėr tė mos parė, veshėt pėr tė mos dėgjuar e gojėn pėr tė mos folur.
    Pasha Atė i cili e nderoi Muhamedin dhe e ngriti lart pozitėn e tij, barku i tokės ėshtė mė mirė pėr ne se shpina e saj nėse nuk do mund tė flasim tė vėrtetėn e tė mbrojmė profetin tonė.
    Po a vallė janė tharė lapsat, apo duart janė paralizuar tė cilat nuk po munden tė shkruajnė qoftė dhe disa rreshta tė pakėt tė cilėt do tė mbronin profetin e tyre, nderin e tyre.
 Prindin, djalin dhe nderin qė ka muslimani
 Kurban i bėn pėr nderin e Muhamedit  
 
Pozita e Profetit Muhamed (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!(
    Kush janė ato shprehje tė cilat pėrfshinė kėtė madhėshti profetike? Vallė kush janė ato fjalė tė cilat nxjerrin nė pah madhėshtin qė pėrmban ēdo nderim dhe qė ėshtė prezente nė ēdo kohė.
    Ajo ėshtė njė madhėshti e cila ka zėnė vend nė ēdo zemėr, ka zėnė vend tek ēdo kush dhe e ndjen atė ai qė ėshtė afėr e ai qė ėshtė larg. E pranon atė miku dhe armiku dhe tronditen prej saj shkallet e minbereve.
    Nuk ka dyshim se ai ėshtė i dėrguari Muhamed. Njeriu mė i menēur e me mendje mė tė kthjellėt. Njeriu mė bujar dhe mėshiruesi mė i madh. Ai ka qėnė mė i dobishėm pėr njerėzit se era pas sė cilės vjen shiu. Kur jepte lėmoshė jepte duke mos ju frikėsuar varfėrisė, e vetė jetonte me hurma e ujė.
    Ai ishte mė bujari, mė i uri dhe nuk i shtonte atij injoranca e injorntėve vetėm se falje ndaj tyre, kur pėrballet me fitoren u thėrret robėrve duke qėnė krenarė: Shkoni se ju jeni tė lirė.
    Ai ka qėnė njeriu mė i thjeshtė, qėndronte me tė pasurin e tė varfėrin, ulej me plakun dhe fėmijėn. Ai nuk dallonte nga shokėt e tij nė veshje e as nė mėnyrėn e jetesės.
    Profeti Muhamed ka qėnė njeriu mė i qetė. Ai kurrė nuk ėshtė vendosur pėrpara dy gjėrave vetėm se ka zgjedhur atė qė ishte mė e lehtė nėse nuk ka qėnė e ndaluar, megjithatė ai ka qėnė njeriu mė i kujdesshėm ndaj detyrave dhe mė i vendosuri nė tė vėrtetėn.
    Ai kurrė nuk zemėrohej pėr veten e tij, por kur prekeshin kufijtė e Allahut zemėrohej aq shumė saqė faqet i skuqeshin sikur tė ishin kokrra shege.
    Profeti Muhamed ka qėnė njeriu mė i guximshėm dhe mė i forti nė dishirė, i takonte armiqtė me qėndrim dhe durim, udhėhiqte luftėrat dhe thėrriste me tė madhe:
Un jam profet e jo mashtrues.
Un jam i biri Abdul Mutalibit. 
   Zemra e tij ka qėnė aq e guximshme saqė shokėt e tij nė momentet mė kritike mbroheshin me tė, dhe ai kurrė nuk dobėsohej pėrpara vėshtirėsive.
    Ai ėshtė njeriu gjuha e tė cilit nuk ka nxjerrė vetėm se fjalė tė mira, fjalėt e tij kanė qėnė tė qarta, tė vėrteta e tė sinqerta si dhe ndriēonin si drita.
    Profeti ynė ka qėnė njeriu mė i drejtė nė gjykim, nuk i bėnte padrejtėsi askujtė qoftė dhe kundėrshtarit tė tij. I zbatonte ligjet edhe me njerėzit mė tė afėrt qė ai kishte dhe kjo duket qartė kur ai thotė: "Nėse Fatime bija e Muhamedit do tė vidhte do tis prisja asaj dorėn."
    Ai ka qėnė njeriu i cili i jepte tė drejtėn ēdo kujt ashtu siē i takonte, Allahut i jepte tė drejtėn qė i takonte, familjes poashtu, publikimit tė shpalljes e kėshtu me rradhė.
    Ka qėnė njeri i cili nuk jepej pas kėsaj dynjaje, nuk kthente askėnd i cili i kėrkonte diēka, jetonte krenar edhe pse ushqimi i tij kan qėnė hurmat dhe uji e shtrati i tij ka qėnė rrogozi.
    Profeti Muhamed alejhi selam ka qėnė njeriu mė i dhimbsur ndaj tė dobtėve dhe mė bamirėsi ndaj tė ngratėve e fukarejve. Aq e madhe ka qėnė mėshira e tij saqė kishin bėrė pjesė nė tė njerėzit dhe kafshėt. Ai u drejtohet shokėve tė tijė ku thotė: "Vėrtet njė grua ka hyrė nė zjarr pėr shkak tė njė maceje tė cilėn e izoloi, ajo as e ushqeu atė dhe as e la tė lirė tė hante nga ajo qė gjendej nė tokė."
    Nėse nuk do tė kish pozitė dhe nder pėr Profetin tonė Muhamedin (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), veē asaj se ai ka qėnė ndėrmjetės nė bartjen e udhėzimit nga qielli pėr nė tokė, dhe sjelljen e kėtij Kur'ani tė famshėm tek njerėzit do tė mjaftonte dhe do tė ishte njė nder tė cilin bota njerėzore nuk do tė mund tia jepte falenderimet e duhura.
    Nėse nuk bindeni o njerėz me kėto qė dėgjoni atėhere pyesni historinė se a ka parė ajo ndonjė zotėri e dikėnd mė tė madh se Muhamedi (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!ė?
    Ai ka qėnė njeriu mė i ruajtur nga tė metat, mė i pastri nga kotėsirat, dhe mė i nderuari e mė i pameritueshmi nga ato qė shpifin ndaj tij.
 
Thėnie tė perėndimorėve tė drejtė pėr Profetin Muhamed.
    Nuk ka dyshim se ēdo perėndimorė i drejtė i cili ka hedhė vėshtrimin nė historinė e Profetit Muhamed (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!), nuk kanė mundur ta pėrmbajnė veten e tė mos pohojnė se ai ka qėnė njeriu mė i nderuar, heroi dhe zotėriu i njerėzimit. Ja disa thėnie tė tyre:
1- Majkėll Hart nė librin e tij " Njėqind tė pėrjetshmit"  nė faqen 13 tė tij, pasi e ka vėnė Profetin Muhamed nė vendin e parė ka thėnė:
    Kam zgjedhur Muhamedin pėr tė kryesuar kėtė listė…. Sepse Muhamedi ėshtė njeriu i vetėm nė historinė e njerėzimit qė ka patur suksesin mė tė madh, qoftė ai fetar apo jetėsor.
    Ai ftoi pėr nė fenė Islame, e hapi atė ashtu siē ishin pėrhapur fetė e mėdha (Hebraizmi dhe Krishterizmi) dhe pėr pak kohė ai u bė drejtuesi politik, ushtarak dhe fetar, kėshtu qė 13 vite pas vdekjes sė tij gjurmėt e tij qėndronin tė forta e ripėrtėriheshin.
    Ndėrsa nė faqen 18 tė librit ai vazhdon e thotė: Atėhere kur forcat e mėdha i frikėsoheshin Muhamedit u shfaq qartė se ai ka qėnė drejtuesi mė i madh politik qė ka njohur historia.
2- Bernard Dishu nė librin e tij "Muhamedi" tė cilin qeveria Angleze dha urdhėrin ta digjte ka thėnė: Bota sotė ka shumė nevojė pėr njė njeri qė ėshtė i aftė tė mendojė si Muhamedi. Priftėrinjtė dhe njerėzit e fesė nė mesjetė si shkak i injorancės dhe fanatizmit e kanė konsideruar Muhamedin dhe fenė e tij si armiq tė krishterizmit, porse unė kam lexuar dhe studiuar ēėshtjen e kėtij njeriu dhe kam dalė nė pėrfundimin se ai nuk ka qėnė armik i krishterizmit porse ka qėnė shpėtimtarė pėr njerėzimin, kėshtuqė sipas mendimit tim nėse ai do tė posedonte ēėshtjen e botės sė sotme, do tė ishte i suksesshėm pėr zgjidhjen e problemeve tona me anėn e besimit dhe paqes qė posedonte dhe pėr tek tė cilat vrapojnė sot njerėzimi.
3- Paul Smith autori i librit "Islami forca e botės sė nesėrme " ka thėnė: Njerėzimi ėshtė pėrpjekur shumė pėr tė vendosur atė qė thonė dijetarėt e shkencave politike "Tė drejtat natyrore tė njeriut" gjė tė cilėn Muhamedi e realizoi nė mėnyrė spontane dhe shum thjeshtė kur shkoi nė Meke si pelegrinues, tė cilėn muslimanėt e quajnė pelegrinazhi i lamtumirės nė tė cilėn vendosi tė drejtat e njeriut nė aspektin jetėsor dhe atė fetar, si dhe realizoi barazinė, lirinė dhe paprekshmėrinė e gjakrave, ndereve dhe dinjitetit. 
4- En Bijzit thotė: Ėshtė e pamundur pėr atė qė studion historinė e profetit qė u dėrgua tek arabėt dhe sheh se si ka jetuar ky profet e si i ka mėsuar njerėzit e tė mos ndiejė se ky njeri vėrtet ėshtė profet i nderuar dhe njė nga tė dėrguarit mė tė mėdhenj.
5- Tolesti (njė ndėr letrarėt mė me zė) ka thėnė: Mjafton si nder pėr Muhamedin fakti se ai e nxorri popullin e tij nga poshtėrimi, gjakderdhja si dhe veset dhe traditat e ndyra duke hapur pėrpara tyre rrugėn e ngritjes dhe zhvillimit, dhe nuk ka dyshim se legjislacioni i Muhamedit do ta zotėrojė botėn si shkak i harmonisė e cila vjen si pasojė e llogjikės dhe urtėsisė.
6- Mendimtari Belg Shubrek ka thėnė: Nuk ka dyshim se njerėzimi krenohet pėr bashkangjitjen e njė njeriu si Muhamedi tek ai. Edhe pse njė njeri i pa shkolluar ai mundėsoi qė brėnda pak viteve tė vinte me njė legjislacion, me tė cilin do tė ishim tė lumtur ne Europianėt nėse do ta praktikonim.
7- Akademiku dhe orientalisti Zuejmir Kenedi ka thėnė: Muhamedi nuk ka dyshim se ka qėnė nga prijėsit dhe drejtuesit mė tė mėdhenj, po ashtu ėshtė e drejtė nėse thua pėr tė se ai ishte rregullues, orator, i guximshėm, luftarak si dhe mendimtarė i madh. Kėshtuqė nuk na lejohet qė ne ti mveshim atij gjėra tė cilat bien ndesh me kėto cilėsi, sepse Kur'ani qė ai solli dhe historia e tij dėshmojnė pėr kėtė tezė.
8- Filozofi Anglez Tomas Karlil i cili ka fituar dhe ēmimin nobel ka thėnė nė librin e tij "Heronjtė": Ėshtė paturpėsia mė e madhe e ēdo individi i cili flet nė kohėn tonė qė tė dėgjojė ata tė cilėt thonė se feja Islame ėshtė gėnjeshtėr dhe se Muhamedi nuk ėshtė veē se njė mashtrim i trilluar. Ndėrsa ne e kemi gjetur atė se pėrgjatė gjithė jetės sė tij ai ka qėnė i vendosur nė atė ēka ftonte, besnik, i patundur dhe largpamės, bujar, bamirės dhe i butė. Ai ka qėnė njė njeri mėse serioz, ka qėnė i sinqertė dhe i drejtė.
9- Letrari Gjerman Xhoutet thotė: Ne europianėt me gjithė mendimtarinė qė posedojmė nuk kemi arritur ende aty ku ka arritur Muhamedi. Ai ėshtė i pa kalueshėm nga askush. Kam kėrkuar nė histori tė gjej shembullin mė tė lartė tė njeriut dhe gjeta se ai i pėrkiste Muhamedit.
10- Akademikja Gjermane Zoxherd Honket ka thėnė: Nuk ka dyshim se Muhamedi dhe Islami janė dielli i Zotit pėr perėndimin.
    Nėse janė kėto opinionet e studiuesve tė drejtė tė perėndimit duhet qė njerėzimi ta shikojė Muhamedin si njeriun mė madhėshtor dhe nėse nuk do tė kishte argument tjetėr pėr profetėsinė e tij veē historisė sė tij do tė ishte e mjaftueshme pėr atė qė ka zemer tė gjallė dhe mediton.
 
Vėrtetėsia e Profetėsisė sė Muhamedit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!).
    Dihet se profetėsia ose i jepet njeriut mė tė mirė ose e pretendon atė njeriu mė i ulėt, ndaj dhe pėr kėtė njė nga tė parėt e fiseve arabe kur dėgjon pėr profetėsinė e Muhamedit dhe ftesėn e tij pėr nė fenė Islame i drejtohet atij duke thėnė: Pasha Allahun nuk do tė tė them as edhe njė fjalė, nėse je i vėrtetė nė atė qė thua ti do tė jeshė njeriu mė i nderuar nė sytė e mi e nuk mundem tė ta refuzoj ftsėn qė po mė bėn, por nėse gėnjen atėhere ti je njeri aq i ulėt saqė nuk ja vlen tė tė pėrgjigjet.
 I lartėsuar je o Allah si ka mundėsi qė njerėzit tė mos jenė dot nė gjendje tė bėjnė dallimin midis njeriut mė tė lartė e tė nderuar dhe atij qė ėshtė mė i ulėti e i nėnēmuar.
    Nuk ka patur njeri mashtrues qė ka pretenduar profetėsinė vetėm se janė shfaqur tek ai injoranca, gėnjeshtra, prishja dhe kotėsira me anėn e tė cilave ka mundėsi tė dallojė mashtrimet e tij edhe njeriu mė i thjeshtė.
    Porse nė anėn tjetėr nuk ka patur njerėz prej tė sinqertėve qė kanė pretenduar profetėsinė vetėm se janė shfaqur tek ai dija, besnikėria, bamirėsia dhe ato gjėra me tė cilat mund ta dallojė profetėsinė e tij edhe njeriu mė i thjeshtė.
    Nuk ka dyshim se profetėt i ftojnė njerėzit pėr veprimin e disa veprave dhe ai vetė patjetėr do ti veprojė disa vepra, kėshtu qė gėnjeshtarit i shfaqen tek ato qė urdhėron, thotė e vepron gjėra tė cilat e shpalosin qartė gėnjeshtrėn e tijė, ndėrsa e kundėrta ėshtė me tė sinqertin dhe tė drejtin do tė shfaqen tek ajo qė urdhėron, thotė e vepron ajo me tė cilėn shpalos qartė vėrtetėsinė e tij, ndaj gjejmė se Allahu thotė:
(هَلْ أُنَبِّئُكُمْ عَلَى مَنْ تَنَزَّلُ الشَّيَاطِينُ(221ėتَنَزَّلُ عَلَى كُلِّ أَفَّاكٍ أَثِيمٍ(222ė يُلْقُونَ السَّمْعَ وَأَكْثَرُهُمْ كَاذِبُونَ)
" A t’ju bėj tė njohur (o njerėzė se mbi kė zbresin shejtanėt? Ata zbresin te ēdo gėnjeshtar mėkatar. I cili i hap mirė veshėt (pėr tė dėgjuar shejtanėt dhe ata zbrazin ē’mund tė kenė vjedhur nga e panjohura prej melekėveė dhe shumica e tyre janė gėnjeshtarė." Shuara 221-223
    Kėshtu o njerėz profetėsia mban nė vetveten e saj njohuri dhe vepra me cilat duhet tė paiset profeti, e si ka mundėsi qė njerėzit tė mos jenė nė gjendje tė dallojnė gėnjeshtarin nga i vėrteti?
    Profetit Muhamed kur iu shpallėn fillimisht ajetet e para tė sures Alak u kthye nė shtėpinė e tijė i tronditur e dridhej derisa hyri tek Hadixhja tė cilės i thoshte: Mė mbulloni mė mbuloni e kėshtu vazhdoi derisa i iku frika pastai i thotė: "Kam pasur frikė pėr veten", Hatixhja (Allahu qoftė e kėnaqur me tė) i pėrgjigjet: "Jo, jo pėr Zotin, Allahu ty kurrė nuk do tė turpėrojė, sepse ti je njeri i cili i viziton tė afėrmit e tu, kujdesesh pėr tė varfėrit, e kompenson tė humburėn, e mikpret mysafirin, gjithnjė i ndihmon tė tjerėt dhe ndjek tė drejtėn!!
    Hatixhja shkon me Muhamedin te Vereka bin Neufel i cili i thotė: "Mos ki frikė sepse ai ėshtė namusi (drita tė cilin Allahu ja dėrgoi dhe Musait)!!
    Kjo ngjarje ka pėrmbledhur dy rrugė madhėshtore me anė tė sė cilave dallohet vėrtetėsia e Profetit Muhamed (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!).
 E para: Tė argumentuarit me gjėndjen e tijė, moralin dhe veprat qė ai bėn, dhe me kėtė lloj u argumentua Hadixhja.
    Me po tė njėjtėn gjė u argumentua dhe Herakliu- mbreti Romak- pasi qė profeti i kish dėrguar shkresė me anėn e sė cilės e ftonte pėr nė fenė Islame. Ai kur mori vesh se nė vendin e tij kishte ardhur njė karvan arab i ftoi ata nė rezidencėn e tij dhe filloi ti pyeste pėr veēoritė e kėtij Profeti. Herakleu tha pėr Ebu Sufjanin: "Ma afroni atė, e shokėve tė tij thuani qė tė radhiten prapa tij." Pastaj Herakliu i tha pėrkthyesit: "Kėtė njeri kėtu (Ebu Sufjanin do ta pyes pėr atė njeri (tė dėrguarin e Allahut, e nėse e fshehė tė vėrtetėn, shokėt e tij le tė reagojnė!! Ebu Sufjani tha: "Pasha Zotin, sikur tė mos mė vinte turp qė prej meje tė dėgjojnė gėnjeshtra, unė do tė gėnjeja pėr tė."
Ebu Sufjani rrėfen: "Pyetja e parė qė ma shtroi ishte:
"Ēfarė lidhmėrie keni mes veti?" Iu pėrgjigja: "Mė tė afėrt."
- Herakleu: "A ka folur ndonjėherė kush prej jush fjalė tė tilla para tij?"
- Ebu Sufjani: "Jo."
- Herakleu: "A ka qenė ndokush prej baballarėve tė tij mbret?"
- Ebu Sufjani: "Jo."
- Herakleu: "A e pėrkrahin atė njerėzit me pozitė apo njerėzit e varfėr?"
- Ebu Sufjani: "Njerėzit e varfėr."
- Herakleu: "A ėshtė duke u shtuar numri i tyre apo duke u pakėsuar?"
- Ebu Sufjani: "Duke u shtuar."
- Herakleu: "A e lėshon ndonjėri prej tyre fenė e tij nga urrejtja ndaj saj pasi ta ketė pranuar atė?"
- Ebu Sufjani: "Jo."
- Herakleu: "A ka qenė gėnjeshtar para kėsaj?"
- Ebu Sufjani: "Jo."
- Herakleu: "A e thyen fjalėn e dhėnė?"
- Ebu Sufjani: "Jo - por qė prej kohės qė jemi bashkė nuk e di se ē'ėshtė duke bėrė."
- Herakleu: "A keni luftuar kundėr tij?"
- Ebu Sufjani: "Po."
- Herakleu: "Si ka qenė rezultati i luftės mes jush dhe tij?"
- Ebu Sufjani: "Ndėrmerrnim lufta mes veti, lufta garuese, herė fitonin ata, e herė fitonim ne."
- Herakleu: "Ēka ėshtė duke kėrkuar prej jush?"
- Ebu Sufjani: "Ėshtė duke thėnė adhuroni vetėm Allahun dhe pėrveē Tij mos i besoni hyjnive tjerė, braktisni besimin e gjyshėrve dhe etėrve tuaj, na urdhėron qė tė falemi, tė flasim tė drejtėn, tė jemi tė ndershėm, t'i mbajmė lidhjet farefisnore..."
    Pastaj Herakleu i tha pėrkthyesit: "Pėrktheja atij: Tė pyeta pėr marrėdhėniet fisnore me tė, e ti mė the se jeni mė tė afėrt. Kėshtu janė Pejgamberėt e Zotit, fillimisht e kanė ftuar farefisin dhe popullin e vet. Tė pyeta a ka folur dikush prej jush fjalė tė tilla, para tij, ti the jo. Sikur tė kishte folur ndokush fjalė tė tilla para tij, kisha menduar se ky njeri ėshtė duke i imituar tė tjerėt. Tė pyeta se a ka qenė ndokush prej tė parėve tė tij mbret, ti mė the jo. Sikur tė kishte qenė dikush prej tė parėve tė tij mbret, kisha menduar se qenka njeri i cili kėrkon sundimin -pushtetin e tė parėve tė tij. Tė pyeta se a jeni duke e akuzuar qė ka gėnjyer para se tė thotė kėtė qė ėshtė duke thėnė, ti mė the jo, e unė e di se nuk ka mundėsi qė ai tė jetė i sinqertė ndaj njerėzve, e rrenacak ndaj Zotit. Tė pyeta se a janė duke iu pėrgjigjur thirrjes sė tij paria e popullit apo shtresa e ulėt (masa e gjerė) e tij, ti mė the se janė duke iu pėrgjigjur populli i thjeshtė dhe i pambrojtur, e zakonisht tė tillėt kanė qenė ithtarėt e tė gjithė Pejgamberėve. Tė pyeta se a janė duke u shtuar apo pakėsuar, e ti mė the se numri i ithtarėve tė Pejgamberit ėshtė duke u rritur. Kėshtu ėshtė zakonisht me besimin derisa shpallja tė plotėsohet tėrėsisht. Tė pyeta se a e ka lėshuar ndonjėri prej tyre fenė nga urrejtja ndaj saj pasi qė e ka pranuar atė, ti mė the se jo, kėshtu ndodh kur njerėzit e pranojnė besimin me gjithė zemėr. Tė pyeta se a ėshtė besėthyes apo tradhtar, ti mė the se jo, ndėrsa Pejgamberėt nuk e tradhtojnė besėn e vet. Pastaj tė pyeta se ēka ju urdhėron tė besoni, e ti mė the se ju urdhėron tė besoni Allahun dhe pėrveē Tij tė mos i besoni hyjnitė - zotėt tjerė, qė do tė thotė se ju ndalon t'i adhuroni idhujt. Pastaj ju urdhėron ta kryeni namazin, tė jepni sadaka, tė jeni tė ndershėm, e nėse ėshtė kėshtu siē thua ti, atėherė ai sė shpejti do tė sundojė nė kėto toka ku tani gjendem unė. E kam ditur se ai do tė dėrgohet, por nuk e kam ditur se do tė jetė prej jush (Arabė). Sikur ta dija se do tė mund tė arrijė tek ai, kisha bėrė ē'mos pėr t'u takuar me tė. E sikur tė isha pranė tij, do t'ia kisha larė edhe kėmbėt!!
    Dijetari i njohur Islam Ibėn Tejmije ka thėnė: Profetėt e mėparshėm kanė lajmėruar se sa ėshtė jetgjatėsia e profetit tė rrejshėm, dhe se ajo nuk zgjat vetėm se pėr njė kohė shumė tė shkurtėr.
    Njė nga djemtė e Ēezarit i cili mbretėronte tė krishterėt dėgjon njė burrė nga dijetarėt e tė krishterėve qė shan e ofendon Profetin Muhamed (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Ai mblodhi dijetėrėt e krishterė dhe u tha. Sa ėshtė jetgjatėsia e njė profeti tė rremė? Aq dhe kaq iu pėrgjigjėn ata duke u argumentuar nė thėniet profetike dhe askush nuk pėrmendi mė shumė se tridhjetvjetė apo njė numėr tė pėrafėrt me tė! Atėhere ai u tha atyre: Shikoni nė fenė e Muhamedit, ajo ka mė shumė se pesėqindvjet (bėhet fjalė nė kohėn e kėtij mbreti) dhe ajo ėshtė e fortė dhe e pranuar nga njerėzit, e si mund ta konsiderosh profetin e saj si gėnjeshtar?! Pastaj urdhėri tia prisnin kokėn personit qė e kish ofenduar atė.
E dyta: Argumentimi duke parė nė legjislacionin dhe atė me tė cilėn ai ka ardhur duke e krahasuar atė me legjislacionet e mėparshme dhe me kėtė u argumentua Uaraka Bin Neufel mbi saktėsinė e profetėsisė sė Muhamedit (paqja dhe bekimi i Allaut qofshin mbi tė!).
    Ai pasi kishte njohuri mbi profetėsitė e para dhe fjalėt e tyre, kur dėgjoi fjalėt qė dilnin nga Muhamedi e kuptoi se ai ishte prej tyre ndaj dhe i tha: Nėse e arrijė atė ditė, do tė tė ndihmojė me gjithė zemėr. Ndaj dhe Allahu thotė pėr kėtė:
 (الَّذِينَ آتَيْنَاهُمْ الْكِتَابَ يَعْرِفُونَهُ كَمَا يَعْرِفُونَ أَبْنَاءَهُمْ وَإِنَّ فَرِيقًا مِنْهُمْ لَيَكْتُمُونَ الْحَقَّ وَهُمْ يَعْلَمُونَ(146ėالْحَقُّ مِنْ رَبِّكَ فَلا تَكُونَنَّ مِنْ الْمُمْتَرِينَ)
"Ata tė cilėve Ne u dhamė Librat e Parė (jehuditė dhe tė krishterėtė e njohin mjaft mirė atė (Muhammedin(, ashtu siē i njohin bijtė e tyre. Por nė tė vėrtetė njė grup prej tyre e fshehin tė vėrtetėn duke e ditur atė (d.m.th. cilėsitė e Muhammedit tė shkruara mė parė nė Teurat dhe Inxhil). Kjo ėshtė e vėrteta nga Zoti yt. Kėshtu pra, mos ji prej atyre qė dyshojnė." Bekare 146-147
    Me po tė njėjtėn gjė u argumentua dhe Nexhashi mbreti i Abisinisė pėr vėrtetėsinė e profetėsisė sė Muhamedit si dhe besoi tek ai. Ai pasi pyeti muslimanėt se me ēfarė i urdhėronte ata dhe kur dėgjoi pjesėn e Kur'anit tha: Nuk ka dyshim se kjo dhe ajo me tė cilėn ka ardhur Isai e kanė origjinėn tė njėjtė. [Sherh Akidetu Asfahanije tė Shejh Islam bin Tejmijes]
 
Nė mbrojtje tė Profetit Muhamed (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin
mbi tė!)
    Detyra jonė pėrballė Profetit Muhamed ėshtė qė ta duam, ta respektojmė, ta madhėrojmė, tė pasojmė synetin (traditėn e tij) dhe tė largojmė prej tij kurthet e keqbėrėsve dhe dinakėrinė e dinakėrve.
    Nė kėtė kohė tė mbushur plot sprova pėr muslimanėt, gjejmė nismėn e njė fushate dashakeqėse dhe tė ndyrė nga njė numėr priftėrish, klerikė dhe mendje dobėt mbi figurėn e Profetit Muhamed (paqja dhe bekimi i Allaut qofshin mbi tė!).
    Lufta mediatike ndaj Islamit i ka rrėnjėt tė thella dhe ajo ėshtė njė nga rrugėt mė efikase tė cilėn e pėrdorin jomuslimanėt pėr tė penguar njerėzit pėr pėrqafimin e kėsaj feje.
    Ajo ka filluar qė me daljen e Profetit nga idhujtarėt kurejshė tė cilėt humbėn pozitėn ke njerėzit dhe zotat e tyre e kėshtu ajo vazhdoi deri nė ditėt tona.
    Sulmet e sotme janė tė ngjyrave tė ndryshme, porse ato nė tė shutėn e rasteve janė tė pėrqėndruara nė dyshime, keqkuptime dhe shpifje, ndėrsa pas ngjarjes sė njėmbėdhjet shtatorit, sulmet kanė marė ngjyra tė reja tė ndyra tė cilat nuk janė njohur mė parė dhe ajo ėshtė nėpėrkėmbja dhe pėrdhosja e figurės sė Profetit Muhamed (paqja dhe bekimi i Allaut qofshin mbi tė!).
    Nuk ka dyshim se karakterizimi i kėtyre sulmeve me sharje, ofendime dhe tallje tregojnė qartė se kjo luftė ka pas saj organizata dhe ka strategji tė posaēme. Ajo e ka vendosur epiqėndrėn e saj tek mjetet e informacionit si dhe merren me tė njerėz tė posaēėm tė cilėt mbėshteten nga disa klerikė tė krishterė jo nga tė gjithė ata.
    O muslimanė ka klerikė qė kanė thėnė pėr profetin tonė ato tė cilat betohem nė Allahun nuk mė bėn goja ti them dhe mė vjen turp nėse do ti dėgjonit prej meje.
    Prej atyre  qė kanė thėnė tė tilla poshtėrsira ėshtė kleriku Xheri Faluejl, Bat Robertson, Xhejri Fajnz, Xhejm Suxhart etj.
    Pasi kėta njerėz nuk gjetėn ato qė i kėnaqnin tek Islami dhe personaliteti i tė dėrguarit tė Allahut, panė se dyshimet dhe lufta mendore nuk do tė kishte shum jetėgjatėsi pėrpara forcės sė Islamit ndaj dhe u mbėshtetėn nė deformimin dhe fallsifikimin informatik, sigurisht qė perėndimi ėshtė ai i cili i zotėron ato.
 
Cilat janė shkaqet qė i shtynė tė prekin figurėn e profetit Muhamed (paqja dhe bekimi i Allaut qofshin mbi tė!).
    Nuk ka dyshim o muslimanė se ato janė tė shumta, prej tyre mund tė pėrmend:
1-                 Pėrhapja e shpejtė qė po bėn Islami gjė e cila nxit xhelozi tek armiqtė e kėsaj feje, qofshin ata ēifutė, tė krishterė, apo ateistė.
2-                 Smira qė ka lindur tek drejtuesit e feve tė tjera, kjo sepse gjėja qė ata urrejnė mė shumė ėshtė personaliteti i tė dėrguarit tė Allahut (paqja dhe bekimi i Allaut qofshin mbi tė!). Saqė dhe munafikėt (hipokritėt) nė botėn islame e kanė njė ndjenjė tė tillė, kjo sepse ata e shohin shkėlqimin e emrit tė profetit tonė anekėnd, po ashtu shohin dhe pasuesit e shumtė tė tij dhe ndjenjėn dhe bindjen e thellė qė kanė muslimanėt karshi tij, dhe nuk ka dyshim se njė gjė e tillė mbjell nė zemrat e tyre smirė dhe xhelozi.
3-                 Faktori i frikės, kėtu nuk kihet pėrqėllim vetėm frika e shtimit tė muslimanėve, porse egzistenca e frikės se mos muslimanėt kthehen siē duhet nė fenė e tyre dhe shtrėngohen fortė pas saj, kėshtu qė ata shfrytėzojnė dobėsinė e muslimanėve nė shumė aspekte si p,sh ana ekonomike apo ajo informative dhe duan qė tė fikin dritėn e saj para se ajo tė pėrhapet nėpėr botė.    
 
Pėrfundimi i atij i cili shan dhe ofendon Profetin Muhamed (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!).
    Nuk ka dyshim se Allahu i Lartėsuar merr hak mbi ata tė cilėt lėndojnė Profeti


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010