A ke menduar ndonjė ditė?
20.12.2009 08:56:03

Ndonjė ditė, para se t’i kryesh kėto adhurime, a ke menduar?
Para se tė falėsh namazin, a ke menduar ndonjėherė?...

Duke e dėgjuar ezanin, a ke menduar ndonjėherė se Zoti i gjithėsisė tė thėrret nė takim me Tė nė namaz?

Duke marrė abdest, a ke menduar ndonjėherė se je duke u pėrgatitur pėr tė dalė para Mbretit tė tė gjithė mbretėrve?

Duke shkuar nė xhami, a ke menduar ndonjėherė se je duke iu pėrgjigjur thirrjes sė tė Madhėruarit, Zotit tė Arshit tė Madhėruar?

Kur je duke marrė tekbiretu elihram (tekbirin fillestar), a ke menduar ndonjėherė se ti do tė fillosh bisedėn me lutjen, thirrjen Krijuesit tėnd, qė dėgjon gjithēka dhe di gjithēka?

Kur lexon suren Fatiha nė namaz, a ke menduar ndonjėherė se je nė bisedėn mė tė veēantė me Krijuesin e Plotfuqishėm?

Duke kryer lėvizjet nė namaz, a ke menduar ndonjėherė se njė numėr aq i madh engjėjsh, saqė nuk e di kush numrin e tyre pėrveē Allahut, janė nė ruku, ndėrsa shumė tė tjerė nė sexhde para mijėra e mijėra vitesh, derisa qielli rėnkoi prej numrit tė shumtė tė tyre?

Duke qenė nė sexhde, a ke menduar ndonjėherė se ky ėshtė vendi i mirė e mė madhėshtor ku njeriu mund tė jetė mė afėr Krijuesit tė tij?

Duke dhėnė selam nė fund tė namazit, a ke menduar ndonjėherė qė zemra jote tė digjet nga malli pėr takimin tjetėr tė afėrt me tė Gjithėmėshirshmin, Mėshirėplotin.

A ke menduar ndonjėherė me mall pėr Allahun dhe takimin me Tė?
Kėnaqėsia e madhe qė pėrshkon zemrėn, qė largon problemet e dynjasė.
A ke menduar ndonjėherė se nė afėrsi me Allahun ėshtė xheneti i zemrės sė besimtarit, e kopsht nė zemrėn e tij, nė pėrpjekje tė kėnaqėsisė sė Zotit tė tij.
Zemra mė e butė ėshtė ajo zemėr qė ia ka frikėn Allahut.
Fjalėt mė tė mira janė ato qė pėrmendin Allahun.
Dashuria mė e pastėr, dashuria pėr Allahun.
E kush zemrėn e tij e ka lidhur me Allahun, ėshtė qetėsuar e ka pushuar.
E kush zemrėn e tij e lidh me njerėzit, nuk i pushon dhe gjithherė do tė jetė i shqetėsuar.
E kur tė ndjesh vėshtirėsi e mėrzi, pėrsėrit gjithmonė: “La il-lahe il-la ente subhaaneke in-ni kun-ntu mine dhaalimin”.
Ky ėshtė shėrimi i zemrave, drita e tyre, e fshehta e tyre.
E pėrmendja e kėsaj shlyen mėkatet, “La il-lahe il-l All-llah”
O Allah, ndaloja zjarrit tė xhehenemit ta djegė atė qė e lexon kėtė shkrim dhe shpėrbleje atė pa kufi!
Amin!
Thotė Muhamedi salallahu alejhi ue selem: “Transmetoni prej meje qoftė edhe njė ajet." Fjala kėtu ėshtė pėr ajet apo hadith. E ka mundėsi qė me dėrgimin e kėtij shkrimi tė arrish atė vlerė tė madhe pėr transmetimin qoftė edhe tė njė ajeti nga Muhamedi salallahu alejhi ue selem e tė bėhet shefat (ndėrmjetėsim tek Allahu) pėr ty Ditėn e Kiametit.
Shpėrndaje me shpresė qė tė ndėrmjetėsojė pėr ty Ditėn e Kiametit.

 

Pėrktheu: Hevzi Kadriu
12.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010