Frika nga pėrfundimi i keq
20.12.2009 08:27:59

Shkaqet e pėrfundimit tė keq janė tė shumta, disa prej tyre janė:

Imani i dobėt dhe tė zhyturit nė mėkate: Pėr kėto Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: "Kush e vret veten e tij me thikė, me thikė do ta ēajė stomakun (barkun) e tij nė zjarrin e xhehenemit, nė tė cilin do tė mbetet pėrgjithmonė. Nėse e pi helmin dhe me kėtė e vret veten e tij, dalėngadalė do ta pijė atė nė zjarrin e xhehenemit, nė tė cilin do tė mbetet pėrgjithmonė. Kush hidhet nga kodra dhe me kėtė e vret veten e tij, do tė jetė i hedhur nė zjarrin e xhehenemit, nė tė cilin do tė mbetet pėrgjithmonė."
1

Nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam kanė ndodhur disa ndodhi tė tilla. Rasti i ngjashėm ėshtė rasti i njė njeriu i cili kishte luftuar nė ushtrinė muslimane me njė trimėri tė paparė kundėr jobesimtarėve, por Pejgamberi alejhi selam pėr tė ka thėnė: "Ai ėshtė nga banorėt e xhehenemit." Njėri nga muslimanėt e ka pėrcjellė, duke dėshiruar tė shohė se ēfarė do tė ndodhė me tė. Nė fund ai plagoset rėndė e pėr ta shpejtuar vdekjen, e ka vendosur shpatėn nė gjoks, ėshtė mbėshtetur nė tė dhe kėshtu ėshtė vrarė.
2

Ngjarje nė tė cilat njerėzit kanė pėrfundim tė keq janė tė shumta. Dijetarėt kanė pėrmendur disa prej tyre. Ibn Kajjimi nė librin e tij "Ed-Da' Ved-deva” f. 171 (Sėmundja dhe shėrimi) thekson se disave nė momentin e vdekjes u ėshtė thėnė: "Thoni: La ilahe il-lAllah (shehadetin)," e ata janė pėrgjigjur se nuk mund ta thonė

Njė tjetri i ėshtė thėnė qė tė thotė: "La ilahe il-lAllah", kurse ai ka filluar tė kėndojė njė kėngė.
Njė tregtari, tė cilin tregtia e ka larguar nga tė kujtuarit e Allahut, para vdekjes i ėshtė thėnė tė thotė "La ilahe il-lAllah", e ky ia ka nisur tė thotė: "Ky ėshtė material i mirė, ty tė pėrgjigjet, s'ėshtė aq shtrenjtė," kėto fjalė i ka pėrsėritur disa herė derisa ka vdekur."
Transmetohet se njėri nga ushtarėt e mbretit Nasir ka marrė plagė tė rėnda vdekjeprurėse. I biri ka tentuar qė babai i tij tė thoshte “La ilahe il-lAllah”, kurse ai pėrsėriste: "Nasiri ėshtė zotėria im, Nasiri ėshtė zotėria im," derisa i ka dalė shpirti.
Dikujt i ėshtė thėnė para vdekjes qė tė thotė “La ilahe il-lAllah”, e ai ka filluar tė thotė: "Pėrmirėsoni kėtė e atė shtėpi, nė kopshtin e kėtij e atij bėni kėtė e atė."
Njė mėsuesi nė prag tė vdekjes i kanė thėnė: “Thuaj “La ilahe il-lAllah,” e ai ka filluar tė thotė: "Dhjetė herė njėmbėdhjetė", derisa vdiq. Disa njerėzve u nxihet lėkura, ndėrsa koka u kthehet nė anėn e kundėr tė kiblės. Ibn Kajjim el-Xhevziu thotė: “Kam dėgjuar pėr disa, pėr tė cilėt kam pasur mendim tė mirė, se si nė momentin para vdekjes kanė thėnė: "Zoti im mė bėn padrejtėsi." Allahu ėshtė larg nga ajo se ēka kanė thėnė. E akuzojnė Allahun pėr padrejtėsi, ndėrkohė qė gjenden nė shtratin e vdekjes."

Pas kėsaj, Ibn Kajjimi shton: "Ende jam i brengosur dhe i shqetėsuar me pyetjen se me ēfarė tė pėrgatitem pėr kėtė ditė."

Subhanallah, sa e sa argumente shohin njerėzit nga pėrfundimi i keq! Por ajo qė ata nuk e shohin ėshtė edhe mė e madhe.

 

Muhamed Salih El Munexhid
Pėrktheu: Eroll Nesimi
23.11.2008


1 Muslimi, 109.
2
 Fet'h el-Bari.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010