Frika nga asgjėsimi i veprave tė mira
20.12.2009 08:25:12

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut xhele shanuhu. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Allahu i Lartėsuar thotė: “Vėrtet, ata tė cilėt ndaj madhėrisė sė Zotit tė tyre kanė frikė, ata, tė cilėt u besojnė argumenteve tė Zotit tė vet, dhe ata, tė cilėt nuk i pėrshkruajnė shok Zotit tė vet dhe ata tė cilėt japin (sadaka-zekat) nga ajo qė u ėshtė dhėnė, pse dinė se do tė kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanė tė frikėsuara. Tė tillėt janė duke nxituar drejt tė mirave dhe tė parėt do t’i arrijnė ato.” (El Muminun 57-61)

   Transmeton Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se e ka pyetur tė Dėrguarin e Allahut, paqja dhe bekimi qofshin mbi tė, pėr ajetin nė tė cilin Allahu i Lartėsuar thotė: “...dhe ata tė cilėt japin (sadaka-zekat) nga ajo qė u ėshtė dhėnė, pse dinė se do tė kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanė tė frikėsuara.” Ka thėnė Aishja: “A janė kėta persona ata tė cilėt pinė alkool dhe vjedhin?” I Dėrguari, paqja dhe bekimet qofshin mbi tė, tha: “Jo, o bija e Siddikut (tė sinqertit, Ebu Bekrit). Kėta janė ata persona qė agjėrojnė, falin namaz, japin zekat dhe megjithatė frikėsohen se mos veprat e tyre nuk pranohen nga Allahu (i Lartėsuar). Kėta janė ata tė cilėt shpejtojnė nė vepra tė mira.” Sunen Etermidhi 3175.

 
 Nga kjo shohim se shokėt e tė Dėrguarit, paqja dhe bekimi qofshin mbi tė, edhe pse kanė nxitur pėr bėrjen e veprave tė mira, janė frikėsuar se mos po u asgjėsohen veprat e mira dhe nuk u pranohen.

   Ebu Derda ka thėnė: “Sikur ta di se Allahu i Lartėsuar m’i ka pranuar mua dy rekate namaz qė i kam falur, do tė jetė mė e dashur pėr mua sesa e gjithė dynjaja dhe ēka ka nė tė, sepse Allahu i Lartėsuar thotė:  “Me tė vėrtetė Allahu (i Lartėsuar) ua pranon veprat tė devotshmėve.”
 
 
Kurse Abdullah ibn Ebi Melike ka thėnė: “Kam takuar tridhjetė shokė tė tė Dėrguarit, paqja dhe bekimi qofshin mi tė. Qė tė gjithė frikėsoheshin nga nifaku (hipokrizia).”
   E lusim Allahun e Lartėsuar qė tė na bėjė prej njerėzve tė devotshėm dhe tė na i pranojė veprat!


Pėrktheu: Eroll Nesimi
23.5.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010