Allahu, dhurues i mirėsisė
20.12.2009 08:53:17

Allahu mirėsinė nė Kuranin Famėlartė e ka pėrmendur pėrafėrsisht 12 herė. Ja disa nga kėto ajete.
Thotė Allahu i Lartėsuar: “Allahu me mėshirėn e Vet veēon atė qė dėshiron, Allahu ėshtė Zot i mirėsisė sė madhe.” (El-Bekare, 105)
Gjithashtu thotė: “O ju qė besuat, nėse keni frikė Allahun, Ai do tė vėrė udhėzim (nė zemrat tuaja) pėr ju, do t’ua mbulojė tė kėqijat, do t’ua falė mėkatet. Allahu ėshtė dhurues i madh.” (El-Enfal, 29)
“Shpejtoni nė atė qė fitoni falje prej Zotit tuaj dhe xhenetin qė gjerėsia e tij ėshtė si gjerėsia e qiellit e tokės, i pėrgatitur pėr ata qė i besuan Allahut dhe tė Dėrguarve tė Tij. Ajo ėshtė dhunti e Allahut qė ia jep kujt tė dojė, e Allahu ėshtė dhurues i madh.” (El-Hadid, 21)
Dhe thotė Allahu: “Le ta dinė ithtarėt e librit se ata nuk kanė asgjė nė dorė nga mirėsia e Allahut dhe se e gjithė e mira (pejgamberllėku, shpallja) ėshtė nė dorė tė Allahut, e Ai ia jep kujt tė dojė, Allahu ėshtė dhurues i madh.” (El-Hadid, 29)

Pra, ēdo e mirė qė njerėzit kanė nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr vėrtet ėshtė nga Allahu Mėshirėplotė. Ai dhuron shumė, edhe pse njerėzit nuk e meritojnė nga Ai kėtė mirėsi.
Nga mirėsia e Allahut ndaj robėrve tė Vet ėshtė se Ai i shpėtoi nga kurthet e armiqve tė tyre. Kur njerėzit e frikėsuan Pejgamberin salallahu alejhi ue selem dhe shokėt e tij me mushrikėt dhe me numrin e tyre tė madh, ata thanė: “Neve na mjafton qė kemi Allahun, Ai ėshtė mbrojtėsi mė i mirė!” (Ali-Imran, 173) Allahu tha: “Dhe atė pa i gjetur kurrfarė e keqe fituan begati e mirėsi tė mėdha nga Allahu dhe e arritėn kėnaqėsinė e Tij, Allahu ėshtė dhurues i madh.” (Ali-Imran, 174)

Nga mirėsia e Allahut ndaj robėrve tė Tij ėshtė se i pėrqendroi dhe i forcoi ata nė fe duke i ruajtur nga devijimi dhe nėnēmimi. “Por sikur tė mos ishte dhuntia e Allahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, atėherė ju, pos njė pakice, do tė ndiqnit rrugėn e djallit.” (En-Nisa, 83)

Gjithashtu nga mirėsia e Allahut ndaj robėrve tė Vet ėshtė se nuk i dėnon menjėherė gjynahqarėt dhe dyfytyrėshat. Allahu i Lartėsuar thotė: “E sikur tė mos ishte mėshira e Allahut dhe mirėsia e Tij ndaj jush, nė kėtė dhe nė botėn tjetėr, juve do t’ju kapte dėnimi shumė i madh pėr shkak tė asaj nė tė cilėn u hodhėt.” (En-Nur, 14)
“Po ēfarė ėshtė mendimi i atyre qė i shpifin Allahut, pėr Ditėn e Kiametit? Allahu ėshtė dhurues i madh ndaj njerėzve, por shumica e tyre nuk falėnderojnė.” (Junus, 60)
I lartėsuar qoftė Allahu qė dhuron dhe jep mirėsi!


Pėrktheu: Eroll Rexhepi
12.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010