Ruajtja e gjuhės
20.12.2009 08:52:32

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu, salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Allahu subhanehu ue teala na ka tėrhequr vėrejtjen qė tė kemi kujdes dhe tė mos flasim gjėra pa vlerė apo gjėra qė nuk i dimė. Allahu subhanehu ue teala thotė: “Mos iu qas asaj pėr tė cilėn nuk ke njohuri, pse tė dėgjuarit, tė parit dhe zemra, pėr tė gjitha kėto ka pėrgjegjėsi.” (El Isra, 36), pra mos flisni nė njė ēėshtje pėr tė cilėn nuk keni dituri.
Ebu Musa el-Eshari ka thėnė: “I thashė Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “O i Dėrguar i Allahut, cili musliman ėshtė mė i miri?” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “Ai musliman prej tė cilit janė tė mbrojtur muslimanėt e tjerė nga gjuha e tij dhe dora e tij.” Buhariu 11/308 dhe Muslimi 2988.

Ky hadith tregon vlerėn e ruajtjes sė gjuhės dhe se musliman mė i mirė ėshtė ai i cili e ruan gjuhėn e tij nga pėrgojimi, shpifjet, nėnēmimi apo fyerjet e ndryshme. Kėshtu na ka porositur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem nė njė hadith tjetėr, qė tė kemi kujdes nga gjuha sepse ka mundėsi qė gjuha tė bėhet shkaktare e tė na fusė Allahu subhanehu ue teala nė xhehenem pėrgjithmonė. Transmeton Ebu Hurejra se e ka dėgjuar Pejgamberin salallahu alejhi ue selem duke thėnė: “Me tė vėrtetė njė rob i Allahut e flet njė fjalė pėr tė cilėn nuk e di se a ėshtė e mirė apo e keqe (nuk kujdeset se ē'flet), e qė do tė futet nė thellėsinė e xhehenemit nė largėsi tė lindjes me perėndimin.” Buhariu 11/308 dhe Muslimi 2988.

Transmeton Sufjan ibn Abdullahu, se e ka pyetur Pejgamberin salallahu alejhi ue selem: “O i Dėrguar i Allahut, tregomė pėr diēka qė t’i pėrmbahem.” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “Thuaj: Kam besuar nė Allah dhe pastaj qėndro pas saj.” I thashė: “O i Dėrguar i Allahut, cila ėshtė gjėja qė mė sė shumti ke frikė se mos do tė mė sjellė dėm?” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem kapi gjuhėn e tij dhe tha: “Kjo.” Tirmidhiu 2410 dhe ka thėnė se ky hadith ėshtė hasen- sahih.

Pra, gjėja qė mė sė shumti prej sė cilės duhet tė ketė kujdes njeriu ėshtė gjuha, sepse gjuha tė ēon nė harame, shirk dhe kufėr. Transmeton Ukbe ibn Amiri, se e ka pyetur Pejgamberin salallahu alejhi sue selem duke i thėnė: “O i Dėrguar i Allahut, cila ėshtė rruga e shpėtimit?” Pejgamberi salallahu alejhi ue selem tha: “Kape gjuhėn tėnde, le tė tė rrethojė shtėpia dhe qaj pėr mėkatet e tua.” Tirmidhiu 2406 dhe ka thėnė hadithi ėshtė hasen.

O ju muslimanė, kini kujdes nga gjuha, t’i ruajmė gjuhėt tona nga shpifjet, pėrgojimi, sharjet, fyerjet e sidomos nga pėrgojimi i hoxhallarėve, gjė e cila ėshtė bėrė e zakonshme tek ne. Ka mundėsi njeriu nuk e kontrollon gjuhėn e tij, mirėpo kjo gjuhė do tė jetė shkaktare pėr hedhjen e tij nė zjarr tė xhehenemit. Allahu na ruajttė dhe na forcoftė nė fenė e Tij!


 

Pėrgatiti: Eroll Nesimi
12.7.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010