Udhėzimi nė duar tė fėmijėve
20.12.2009 08:20:13

Nėn mbrojtjen e Allahut

Tregon motra ime se njė prej mėsimdhėnėsve ishte duke shpjeguar lėndėn e tij nxėnėsve tė tij tė vegjėl, ishte i kthyer nga tabela e shkrimit kur papritmas e godet dikush me njė laps nė kokė , bėrtit mėsuesi : kush e bėri kėtė ? kush gjuajti me laps ? mirėpo nuk u pėrgjigje askush .. vazhdoi mėsuesi tė kėrcėnohet se do ta dėnoi atė qė e bėri kėtė .

I bėri me shenjė ai qė e kishte bėrė kėtė nga shoku i tij ulur para tij (kurse ai nuk e shihte)  e urdhėroi tė ulet atė .. dhe ju afrua nxėnėsit (tė pafajshėm ) duke i thėnė : pse mė qėllove me laps ?

Mirėpo nxėnėsi i mjerė i tha se nuk e kam bėrė unė mėsues .. e mori mėsuesi atė dhe shkoi te drejtori .

I tha drejtori : pranoje .. pse e bėre kėtė me mėsuesin tėnd ?

Kurse nxėnėsi vazhdon ti betohet se nuk e ka bėrė .

Atėherė e urdhėroi drejtori e urdhėroi ta hapte dorėn qė ta rrah, por refuzoi nxėnėsi duke i thėnė nuk mund tė mė rrahėsh .. atėherė drejtori dhe mėsuesi u habiten si flet ky nxėnės me ta ..

I tha drejtori : kam mundėsi si jo .

Filloi nxėnėsi tė qaj dhe i tha : nuk mund tė mė rrahėsh ; ngase unė jam i pa fajshėm dhe sė dyti unė sot e kam falur namazin e sabahut me xhemat nė xhami e Muhamedi paqja dhe mėshira e Allahut qoftė mbi tė ka thėnė ” kush e falė namazin e sabahut me xhemat ai ėshtė nė mbrojtjen e Allahut “.

Filloi tė qaj mėsuesi dhe drejtori  dhe ishte ky fėmijė shkaktarė pėr udhėzimin e tyre .

Kush i theu urdhrat

Mė tregoi shoku im se kishte udhėtuar me fėmijėn e tij tė vogėl pėr nė kryeqytet San’a dhe gjatė shėtitjes e kishte ndalur makinėn e tij nė skaj tė rrugės dhe hyri nė njė vetėshėrbim, kurse fėmija mbeti nė makinė.

Papritmas erdhi njė polic pėr t’i treguar fėmijės se prindi i tij kishte bėrė njė gabim me thyerjen e urdhrave pėr shkak tė parkimit nė vend tė ndaluar .

E pyeti fėmija policin: a e ke falur sabahun me xhemat nė xhami ?

U habit polici nga kjo pyetje. U pėrgjigj i ngushtuar dhe me turp: jo nuk e kam falur sabahun me xhemat.

Atėherė i tha fėmija: do tė thotė ju keni thyer urdhrat, jo babai im.

I tha polici se jam penduar nga ēdo mėkat nė atė moment ,shkaktar I udhėzimit tė tij ishte femija, i cili kujdesej pėr namazin me xhemat.

Ali Ahmed Hendexh – San’a

Kumtoni nga unė qoftė edhe njė ajet

Njė i ri ishte rritur nė mėkate .. mirpo ishte martuar me jė besimtare tė sinqertė me tė cilėn kishte lindur disa fėmij ,prej tyre ishte njė fėmijė shurdhmemec , nuk ndėgjonte dhe nuk mund tė fliste ..

Nėna e tij ishte kujdesur shumė pėr edukimin e tij , i kishe mėsuar namazin ,dhe ia kishte dashuruar atij xhamin .

Kur arriti moshėn shtatė vjeēare filloi ta vėrej devijimin e babait tė tij dhe kjo e mundonte shumė. Filloi ta kėshillojė duke i bėrė shenjė me duar pas nuk mund tė fliste, mundohej ta bind qė tė largohej nga mėkatet tė cilat i bėnte dhe tė kujdesej pėr namaz, mirėpo pa sukses.

Njė ditė prej ditėve erdhi te babai dhe sytė i rridhnin lot pa ndėrprerė, i vendosi Kuranin pranė tij dhe e hapi te surja Merjem, dhe vendosi gishtin e tij tek ajeti 45: “O babai im, unė kam frikė se do tė godet ndonjė dėnim prej tė Gjithėmėshirshmit e do tė jesh shok i djallit!”

Dhe nuk mundi ta mbajė tė qarėt, u ndal babai duke shikuar i mahnitur dhe filloi tė qajė me tė dhe ishte momenti ku Allahu ja hapi zemrėn e tij, filloi t’ia fshinte lotėt nga fytyra e fėmijės tė tij, atėherė u ngritėn pėr  tė shkuar sė bashku nė xhami .

Pėrktheu: Bedri Robaj

14.04.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010