Tė pėrgėzoj ty qė iu pėrgjigje thirrjes sė Allahut subhanehu ue teala
20.12.2009 08:24:24

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut subhanehu ue teala, i Cili e bėri obligim haxhin pėr ata qė kanė mundėsi. Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė muslimanėt deri nė Ditėn e Gjykimit.
Tė pėrgėzoj ty qė iu pėrgjigje thirrjes sė Allahut subhanehu ue teala pėr kryerjen e haxhit, tė pėrgėzoj me shpėrblimet qė Allahu subhanehu ue teala ka pėrgatitur pėr ty. Allahu subhanehu ue teala thotė: "E kushdo qė i bindet Allahut dhe tė Dėrguarit, tė tillėt do tė jenė sė bashku me ata qė Allahu i shpėrbleu: (me) Pejgamberėt, besnikėt e dalluar, dėshmorėt dhe me tė mirėt. Sa shokė tė mirė janė ata! Ky shpėrblim i madh ėshtė prej Allahut. Mjafton qė Allahu di mė sė miri." (En-Nisa 69-70)
   Nuk ka dyshim se haxhi ėshtė prej veprave mė tė dashura tek Allahu subhanehu ue teala pas imanit (besimit). Ėshtė pyetur i Dėrguari salallahu alejhi ue selem se cila vepėr ėshtė mė e mirė dhe ka thėnė:
-Besimi nė Allahun (subhanehu ue teala) dhe nė tė Dėrguarin e Tij.
-E pastaj cila?
-Xhihadi nė rrugėn e Allahut (subhanehu ue teala).
-E pastaj cila?
-Haxhi i pranuar. (Buhariu)

   Gjithashtu, haxhi ėshtė njė lloj xhihadi nė rrugėn e Allahut subhanehu ue teala, Aishja, Allahu qoftė e kėnaqur me tė, gruaja e tė Dėrguarit salallahu alejhi ue selem, e pyeti Muhamedin salallahu alejhi ue selem: “O i Dėrguar i Allahut, xhihadi ėshtė puna mė e mirė. A tė bėjmė edhe ne xhihad?” I Dėrguari salallahu alejhi ue selem i tha: “Jo, mirėpo xhihadi mė i mirė ėshtė haxhi i pranuar.” (Buhariu)
   I Dėrguari salallahu alejhi ue selem i ka pėrgėzuar ata tė cilėt e kanė kryer haxhin dhe u janė larguar gjėrave tė urryera, se atyre u janė falur mėkatet. Ai salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Ai i cili bėn haxhin dhe nuk shan, as nuk shkakton polemikė (grindje), do tė kthehet nga haxhi pa mėkate, si atė ditė kur e ka lindur nėna e tij.” (Buhariu, 2/209; Muslimi, 1350)
Ai salallahu alejhi ue selem gjithashtu ka thėnė: "Haxhi i pranuar nuk ka shpėrblim tjetėr pėrveēse xhenetin.”
   Haxhi i pranuar ėshtė haxhi i cili kryhet vetėm pėr hir tė Allahut subhanehu ue teala me sinqeritet tė plotė, ashtu siē na ka udhėzuar i Dėrguari salallahu alejhi ue selem dhe pa sharje, fyerje dhe duke u larguar nga mėkatet dhe gjėrat e papėlqyera. Ata tė cilėt u janė pėrmbajtur kėtyre rregullave, le tė gėzohen, se Allahu subhanehu ue teala u ka falur mėkatet.
   E lusim Allahun subhanehu ue teala qė t’ua ketė pranuar haxhin tė gjithė besimtarėve dhe t'ua falė mėkatet atyre dhe neve tona dhe t’ua mundėsojė tė gjithė besimtarėve shkuarjen nė haxh!
 


Pėrgatiti: Eroll Nesimi
11.1.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010