Mrekullitė shkencore mjekėsore nė namazin e natės
20.12.2009 08:55:39

Nė librin e shkruar nė gjuhėn angleze nga njė grup shkrimtarėsh, i titulluar “Diagnoza shtėpiake e praktikuar dhe e dobishme dhe fshehtėsia e shėrimit nga mjekėsia popullore”, thuhet se ngritja nga shtrati gjatė natės, bėrja e disa lėvizjeve tė vogla brenda shtėpisė, bėrja e disa lėvizjeve tė thjeshta gjimnastikore, larja me ujė e disa pjesėve kryesore tė trupit dhe marrja frymė thellė ka dobi tė mėdha shėndetėsore.

E ai qė i mendon mirė kėto kėshilla, sheh se kėto pėrshkruajnė nė tėrėsi lėvizjet e besimtarit kur zgjohet pėr tė falur namaz, duke filluar nga abdesti dhe mė pas lėvizjet gjatė kryerjes sė namazit tė natės.

Pėr tė gjitha kėto ka treguar para katėrmbėdhjetė shekujsh Muhamedi salallahu alejhi ue selem, kur ka treguar mbi vlerat dhe dobitė shėndetėsore tė namazit tė natės e ka thėnė: “Falni namaz nate, se ėshtė traditė e tė devotshmėve para jush e afrim tek Allahu pėr ju, ju ndalon nga mėkatet, jua shlyen mėkatet si dhe largon sėmundjen nga trupi juaj.”

Mėnyra se si namazi largon sėmundjen nga trupi me lejen e Allahut ėshtė vėrtetuar si vijon. Ėshtė vėrtetuar se ngritja dhe falja gjatė natės ndikon nė pakėsimin e lirimit tė hormonit kurtizol, i cili ndikon nė ndalimin e rritjes sė sheqerit nė gjak. Po ashtu ndikon nė ndalimin e rritjes sė shtypjes sė gjakut si dhe ndalon koagulimin e gjakut nė vena. Rezultati ėshtė ngadalėsimi i qarkullimit tė gjakut gjatė gjumit si dhe trashja e tij pėr shkak tė mos huazimit tė lėngjeve apo pėr shkak tė shėndetit tė tepėrt si dhe e vėshtirėson frymėmarrjen, pengon qarkullimin e gjakut nė kokė dhe hollimin e tij.

Gjithashtu, namazi i natės ėshtė shėrim pėr sėmundjen pezmatimit apo ndezjes sė nyjave ndėrmjet eshtrave, qė shkaktohet nė nyja nė ato vende ku lėvizin eshtrat pėr shkak tė moslėvizjes sė tyre pėr njė kohė tė gjatė kur njeriu fle natėn. Kjo shėrohet me lėvizjet nė namaz dhe me larjen e kėtyre pjesėve me ujė gjatė abdestit.

Namazi i natės ndalon sėmundjen e rritjes sė tensionit nervor, pasi disa lėvizje tė thjeshta gjatė namazit tė natės ndikojnė nė shėrimin e kėsaj sėmundjeje. Namazi i natės ndalon sėmundjen e tri xhlisirsateve (e cila ėshtė njė lloj yndyre e cila ka mundėsi tė rritėt nė sasi tė madhe, posaēėrisht pas ngrėnies sė tepėrt tė darkės), qė mund tė shkaktojė sėmundjen e venave tė zemrės, matufllėkun si dhe largon sėmundjen e brengave dhe mėrzisė.
Po ashtu pakėson sėmundjen e tingėllimit tė veshėve, shkaqet e sė cilės janė ende tė pazbuluara. Po ashtu, namazi i natės e pakėson shkakun e ndalimit tė zemrės dhe ndalon vdekjen e papritur.
 
Namazi i natės aktivizon funksionet e ndryshme tė trurit: me leximin dhe pėrsėritjen e Kuranit, me meditimin nė ajetet e tij si dhe me pėrkujtimin e duave tė ndryshme nga Kurani e Suneti, qė largojnė sėmundjen:
“Allahu ėshtė mbrojtėsi mė i mirė dhe Ai ėshtė mėshirues i mėshiruesve!"
”O Zoti ynė, na fal e na mėshiro, na jep shėndet e jetė tė gjatė! Na ndihmo qė sa mė shumė tė tė adhurojmė e tė tė falėnderojmė! Na bėj qė t’i trashėgojmė gjymtyrėt tona e qė me to Ty tė tė adhurojmė e mos bėj qė ato tė na trashėgojnė ne e tė mos kemi dobi prej tyre!”

 

Pėrktheu: Hevzi Kadriu
12.4.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010