Letėr vėllazėrore
20.12.2009 08:54:49

Transmetuesi:

Ka qenė njė fqinj i yni, qė Allahu i pat dhėnė shėndet e gjallėri e shumė tė mira. E kam parė shumė herė nė veturė duke shkuar apo duke ardhur me shokėt e tij, pamja e tė cilėve jepte pėr tė kuptuar se ata nuk ishin nė njė gjendje tė mirė tė devotshmėrisė. Dhe e kisha lėnė pas dore kėshillimin e tyre pėr shumė gjėra e posaēėrisht pėr ēėshtjen e namazit, qė ta falte me kohė tė caktuar nė xhami me xhemat. Rrallė ndonjėherė e kėshilloja pėr namaz dhe ai kėtė e priste me njė heshtje tė mbytur apo me njė buzėqeshje tė mbyllur dhe unė isha i dėshpėruar pėr mungesėn e pėrgjigjes dhe ftohtėsinė e tij. Njė ditė, njė fqinj mė tregoi se fqinji ynė i lartpėrmendur ishte dėrguar nė spital pas njė aksidenti tė rėndė nė komunikacion. E kishin vėnė nė dhomėn e reanimacionit pėr shkak tė gjendjes sė vėshtirė qė kishte dhe pas disa ditėsh, pasi kishte filluar t’i pėrmirėsohej gjendja, posa dėgjova shpejtova pėr ta vizituar. Mė trazoi kur e pashė se ishte paralizuar nė tėrėsi dhe s’mund tė ecte e as tė lėvizte! Nuk kishte mundėsi as tė kryente nevojat fiziologjike vetė dhe disa injeksioneve i shkaktonin njė dhembje aq tė madhe, saqė nuk mund ta pėrshkruajė kush pėrveē Allahut.

E pėrshėndeta dhe e pyeta pėr shėndetin e tij, po sa mė pa, sytė iu mbushėn me lot i pikėlluar pėr gjendjen e tij tė rėndė shėndetėsore, pėr sėmundjen dhe paralizėn e tij, kur kujtonte se si kishte jetuar mė parė njė jetė tė lumtur dhe me shėndet si dhe duke kujtuar kėshillat e mia, se si Allahu mund t’i ndėshkojė njerėzit me fatkeqėsi tė papritura nė kėtė botė para botės tjetėr. Pasi e ngushėllova dhe e porosita tė bėnte durim si dhe tė kėnaqej me kaderin (caktimin ) e Allahut, e pyeta se ēfarė dėshire kishte tani.

Duke mė shikuar me njė shikim tė mėrzitur, mė tha se kishte vetėm njė dėshirė nė jetėn e tij, qė tė kishte mundėsi tė ngrihej vetėm edhe njė herė nė kėmbėt e tij jo pėr tjetėr, por vetėm qė tė falte namazin me xhemat nė xhami!

Pastaj dola nga spitali i mėrzitur dhe i pikėlluar pėr kėtė pėrfundim tė keq, duke thėnė me vete se ku kishte shkuar mendjemadhėsia e mėhershme e kėtij njeriu, ku ishte arroganca e tij ndaj namazit dhe urdhrave tė Allahut nė pėrgjithėsi, ku ishte shėndeti i tij i mirė? Shkuan tė gjitha sa hap e mbyll sytė!

Po ku ta di unė? Mund tė ndodhė qė ajo fatkeqėsi tė jetė hajėr pėr tė, ngase ajo ishte shkak pėr pendimin e tij nga gjynahet e tij si dhe kthimin e tij tė sinqertė tek Allahu e kjo ėshtė njė dhuratė e madhe qė Allahu ia kishte dhuruar atij nė fatkeqėsinė qe i kishte ndodhur dhe iu luta Allahut qė ta forconte nė rrugėn e tij deri sa tė vdiste.

Vėlla i nderuar! Kėtė letėr vėllazėrore tė sinqertė qė po tė dėrgoj e fillova me ngjarjen lartpėrmendur, e cila mė ka brengosur shumė kur e kam dėgjuar. Po ta dėrgoj qė tė tė tregoj pėrmes tė saj se sa tė ēmoj dhe tė respektoj si dhe tė tė tregoj dashurinė time vėllazėrore ndaj teje. Po tė mos ishte ashtu, nuk do tė merrja mundimin ta shkruaja kėtė letėr dhe ta dėrgoja te ti, por a thua vallė kjo letra ime po zė vend nė zemrėn tėnde dhe se ti do ta lexosh me pėrkushtim e me vėmendje duke u menduar mirė? Shpresoj te kjo gjė.

Ndoshta do tė tė shkojė mendja pėr qėllimin e dėrgimit tė kėsaj letre, se kush jam unė qė ta dėrgoj ty kėtė letėr. Po tė them se besimtari ėshtė si pasqyrė pėr besimtarin, e njeh atė apo nuk e njeh. Prej vėllazėrisė sė sinqertė ėshtė qė t’i tregojė vėllai vėllait tė tij pėr tė mirat dhe pėr tė metat e tij, ngase s’ka njeri pa tė meta, por mė tė mirėt janė ata tė cilėt kur gabojnė, pendohen.

Mangėsia qė kam vėrejtur te ti, megjithėse shquhesh pėr virtyte tė larta, tė cilat nuk e shoh tė arsyeshme t’i pėrmend kėtu, ėshtė mangėsia e madhe e faljes sė namazit me xhemat nė xhami. Kjo ėshtė njė mungesė dhe gabim i cili nuk ėshtė i lehtė, duke pasur parasysh se shejtani ėshtė ai qė nxit urrejtjen ndaj ēdo personi qė do tė na kėshillojė pėr atė qė ėshtė e dobishme pėr kėtė botė apo pėr botėn tjetėr si dhe duke pasur parasysh bindjet e gabuara tė njerėzve, se kėshillimi vėllazėror ėshtė hyrje nė punė tė brendshme dhe nuk i lejohet askujt qė tė flasė pėr to. Kjo mė bėri qė tė ngurroj dhe tė vonoj nė dėrgimin e kėtyre fjalėve, tė cilat nuk do t’i dėgjojė askush pėrveē meje dhe teje me shpresė qė t’i pranosh kėto prej njė vėllai qė ta do tė mirėn si pėr veten, nėse jo edhe mė shumė.

Vėlla i nderuar! Muslimani vėrtet i brengosur shpesh ndodh qė tė pyesė vetveten pėr shkakun qė shumė prej vėllezėrve muslimanėve e lėnė namazin nė xhami me xhemat nė tėrėsi apo shumė herė.

Shtrohet pyetja se cili ėshtė shkaku i kėsaj dukurie.
Shpresa e zgjatur, e cila i bėn disa njerėz tė mendojnė, nga inspirimi i shejtanit dhe kurthet e tij, se nuk do tė vdesin para se tė jetojnė nė kėtė botė sė pakti shtatėdhjetė apo tetėdhjetė vite, qė bėn tė kalojė njė jetė sa mė tė kotė argėtuese me epshe mashtruese e qė shumė shpejt do tė kalojnė dhe sikur tė ishte i sigurt qė nė fundin e jetės do t’i jepej rasti qė tė pendohet dhe ta mbėrrijė tė tėrė atė qė i ka kaluar duke harruar se vdekja mund ta befasojė papritur nė ēdo moment nė pakujdesi (gaflet) e nė mėkate e pendohet dhe dėshpėrohet atėherė pėr pakujdesinė e tij, kur nuk bėn dobi mė pendimi e as dėshpėrimi!

Apo mosdija pėr obligimin e tij, se ėshtė shtylla kryesore e Islamit. Dhe ai qė ka lėnė obligimet e tjera pa dyshim se i ka lėnė edhe mė shumė dhe se ai ėshtė obligim me xhemat nė xhami, vetėm nėse ėshtė i sėmurė apo nė udhėtim.

Apo gjynahet e tij, tė cilat aq tė shumta e kanė mbėshtjellė dhe e kanė errėsuar zemrėn e tij dhe u bėn si pengesė pėr kryerjen e farzeve si dhe obligimeve tė tjera, derisa ka mbėrritur nė atė gjendje tė ulėt, qė edhe nėse bėn ndonjė ibadet, s’e pėrjeton fare kėnaqėsinė e tij dhe nuk pėrjeton keqardhje edhe pėr mėkate nėse i bėn edhe nėse i humb pasuria mė e madhe e tij, namazi!

Apo mosmbizotėrimi i shejtanit nė jetėn tonė, derisa janė bėrė disa nga ne si topi; luan me tė si tė dojė, nėse e urdhėron diēka dhe e bėn menjėherė edhe nėse ėshtė e ndaluar me Kuran, apo e ndal nga diēka qė ėshtė obligim dhe e lė atė. Dhe nuk ka forcė qė t’i thotė jo njėherė e pėrgjithmonė, se je vetėm njė armik i pėrbetuar i imi, qė po pėrpiqesh tė mė bėsh prej grupit tėnd, tė cilėt do tė jenė pėrgjithmonė nė xhehenem!

Apo duke ndier deri vonė mosrregullimin e orarit tė jetės: Disave u kthehen punėt mbrapsht nė tėrėsi dhe u bėhet nata ditė dhe dita natė dhe kjo e bėn namazin tė jetė nė vend tė fundit nė vend qė tė zėrė vendin e parė tė punėve mė tė rėndėsishme, duke i dhėnė pėrparėsi lojės, argėtimit e darkave para namazit!

Apo pėr shkak tė mendjemadhėsisė: Mendimi i gabuar i njeriut se nuk ka nevojė pėr Krijuesin e tij duke qenė i zhytur nė mirėsi tė ndryshme tė Zotit bujar, gjė qė e bėn tė harrojė tė gjitha mirėsitė: shėndetin, rininė, shikimin, ndijimin, mendjen, pasurinė dhe sa e sa tė tjera tė panumėrta duke mos ditur se burimi i tė gjitha kėtyre tė mirave ėshtė vetėm njė, Allahu i Lartėsuar, i Cili ka mundėsi t’ia marrė ato menjėherė, siē ia mori personit tė pėrmendur mė herėt ose shumė tė tjerėve, tė cilėt prej dhjetėra vitesh janė duke vuajtur nėpėr shtretėr spitalesh. Atėherė njeriu e kupton sa i dobėt ėshtė, sa i ulėt dhe pa rezistencė ėshtė, se ai s’ka mundėsi tė bėjė as ndryshimin mė tė vogėl tė gjendjes pėrveēse me ndihmėn dhe lejen e Krijuesit tė Lartėsuar dhe me mėshirėn e tij. Apo ndoshta ka shkaqe tė tjera?!
Allahu tė ruajttė!
Vėllai juaj!

 

Vazhdon.
Pėrgatiti “Darul Kasim”
Pėrktheu: Hevzi Kadriu
15.3.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010