Veprat qė e shtojnė dashurinė e Allahut pėr ty (2)
20.12.2009 08:51:41

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Jemi duke sqaruar disa prej veprave qė e shtojnė dashurinė e Allahut pėr robin e Tij. Ndėr kėto vepra janė edhe:

4. Ta duam Allahun e Lartėsuar mė shumė se ēdo gjė tjetėr, edhe mė shumė se veten tonė, duke iu nėnshtruar urdhrave tė Tij dhe duke u larguar nga ndalesat e Tij, edhe nėse kjo bie ndesh me epshet dhe kėnaqėsitė tona. Allahu i Madhėruar thotė: “Thuaj (o i Dėrguar): “Nė qoftė se baballarėt tuaj, djemtė tuaj, vėllezėrit tuaj, bashkėshortet tuaja, farefisi juaj, pasuria qė e fituat, tregtia qė frikėsoheni se do tė dėshtojė, vendbanimet me tė cilat jeni tė kėnaqur, (tė gjitha kėto) janė mė tė dashura pėr ju se Allahu, se i Dėrguari i Tij dhe se lufta pėr nė rrugėn e Tij, atėherė pritni derisa Allahu nuk vė nė rrugėn e drejtė njerėzit e prishur.” (Et-Teube, 24)

Pra, patjetėr duhet t’i japim pėrparėsi asaj vepre me tė cilėn ėshtė i kėnaqur Allahu i Lartėsuar, edhe nėse kjo ėshtė nė kundėrshtim me epshin apo kėnaqėsitė e njeriut. Muslimani duhet tė dojė atė qė do Allahu i Lartėsuar dhe tė urrejė atė qė e urren Ai, tė armiqėsohet pėr hir tė Allahut dhe tė dashurojė pėr hir tė Allahut.
Transmeton Enes ibn Maliku, se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Asnjėri prej jush nuk ka besuar derisa tė jem mė i dashur tek ai sesa babai i tij, fėmija i tij dhe se gjithė njerėzimi.” Buhariu nr. 15 dhe Muslimi nr. 44.

5. Vetmimi nė orėt e vona tė natės kur Allahu i Lartėsuar zbret nė qiellin e tokės, duke e adhuruar Atė me namaz dhe lexim Kurani dhe duke e pėrfunduar natėn duke kėrkuar prej Allahut tė Madhėruar falje tė mėkateve dhe mėshirė.
Allahu i Madhėruar thotė: “Ata qenė tė cilėt pak flinin natėn. Dhe nė syfyr (kah mbarimi i natės) ata kėrkonin falje pėr mėkatet.” (Edh-Dharijat, 17-18)
Ebu Hurejra transmeton se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Zoti ynė i Lartmadhėrishėm zbret ēdo natė nė qiellin e tokės, nga fundi i njė tė tretės sė natės, dhe thotė: “Kush mė lutet Mua t’i pėrgjigjem lutjes sė tij? Kush kėrkon diēka prej Meje t’ia dhuroj atė qė kėrkon? Kush kėrkon prej Meje t’ia fal atij mėkatet?” Buhariu nr. 1145 dhe Muslimi nr. 758.

Sė fundi, e lusim Allahun e Lartėsuar tė na bėjė prej atyre tė cilėt Ai i do dhe bėjnė vepra me tė cilat Ai ėshtė i kėnaqur!
 

Pėrktheu dhe pėrshtati: Eroll Nesimi
20.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010