Tė mallkuarit nė Kuran
20.12.2009 08:23:26

Kėtu janė pėrmbledhur disa prej ajeteve kuranore, tė cilat flasin pėr ata qė Allahu i Lartėsuar i ka mallkuar nė Kuran.

1. "E kur u erdhi atyre prej Allahut libri (Kurani), qė ėshtė vėrtetues i atij, qė e kishin pranė, e qė para se t'u vinte e kėrkonin ndihmėn e tij kundėr mosbesimtarėve, e mohuan atė (Muhamedin) qė e njihnin, kur u erdhi. Pra mallkimi i Allahut qoftė kundėr mosbesimtarėve." (Bekare, 89)

2. “Ata tė cilėt fshehin argumentet dhe faktet qė Ne i shpallėm, e pasi qė ato ua sqaruam njerėzve nė librin, tė tillėt i mallkon Allahu, i mallkojnė edhe ata qė mallkojnė.” (Bekare, 159)

3. “Ata tė cilėt mohuan dhe vdiqėn si jobesimtarė, kundėr tyre ėshtė mallkimi i Allahut, i engjėjve dhe i tė gjithė njerėzve.” (Bekare, 161)

4. “E si ta udhėzojė Allahu njė popull qė pas besimit tė tyre u bėnė jobesimtarė dhe pasi dėshmoi se i Dėrguari ėshtė i vėrtetė, dhe pasi t'ju kenė ardhur atyre argumente tė qarta? Allahu nuk ia mundėson udhėzimin e Vet popullit zullumqar. Ndėshkimi i tė tillėve ėshtė mallkimi nga Allahu, nga engjėjt dhe nga gjithė njerėzimi tok.” (Ali Imran 86, 87)

5. “Njė palė nga jehuditė ėshtė qė ndryshojnė fjalėt (e Zotit) nga vendet e veta, e (kur i thėrret ti) ata thonė: "Dėgjuam (fjalėn tėnde) dhe kundėrshtuam (thirrjen tėnde), dhe thonė: "Dėgjo mos dėgjofsh!" (dhe thonė): "Raina" (kėto i thonė) duke pėrdredhur gjuhėt e tyre dhe duke atakuar fenė. E sikur tė thoshin ata: "Dėgjuam, respektuam, dėgjo dhe vėshtrona", do tė ishte mė mirė pėr ta dhe mė e drejtė, por pėr shkak tė refuzimit tė tyre, Allahu i mallkoi, prandaj besojnė vetėm pak (besim gjysmak).” (Nisa, 46)

6. “A nuk u vure re atyre qė iu ėshtė dhėnė pjesė nga libri? Besojnė idhuj e djallėzi dhe pėr ata qė nuk besuan thonė: "Kėta janė nė rrugė mė tė drejtė, se ata qė besuan. Ata janė qė Allahu i mallkoi, e atė qė e mallkon Allahu, pėr tė nuk ka ndihmėtarė.” (Nisa, 51-52)

7. “Kush e mbyt njė besimtar me qėllim, dėnimi i tij ėshtė xhehenemi, nė tė cilin do tė jetė pėrgjithmonė. Allahu ėshtė i hidhėruar ndaj tij, e ka mallkuar dhe i ka pėrgatitur dėnim tė madh.” (Nisa, 93)

8. “Nė tė vėrtetė, Allahu pat marrė zotimin e beni israilėve. Dhe prej tyre dėrguam (caktuam) dymbėdhjetė prijės. Allahu tha: "Unė jam (mbrojtės) me ju!" Nė qoftė se falni namazin, e jepni zekatin, u besoni tė Dėrguarve tė Mi dhe u ndihmoni atyre, huazoni pėr hir tė Allahut hua tė mirė, Ai patjetėr do t'ua shlyejė mėkatet tuaja dhe do t'ju shtie nė xhenete nėn tė cilėt rrjedhin lumenj. E kush kundėrshton pas kėtij (zotimi) prej jush, ai e ka humbur rrugėn e drejtė. Pėr shkak se ata e thyen zotimin e tyre, Ne i mallkuam ata, dhe zemrat e tyre i bėmė tė forta (tė shtangura). Ata i ndryshojnė fjalėt (nė Tevrat) nga domethėnia e tyre dhe braktisėn njė pjesė me tė cilėn ishin urdhėruar. Ti vazhdimisht do tė vėresh tradhtinė e njė pjese tė tyre, pėrpos njė pakice nga ata. Pra falju dhe hiqju tyre. Allahu i do ata qė bėjnė mirė.” (Maide, 12-13)

9. “Ata tė xhenetit i thėrrasin (i pyesin) banuesit e zjarrit e u thonė: "Ne e gjetėm tė vėrtetė atė qė na e pat premtuar Zoti ynė, e ju (banues tė zjarrit) a e gjetėt tė vėrtetė atė qė ua pat premtuar zoti juaj?" Ata (banuesit e zjarrit) thonė: "Po". Atėherė nė mes tė tyre (mes dy grupeve) thėrret njė zė: "Mallkimi i Allahut qoftė mbi zullumqarėt.” (Araf, 44)

10. “Hipokritėve dhe hipokriteve dhe jobesimtarėve All-llahu u ka pėrcaktuar zjarrin e xhehenemit, ku do tė jenė pėrgjithmonė, ai mjafton pėr ta, dhe ata i ka mallkuar Allahu. Ata kanė dėnim tė pandėrprerė.” (Tevbe, 68)

11. “E kush ėshtė mė mizor se ai qė trillon gėnjeshtėr pėr Allahun? Tė tillėt paraqiten para Zotit tė tyre, e dėshmitarėt thonė: "Kėta ishin tė cilėt gėnjyen ndaj Zotit tė tyre, pra mallkimi i Allahut qoftė kundėr mizorėve.” (Hud, 18)

12. “E ata qė e thyejnė besėn e dhėnė Allahut pasi u patėn zotuar, e kėpusin atė pėr tė cilėn Allahu ka urdhėruar tė jetė e pakėputur, bėjnė shkatėrrime nė tokė, ata janė tė mallkuar dhe ata kanė pėrfundim tė keq.” (Rad, 25)

13. “E s'ka dyshim se ata janė tė cilėt e fyejnė Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ata i ka mallkuar Allahu nė dunja e nė ahiret dhe pėr ta ka pėrgatitur njė dėnim tė dhembshėm.” (Ahzab, 57)

14. “Allahu i ka mallkuar jobesimtarėt dhe pėr ta ka pėrgatitur zjarr tė ndezur fort.” (Ahzab, 64)

15. “A pritet prej jush (hipokritėve) qė nėse merrni sundimin (ose zmbrapseni prej fesė islame) tė bėni trazira nė tokė dhe tė ndėrprisni lidhjet e akraballėkut. Tė tillėt janė qė Allahu i mallkoi, i bėri tė shurdhėt dhe ua verboi tė parit e tyre.” (Muhamed, 22-23)

16. “E nė anėn tjetėr, pėr t'i ndėshkuar hipokritėt dhe hipokritet, idhujtarėt dhe idhujtaret, mendimi i tė cilėve ndaj All-llahut ishte mendim i keq. Atyre u rėntė e keqja! Allahu shprehu urrejtje kundėr tyre dhe i mallkoi e xhehenemin e pėrgatiti pėr ta, qė ėshtė vendbanim i keq.” (Feth, 6)

 

Pėrmblodhi: Almedin Ejupi
9.11.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010