Varri mė thėrret
20.12.2009 08:21:10

Umer b.Abdul Azizi doli pėr t’i falur xhenazen njėrit prej anėtarėve tė familjes sė tij. Pasi ua dorėzoi xhenazen krimbave dhe e mbuloi me dhe, u kthye nga njerėzit dhe tha: -O njerėz, me tė vėrtetė varri mė thirri nga pas. A dėshironi t’ju tregoj se ēfarė mė tha?
Thanė: -Gjithsesi.
Atėherė, Umer b.Abdul Azizi tha: -Me tė vėrtetė varri mė thirri dhe mė tha: -O Umer b.Abdul Aziz, a nuk po mė pyet se ēfarė kam bėrė me tė dashurit e tu?
I thashė: -Gjithsesi.
Tha: -I kam shqyer qefinėt dhe trupat. E kam thithur gjakun e tyre dhe e kam ngrėnė ushqimin e tyre. A nuk po mė pyet se ēfarė kam bėrė me gjymtyrėt?
I thashė: -Gjithsesi.
Tha: -I kam ndarė duart prej kraharorėve, kraharorėt prej supeve, supet prej shpatullave. I kam ndarė kėllqet prej kofshėve, kofshėt prej gjunjėve, gjunjėt prej kėrcinjve, kėrcinjtė prej kėmbėve. Pastaj, Umeri b.Abdul Azizi qau dhe tha: -Me tė vėrtetė qėndrimi nė kėtė botė ėshtė i paktė, i fuqishmi bėhet i poshtėruar, i riu bėhet plak, i gjalli vdes. I mashtruar ėshtė ai i cili jepet pas kėsaj bote!
Ku janė banorėt tė cilėt ndėrtuan qytete?
Ēfarė bėri dheu me trupat e tyre? Ēfarė vepruan krimbat me eshtrat e tyre dhe me gjymtyrėt e tyre? Nė kėtė botė ishin mbi krevate, tė shtrirė mbi mbulojat e renditura njėra mbi tjetrėn; kishin shėrbėtorė tė cilėt u shėrbenin, familje tė cilat i nderonin. Nėse kalon pranė tyre, thirri nėse je prej atyre qė i thėrret, lutu nėse je prej atyre qė lutesh. Shiko afėrsinė e varreve tė tyre dhe pyete tė pasurin: Ēfarė ka mbetur prej pasurisė tėnde? Pyete tė varfrin: Ēfarė ka mbetur prej varfėrisė tėnde? Pyeti pėr gjuhėt e tyre, me tė cilat flitnin, pėr sytė e tyre, me tė cilat shikonin gjėrat e kėndshme. Pyeti pėr lėkurėt e tyre tė buta, pėr fytyrat e tyre tė bukura, pėr trupat e tyre tė mėdhenj, pyeti se ēfarė vepruan krimbat me kėto gjymtyrė. Janė shlyer ngjyrat, ėshtė ngrėnė mishi, janė mbuluar fytyrat me dhe, janė shlyer bukuritė, ėshtė thyer zverku i kokės, janė tretur pjesėt e trupit dhe janė shqyer gjymtyrėt e tyre. Ku janė shėrbėtorėt dhe robėrit e tyre? Ku janė pasuritė e tyre? Vallahi, pasuria e tyre nuk u ka shtuar atyre nė varr mė shumė sesa njė shtrojė!
A nuk janė ata tani nė banimet e vetmuara dhe nėn dhe?
A nuk ėshtė nata dhe dita pėr ta e njėjtė? Ata janė ndarė nga tė vepruarit, i kanė lėnė tė dashurit dhe familjet e tyre, gratė e tyre janė martuar, fėmijėt e tyre kanė mbetur nėpėr rrugė, tė afėrmit e tyre kanė ndarė shtėpitė dhe pasurinė e tyre.
Pastaj qau Umeri dhe tha: -O ti i cili nesėr do tė jesh banor i kėtij varri, pse po tė mashtron kjo botė? Ku janė rrobat e bukura, ku janė erėrat e tua tė mira? Si do tė jetė gjendja jote nė egėrsinė e dheut? Ah, sikur ta dija se cilėn anė tė faqes tėnde do tė fillojė krimbi tė hajė? Ah, sikur ta dija se me ēfarė do tė mė takojė meleku i vdekjes kur tė dalė prej kėsaj bote, me cilin mesazh do tė mė vijė prej Zotit tim?
Pastaj Umeri qau shumė, derisa fjala filloi t’i pėrzihej me tė qarėt, e pastaj shkoi. Nuk jetoi pas kėsaj mė shumė se njė xhuma dhe vdiq. Allahu e mėshiroftė me mėshirėn e Tij tė gjerė!

 

Shaban Murati
4.5.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010