Tė shkatėrruarit (tė humburit) nė Kuran
20.12.2009 08:29:28

Vėllezėr tė nderuar, kėtu janė pėrmbledhur disa ajete kuranore, nė tė cilat Allahu i Lartėsuar na tregon pėr tė shkatėrruarit (humburit). E lusim Atė tė na bėjė prej tė shpėtuarve!

"Tė cilėt shkelin besėn e Allahut, pasi e patėn dhėnė, ndėrpresin atė qė ka urdhėruar Allahu pėr ta mbajtur lidhur dhe bėjnė ngatėrresa nė Tokė; ata janė njėmend tė shkatėrruar." (Bekare, 27)

"Ata qė u kemi dhėnė Librin dhe e lexojnė ashtu siē ėshtė shpallur, ata besojnė vėrtet nė tė. Kurse ata qė nuk besojnė nė tė, pa dyshim, janė tė humbur." (Bekare, 121)

"Ai tė cilin Allahu e udhėzon, ėshtė nė rrugė tė drejtė, ndėrsa ai tė cilin Allahu e shpie nė humbje, ėshtė vėrtet i humbur." (A'raf, 178)

"Nė tė vėrtetė, jobesimtarėt e shpenzojnė pasurinė e tyre pėr t’i penguar njerėzit nga rruga e Allahut. Ata do ta shpenzojnė atė, por nė fund ajo do jetė vetėm dėshpėrim pėr ta, sepse do tė jenė tė mundur. Ata qė nuk besojnė, nė xhehenem do tė tubohen, qė Allahu tė veēojė tė keqin nga i miri; tė kėqijtė t’i palosė njėrin mbi tjetrin, e tė gjithė t’i hedhė nė xhehenem. Kėta, me tė vėrtetė, janė tė humbur." (Enfal. 36-37)

"(Ju hipokritė jeni) si ata qė kanė qenė para jush! Ata kanė qenė mė tė fortė se ju, kanė pasur mė shumė pasuri dhe fėmijė. Ata janė kėnaqur me pjesėn e vet tė kėsaj bote, por edhe ju po kėnaqeni me pjesėn tuaj siē janė kėnaqur edhe ata; edhe ju jeni dhėnė pas tė kėqijave, ashtu siē ishin dhėnė ata. Veprat e tyre do tė zhduken nė kėtė botė dhe nė tjetrėn; ata janė tė shkatėrruar." (Tevbe, 69)

"Allahu nuk i udhėzon nė rrugė tė drejtė mohuesit. Kėta janė ata tė cilėve Allahu ua ka vulosur zemrat, tė dėgjuarit dhe tė parėt; pikėrisht kėta janė tė shkujdesurit. S’ka dyshim se nė botėn tjetėr, ata do tė jenė nga tė humburit." (Nahl, 107-109)

"Thuaj: “Allahu mjafton si dėshmitar midis meje dhe jush. Ai di ēfarė ka nė qiej dhe nė Tokė.” Ata qė besojnė nė trillime dhe nuk besojnė nė Allahun, pikėrisht ata janė tė humburit." (Ankebut, 52)

"Tė Tij janė ēelėsat e qiejve e tė tokės! Sa pėr ata qė i mohojnė shpalljet e Allahut, ata janė tė humbur!" (Zumer, 63)

"Ata i ka vėnė poshtė djalli dhe i ka bėrė qė tė harrojnė pėrmendjen e Allahut. Ata janė pala e djallit; nė tė vėrtetė, pala e djallit janė humbėsit." (Muxhadile, 19)

"O besimtarė, mos lejoni qė pasuria dhe fėmijėt tuaj t’ju largojnė nga tė pėrmendurit e Allahut. Ata qė e bėjnė kėtė, do tė humbin." (Munafikun, 9)

 

Pėrmblodhi: Almedin Ejupi
10.5.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010