Ēdo shpirt do ta shijojė vdekjen
20.12.2009 08:27:27

Njė ditė prej ditėsh, njė njeri bashkė me bashkėshorten dhe fėmijėt dolėn nė udhėtim. Nė rrugė takuan njė njeri duke pritur dhe e pyetėn se kush ishte. Ai u pėrgjigj: “Unė jam pasuria.” Njeriu pyeti bashkėshorten dhe fėmijėt nėse e lejojnė tė hyjė nė automjet me ta. Tė gjithė njėzėri u pajtuan dhe thanė se me pasuri mund tė blejmė dhe tė bėjmė ēdo gjė dhe vazhduan rrugėn.

Nė rrugė, sėrish takuan njė njeri dhe e pyetėn se kush ishte. Ai u pėrgjigj: “Unė jam pushteti dhe pozita e lartė.” Babai pyeti fėmijėt dhe bashkėshorten nėse e lejojnė tė futet nė mjet me ta. Tė gjithė njėzėri u pajtuan duke thėnė se me pushtet dhe pozitė tė lartė jemi nė gjendje tė bėjmė ēdo gjė. E morėn dhe kėsisoj vazhduan rrugėn duke takuar njerėz tė shumtė me tė gjitha kėnaqėsitė e kėsaj bote, derisa takuan njė njeri dhe babai e pyeti: “Kush je ti?” Njeriu u pėrgjigj duke thėnė: “Unė jam feja.” Tė gjithė thanė se tani nuk ishte koha e tij. “Ne duam kėtė botė dhe kėnaqėsitė e saj, kurse feja do tė na privojė nga shumė kėnaqėsi tė tjera; do tė na kufizojė dhe tė na obligojė me mėsimet e saj, me hallalle e harame, me namaz, agjėrim... dhe kjo do tė na rėndojė shumė. Mirėpo, ka gjasa qė tė kthehemi te ti pėrsėri pasi t’i shijojmė tė mirat e kėsaj bote.”

E lanė dhe vazhduan rrugėn. Papritmas nė rrugė hasėn pikė-kontrollin e policisė dhe shenjėn NDAL! Njė njeri i bėri me shenjė babait qė tė ndalej, kėrkoi qė tė zbriste dhe ta braktiste makinėn. Babait i tha: “Udhėtimi yt mori fund! Zbrit dhe eja me mua!” Babai mbeti i shtangur dhe nuk foli asgjė. Njeriu i tha: “Unė kontrolloj pėr fenė. A ke fenė me vete?” Babai ia ktheu: “Jo, e lashė nė rrugė. Mė lejo tė kthehem e ta marr.” Njeriu i tha: “Jo, kėtė kurrsesi nuk mund ta bėsh, udhėtimi yt me kaq pėrfundoi dhe kthimi yt ėshtė i pamundur.” Nė kėtė rast, babai i tha: “Mirėpo unė nė makinė kam pasurinė, pushtetin, pozitėn, bashkėshorten, fėmijėt...” Njeriu i tha: “Ata nuk do tė tė bėjnė dobi asgjė tek Allahu Fuqiplotė, tė gjithė kėta duhet t’i lėsh dhe askush nuk do tė tė bėjė dobi pėrveē fesė, tė cilėn e ke lėnė nė rrugė.” Babai e pyeti: “Po kush je ti?” Njeriu tha: “Unė jam vdekja, pėr tė cilėn ke qenė i pakujdesshėm dhe nuk e ke llogaritur fare.” Babai shikoi nė drejtim tė veturės dhe pa se makinėn nė vend tė tij po e drejtonte bashkėshortja. Vetura nisi tė lėvizė pėr tė vazhduar udhėtimin bashkė me fėmijėt, pasurinė, pushtetin dhe pozitėn dhe asnjėri prej tyre nuk zbriti.

Allahu i Lartėsuar thotė: “Thuaj: “Nėse etėrit tuaj, bijtė tuaj, vėllezėrit tuaj, gratė tuaja, farefisi juaj, pasuria juaj qė e keni fituar, tregtia pėr tė cilėn keni frikė se nuk do tė shkojė mirė dhe shtėpitė ku e ndieni veten rehat, janė mė tė dashura pėr ju sesa Allahu, i Dėrguari i Tij dhe lufta nė rrugėn e Tij, atėherė pritni deri sa Allahu tė sjellė vendimin (dėnimin) e Tij. Allahu nuk e udhėzon nė rrugėn e drejtė popullin e pabindur.” (Tevbe, 24)

Gjithashtu thotė: “Ēdo shpirt do ta shijojė vdekjen. Shpėrblimet do t’u plotėsohen vetėm nė Ditėn e Kiametit; kushdo qė shpėton nga zjarri i Xhehenemit dhe hyn nė Xhenet, ai ka fituar (gjithēka qė mund tė dėshirohet). Ndėrsa jeta e kėsaj bote ėshtė vetėm kėnaqėsi mashtruese.” (Ali Imran, 185)
O Allah, na bėj prej banorėve tė xhenetit!


Pėrktheu nga gjuha arabe: Almedin Ejupi
9.11.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010