Pėrkujtoju atyre ditėt e Allahut
20.12.2009 08:26:09

Shuajbi alejhi selam duke e kėshilluar popullin e vet qė t’i lėrė idhujt-tagutėt dhe tė kthehet nė rrugėn e vėrtetė tė shpallur nga Allahu i Madhėruar tha: “O populli im, kundėrshtimi ndaj meje tė mos u shpjerė (nė mosbesim) qė t’ju gjejė ajo qė e gjeti popullin e Nuhut, popullin e Hudit ose popullin e Salihut. E populli i Lutit nuk ėshtė larg prej jush.” (Hud, 89)
Ai u kujtoi atyre ndėshkimin e popujve tė mėparshėm dhe ligjet kozmologjike tė Allahut, ashtu siē u thoshte se i menēuri kupton nga shembujt e atyre qė ishin para jush, nėse jeni qė kuptoni.

Sunenet, ligjet e Allahut tė Lartėsuar, nuk njohin dallim ndaj askujt qė kundėrshton tė Dėrguarit e Allahut pasi atyre u ka ardhur udhėzimi dhe pėrfundimi ėshtė i njėjtė sikurse i atyre qė ishin para tyre. Nė ligjin e Allahut nuk do tė gjesh ndryshime. Ai qė mediton pėr historinė e sė kaluarės e vėren kėtė qartė.
Pėr kėtė, secili i Dėrguar i Allahut ia ka kujtuar popullit tė vet ditėt e Allahut dhe e ka pėrsėritur kėtė gjė pandėrprerė, qė mos tė kenė argument njerėzit para Allahut se tė Dėrguarit nuk ua kanė tėrhequr vėrejtjen. Thotė Allahu i Madhėruar: “Ne e patėm dėrguar Musain me argumentet tona (dhe i thamė): “Nxirre popullin tėnd prej errėsirave nė dritė dhe pėrkujtoju atyre tė mirat e Allahut (qė u dhuroi), se vėrtet nė ato (pėrkujtime) ka argumente pėr secilin qė ėshtė shumė i durueshėm dhe shumė falėnderues.” (Ibrahim, 5)
Thotė Imam Taberiu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė: “Predikoju atė qė ka ndodhur me popujt e mėparshėm, pėrkujtojua ditėt e Allahut, ditėt e begatisė dhe tė sprovės, nėse kėshilla ėshtė e ndjerė, ajo ndikon mė shumė. Thotė Allahu i Madhėruar: “E ju (mekas) me siguri kaloni atypari nė mėngjes e nė mbrėmje. Pra, a nuk mblidhni mend?” (Es-Saffat, 137-138)

Pejgamberi alejhi selam shpeshherė u tregonte shokėve tė tij lajmet e popujve tė mėparshėm, pastaj vazhdonte tregimin e historisė sė njė populli qė ishte plot mėsime e dobi dhe kjo ndikonte nė shpirtrat e sahabėve, Allahu qoftė i kėnaqur me ta. Allahu i Madhėruar i ka urdhėruar robėrit e Vet tė ecin nė tokė dhe tė meditojnė rreth gjendjes sė popujve para nesh, qė tė marrim mend e mėsime prej tyre. Thotė Allahu i Lartėsuar:

“A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė shihnin se si ishte pėrfundimi i atyre qė ishin mė parė?” (Jusuf, 109). Gjithashtu thotė: “A nuk u arriti atyre lajmi i atyre qė ishin mė herėt, si i popullit tė Nuhut, i Adit, i Themudit, i popullit tė Ibrahimit, i atyre tė Medjenit dhe i tė rrotulluarve (populli i Lutit)(Et-Tevbeh, 70)

“A nuk jeni tė njoftuar me lajmin
(ndodhinė) e atyre qė ishin para jush, si populli i Nuhut, i Adit, i Themudit e edhe i atyre qė erdhėn pas tyre, qė nuk di kush pėr ta pos Allahut. Atyre u patėn ardhur tė dėrguarit e vet me argumente, ata i venin duart e tyre (nė shenjė talljeje) nė gojėt e veta dhe thoshin: “Ne e mohojmė atė me ēka jeni tė dėrguar dhe ne dyshojmė shumė nė atė qė ju na thėrrisni.” (Ibrahim, 9)

“A nuk udhėtuan ata nėpėr tokė e tė kenė zemra me tė cilat do tė kuptojnė, dhe veshė me tė cilat do tė dėgjojnė? Pse nė tė vėrtetė sytė nuk verbėrohen, por verbėrohen zemrat nė kraharor.”
(El-Haxhxh, 46)

Disa prej njerėzve gabojnė kur meditojnė vetėm rreth popujve tė mėparshėm, por i harrojnė ditėt e Allahut pėr pėrkujtimin e njerėzve nė ditėt e sotme: “A nuk e kanė vėrejtur ata se Ne e kemi bėrė vendin e shenjtė (Mekėn) tė sigurt, e njerėzit pėrreth tyre rrėmbehen (plaēkiten, mbyten). Po, a i besojnė ata tė kotės e tė mirat e Allahut i pėrbuzin?” (Ankebut, 67)

Ki kujdes o rob i Allahut, medito rreth ngjarjeve qė kanė ndodhur nė tė kaluarėn e sidomos pėr ato nė kohėn e sotme. Mjetet e informimit nė Lindje dhe Perėndim transmetojnė nė rrjetet e tyre pandėrprerė goditje tėrmeti si rezultat i tė cilave po vdesin mijėra njerėz, tornado tė fuqishme nga tė cilat vdesin me qindra njerėz, shpėrthime vullkanesh qė shkatėrrohen fshatra tė tėra, uria e cila po vret popuj, kurse nė anėn tjetėr luftėra qė po shkaktojnė humbjen e popullsisė. E gjithė kjo vjen nga puna dhe duart e njerėzve.

Thotė Allahu i Lartėsuar: “E sikur banorėt e kėtyre vendbanimeve tė kishin besuar dhe tė ishin ruajtur, Ne do t’ju hapnim begati nga qielli e toka, por ata pėrgėnjeshtruan, andaj i dėnuam me shkatėrrim pėr atė qė merituan. A mos u siguruan banorėt e fshatrave nga dėnimi jonė kur ata ishin fjetur (natėn)? A mos u siguruan banorėt e fshatrave nga dėnimi jonė paradite, kur ata ishin duke luajtur? A mos u siguruan ata prej ndėshkimit tė Allahut? Nuk sigurohet kush prej frikės sė ndėshkimit tė Allahut pos njerėzve tė humbur. A nuk e kanė tė qartė ata qė e trashėguan tokėn pas banorėve tė saj (qė u shkatėrruan) se, nėse dėshirojmė Ne i godasim (i dėnojmė) pėr mėkatet e tyre, ua mbyllim zemrat e tyre, dhe ata nuk dėgjojnė (kėshillat). Kėto janė fshatra pėr tė cilat po tė tregojmė disa nga lajmet e tyre. Atyre u patėn ardhur tė dėrguarit e tyre me argumente (me mrekulli), por ata nuk i besuan asaj tė cilėn mė parė e kishin gėnjyer. Ja, kėshtu vulos Allahu zemrat e atyre qė nuk besojnė.” (El-Araf, 96-101)

Lusim Allahun Mėshirėplotė tė na mundėsojė tė kuptojmė nga ajetet e Tij dhe tė marrim mėsim prej historive qė kanė ndodhur me popujt e mėhershėm! Allahu na bėftė prej atyre qė janė nė rrugė tė drejtė, nė rrugėn e atyre me tė cilėt Ai ėshtė i kėnaqur!

 

Pėrgatiti: Eroll Rexhepi
27.6.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010