Tė pėrmendurit e Allahut
20.12.2009 08:50:51

Allahu i Lartėsuar thotė: "Mė pėrkujtoni mua (me adhurim), Unė ju pėrkujtoj ju (me shpėrblim), mė falėnderoni dhe mos mė mohoni."

"O ju qė besuat, pėrkujtojeni Allahun sa mė shpesh!"

"Ata tė cilėt e pėrmendin shumė Allahun dhe ato qė e pėrmendin shumė Allahun, Allahu ka pėrgatitur pėr ta falje (mėkatesh) dhe shpėrblim tė madh."

"Ti pėrmende Zotin tėnd nė vete (nė heshtje) me respekt e me frikė, jo me shprehje tė larta, (pėrmende) nė mėngjes e nė mbrėmje dhe mos u bė prej atyre qė nuk kanė kujdes."

Nga fjalėt e Pejgamberit alejhi selam veēojmė:

"Shembulli i atij qė e pėrmend Zotin e tij dhe i atij qė nuk bėn dhikėr Zotin e tij ėshtė sikurse shembulli i tė gjallit dhe i tė vdekurit."

"A dėshironi t'ju tregoj pėr veprėn tuaj mė tė mirė, mė tė dashur te Sunduesi juaj, me tė cilėn fitoni shpėrblimet mė tė larta tek Ai, veprėn mė tė mirė sesa tė shpenzoni ar dhe tė holla dhe mė tė mirė sesa tė luftoni armikun?” Ata thanė: “Po, si jo!” Tha: “Tė pėrmendurit e Allahut."

Njė njeri erdhi te Pejgamberi alejhi selam dhe i tha: “O i Dėrguar i Allahut, obligimet e fesė janė bėrė shumė pėr mua (ngarkesė e tepėrt), andaj mė trego diēka sė cilės do t'i pėrmbahem.” Pejgamberi alejhi selam i tha: "Le tė jetė gjuha jote gjithmonė e njomė nga dhikri i Allahu."

"Kush ulet nė njė vend dhe nuk e pėrmend aty Allahun, atė do ta godasė pėrbuzja e Allahut dhe kush mbėshtetet nė shtrat dhe nuk e pėrmend Allahun, atė do ta godasė pėrbuzja e Allahut."

"S'ėshtė ulur njė popull nė njė tubim nė tė cilin nuk ėshtė pėrmendur Allahu dhe nuk ėshtė dėrguar pėrshėndetje (salavat) tė Dėrguarit tė tyre, vetėm se i ka kapluar ata pėrbuzja e Allahut. Nėse dėshiron, i dėnon e nėse dėshiron, ua fal."

"Ata njerėz qė ngrihen nga njė tubim ku nuk e pėrmendin Allahun e Lartėsuar s'janė ngritur ndryshe vetėm sikur tė ishin njė trup i ngordhur gomari dhe kėshtu kanė dėshtuar."

Nė njė hadith kudsij thuhet: "Unė jam pranė robit Tim ashtu si mė mendon: Nėse mė pėrmend nė vete, do ta pėrmend nė veten Time, nėse mė pėrmend ne grup, do ta pėrmend nė njė grup mė tė mirė se ai e nėse mė afrohet njė pėllėmbė, do t'i afrohem njė krah (kut), nėse mė afrohet njė krah, do t'i afrohem njė pash e nėse mė vjen duke ecur, do t'i shkoj duke vrapuar."


Pėrmblodhi: Eroll Rexhepi
15.2.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010