Kategoritė e njerėzve nė namaz sipas Ibn Kajimit
20.12.2009 08:57:01

Kategoria e parė

Kėsaj kategorie i pėrkasin ata qė janė mizorė ndaj vetvetes, tė shkujdesur, qė e lėnė tė mangėt abdestin, kufijtė dhe shtyllat e namazit.

Kategoria e dytė

I kėsaj kategorie ėshtė ai qė kujdeset pėr kohėt e namazit, pėr kufijtė dhe shtyllat e tij, pėr abdestin, por e ka humbur xhihadin me veten e tij pėr tė pėrballuar vesveset, tė cilat e preokupojnė nė namaz bashkė me mendimet.

Kategoria e tretė

Kėtu hyn ai qė kujdeset pėr kufijtė dhe shtyllat e namazit dhe bėn xhihad me veten e tij pėr tė larguar vesveset dhe mendimet. Xhihadi i tij ėshtė po aq i fortė si tė ishte nė dy luftim me armikun dhe kujdeset qė tė mos i vidhet namazi i tij. Ky person i tillė ėshtė nė namaz dhe xhihad.

Kategoria e katėrt

I kėsaj kategorie ėshtė ai njeri qė kur fal namazin, i plotėson tė drejtat e tij, shtyllat dhe kufijtė e tij, zemra e tij ėshtė pėrqendruar duke u munduar tė jetė sa mė korrekt ndaj asaj qė kėrkohet, nė mėnyrė qė tė mos i humbė asgjė pa praktikuar. I gjithė preokupimi i tij ėshtė qė ta falė namazin ashtu si duhet, duke e plotėsuar dhe kompletuar atė. Kjo ėshtė zemra e pėrqendruar nė namaz dhe adhurim ndaj Krijuesit tė vet.

Kategoria e pestė

Njeriu qė bėn pjesė nė kėtė kategori i ngjan atij tė kategorisė sė katėrt, por megjithatė e ka vendosur zemrėn mes duarve tė Krijuesit tė tij duke shikuar nga Ai, i madhėruar qoftė, si tė jetė duke e parė Atė, e ka zemrėn tė mbushur me dashuri dhe madhėrim tė Tij. Ai ka shuar vesveset dhe mendimet, diferenca mes tij dhe tjetrit nė namaz ėshtė shumė mė e madhe sesa mes tokės dhe qiellit. Ky nė namazin e tij ėshtė i lidhur me Krijuesin e tij dhe syri i pushon nė tė.

Ibn Kajimi, Allahu e mėshiroftė, thotė: Kategoria e parė ėshtė e ndėshkuar; e dyta e llogaritur; tė tretės do t’i shlyhen mėkatet; e katra ėshtė e shpėrblyer; e pesta ėshtė afruar te Krijuesi i vet.

 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Rashit Zylfiu
3.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010