Nėse ju e ndihmoni (fenė) Allahun, Allahu …
20.12.2009 08:24:45

“O ju qė keni besuar, nėse ju ndihmoni (fenė) Allahun, Ai do t'ju ndihmojė ju dhe do t'ju bėjė tė qėndroni fort nė kėmbėt tuaja.”

   Allahu u ka premtuar robėrve tė Tij besimtarė se do tė parandalojė nga ata kurthet dhe dhunėn e armiqve tė tyre. Allahu thotė: "O ju qė keni besuar, nėse ju ndihmoni (fenė) Allahun, Ai do t'ju ndihmojė ju dhe do t'ju bėjė tė qėndroni fort nė kėmbėt tuaja." (Suretu Muhamed, 7)
Ky ėshtė premtim i Allahut, i cili nuk e thyen premtimin. Allahu thotė: "E kush ėshtė mė zbatues i sigurt i premtimit tė vet se Allahu." (Suretu Tevbe, 111). Gjithashtu thotė: "Premtimi i Allahut ėshtė (ky), Allahu nuk e thyen premtimin e Vet, por shumica e njerėzve nuk e dinė." (Suretu Rrum, 6). Premtimi nė kėtė ajet u takon besimtarėve, se ndihma dhe ngadhėnjimi gjithsesi do tė realizohet.
   Gjithashtu premtimi tjetėr nga ana e Allahut pėr fitore dhe mposhtje kundėr qafirėve. Thotė Allahu i Lartėsuar: “…dhe Allahu kurrė nuk do t'ju lejojė mosbesimtarėve rrugė pėr fitore ndaj besimtarėve." Mirėpo secili prej dy premtimeve, qė tė realizohet, duhet tė plotėsojė disa kushte.
   Ajeti i parė sqaron se ndihma ėshtė e kufizuar me ndihmėn qė bėjnė robėrit ndaj njėri-tjetrit pėr hir tė Allahut. E, ndihma e Allahut do tė thotė nėnshtrim dhe dorėzim i plotė nė atė qė ka urdhėruar Allahu dhe largim e urrejtje ndaj asaj qė ka ndaluar Allahu. Ky ishte edhe misioni qė shprehnin me gojė tė Dėrguarit para Pejgamberit tonė, Muhamedit alejhi selam. Thotė Allahu i Madhėruar: "O ju qė keni besuar! Jini ndihmues tė Allahut siē u tha Isai, biri i Merjemes, Havarijinėve (dishepujve tė tij): “Kush janė ndihmuesit e mi tek Allahu?” Dishepujt i thanė: “Ne jemi ndihmuesit e Allahut!” Pastaj njė palė nga Beni Israilėt besuan dhe njė palė mohoi e nuk besoi. Kėsisoj Ne u dhamė fuqi atyre qė besuan kundėr armiqve tė tyre dhe ata u bėnė ngadhėnjimtarėt." (Suretu Saff, 14). Pra, Isai alejhi selam e ftoi popullin e tij dhe dishepujt qė ta ndihmonin Allahun (fenė e Tij).
   Ndėrsa ajeti tjetėr kushtėzon ndihmėn dhe pohimin nė ndihmėn e Allahut, siē e sqaroi ajeti i lartshėnuar, se Allahu kurrė nuk do t'ua realizojė fitoren mosbesimtarėve ndaj robėrve tė Tij dhe ky represion ndaj jobesimtarėve bėhet pėr besimtarėt e vėrtetė qė kanė iman.
   Pra, kjo bėhet kur ka iman (besim) dhe besimi nuk ėshtė shpresė dhe zbukurim, por ajo qė pohon zemra dhe ēka vėrtetohet me vepėr. Nėse muslimani dėshiron qė Allahu ta mbrojė dhe t’ia largojė kurthet e armikut tė tij, duhet tė lidhė miqėsi dhe ta ketė Atė aleat, t'u nėnshtrohet urdhrave tė Tij, ashtu siē ka urdhėruar i Lartėsuari.
   E, kush ėshtė i pakujdesshėm ndaj ndihmės sė Allahut, nuk mund tė ketė ndihmėn dhe pėrkrahjen e Allahut tė Madhėruar. Pėr kėtė thotė Allahu i Lartėsuar: "O ju qė keni besuar! Nėse ju ndihmoni Allahun (nė ēėshtjen e Tij), Ai do t'ju ndihmojė ju dhe do t'ju bėjė tė qėndroni fort nė kėmbėt tuaja." (Suretu Muhamed, 7)
   Dije se rruga e muslimanit drejt Allahut i mundėson atij qė tė ketė mundėsi tė mbrohet nga dredhitė dhe kurthet e armiqve tė tij dhe tė jetė fitimtar. Kėshtu i premtoi Allahu tė Dėrguarve tė Tij dhe ai qė ecėn hapave e gjurmėve tė tyre, do tė jetė nė premtimin e Allahut, qė Ai e dha nė Librin e Tij duke thėnė: "Dhe sigurisht qė Fjala Jonė ka kaluar qysh mė parė pėr robėrit Tanė tė Dėrguar, se ata me siguri do tė nxirreshin ngadhėnjyes."
   Ne sot pyesim se kur vjen ndihma e Allahut. A nuk ka ardhur koha tė ndriēojė nata? A nuk ka ardhur koha qė mėngjesi tė gdhijė? A nuk ka ardhur koha tė thyhen mosmarrėveshjet tona? Mirėpo tė paktė janė ata prej nesh tė cilėt i ka mėshiruar Allahu e shpresojnė qė periudha e natės tė kalojė nė adhurim. Nė anėn tjetėr, jemi miopė dhe e rėndojmė shpirtin tonė me gjynahe; nė mėngjes e mbrėmje planifikojmė dhe veprojmė kundėr metodologjisė islame.
   Le ta dijė secili qė nuk e pėrfill fenė e Allahut se ka shtuar nė peshojėn e armiqve dhe ėshtė kundėrshtar i umetit tė tij. Le ta dijė secili qė largohet e refuzon ibadetet se ka hapur nė trupin e umetit (ai ėshtė prej atij umeti) plagė tė rėnda e tė pashėrueshme. Dhe le ta dijė ai i pakujdesshmi ndaj kėshillės sė tjetrit dhe lėnėsi i urdhrit pėr tė mirė dhe i ndalimit nga e keqja se po e stėrzgjat ecurinė e mrekullive tė umetit.
   Secili prej nesh ėshtė i ftuar tė korrigjojė dhe tė llogarisė veten e tij se a ėshtė duke shtuar nė peshoren e armiqve apo vallė mos ėshtė kundėrshtar i umetit tė tij dhe mos ėshtė prej atyre qė me duart e veta bėhen sebep pėr tė anuluar punėt e mira. Allahu na ruajttė prej gjynaheve!


Pėrktheu: Eroll Rexhepi
22.2.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010