Shkaqet e shkatėrrimit tė popujve
20.12.2009 08:18:38

Sa e sa  prej popujve dhe vendbanimeve i ka shkatėrruar Allahu, disa prej tyre ende ndihen  gjurmėt e tyre, ndėrsa disa tė tjerė nuk dihen as gjurmėt e tyre. A thua ku janė ata? Ata shkuan tek Allahu? Ai i ka shkatėrruar dhe i ka asgjėsuar dhe nuk ka lėnė prej tyre asnjė. A thua ky ėshtė njė  zullum prej Allahut? Thotė Allahu: “Allahu nuk i bėn mizori askujt, por ata i kanė  bėrė zullum vetes sė tyre.”

“E sikur banorėt e kėtyre vendbanimeve tė kishin besuar dhe tė ishin ruajtur, Ne do t'ju hapnim begati nga qielli e toka, por ata pėrgėnjeshtruan, andaj i dėnuam me shkatėrrim pėr atė qė merituan.”

Sa nga njerėzit i ka  shkatėrruar Allahu pėr shkak tė mėkateve tė tyre, pėr shkaqet qė do ti cekmi mė poshtė.

“Sa e sa gjenerata i kemi shkatėrruar pas Nuhut. Mjaft ėshtė Zoti yt vėzhgues i mėkateve tė robėrve tė Tij.” Isra,  17.

Allahut nuk i fshihet asgjė dhe nuk bėn dallim nė mes popujve, Ai ėshtė i drejtė, nėse e shkatėrron njė popull pėr shkak  tė disa  gjynaheve, Ai shkatėrron edhe popujt e tjerė pėr shkak tė atyre gjynaheve. Kjo ėshtė urtėsia e Allahut.

Shkaqet e  shkatėrrimit tė popujve

 Nėse nė njė  popull gjendet njė shkak  prej kėtyre shkaqeve dije se  atė vendbanim, atė popull, atė shoqėri e pret shkatėrrimi  i menjėhershėm apo i mėvonshėm.

Zullumi

Mizoria (zullumi) ėshtė  prej shkaqeve mė kryesore qė Allahu  me tė e shkatėrron njė popull. Thotė Allahu:

“Ja, kėshtu ėshtė ndėshkimi i Zotit tėnd, kur dėnon vendet qė janė zullumqare. Vėrtet, ndėshkimi i Tij ėshtė i dhembshėm, i ashpėr.” Hud,  102.

Sa zullum bėhet sot nė disa vende. Zullumi qė bėhet ndaj Allahut, zullumi qė  e  bėjnė njerėzit nė mes vete. Sheh shumicėn e punėtorėve dhe ata tė cilėt punojnė me paga qė  kalojnė disa muaj dhe nuk e marrin hakun e vet qė kanė punuar. Sa ka njerėz tė kėtij lloji ka qė  punėtorit tė tij nuk ia jep rrogėn e punės? Sa njerėz ka qė vijnė dhe qajnė dhe ankohen nga zotėria i tij i cili ia ka ndaluar kafshatėn e fėmijėve tė tij? Presin me muaj tė tėrė dhe nuk marrin asgjė prej asaj qė kanė punuar, jo vetėm kaq, por edhe nėse ia kėrkon  zotėrisė sė tyre i kėrcėnohen me lloj-lloj kėrcėnime. Zullumi mė i madh ėshtė kur u bėhet zullum besimtarėve tė cilėt e njėsojnė Allahun, zullum ndaj  thirrėsve nė Islam, zullum ndaj miqve tė Allahut. Nėse kėtyre u bėhet zullum, dije se ai vend i ka shpallur luftė Allahut dhe ky  vendbanim nuk pret tjetėr pėrveē se t’i vijė Allahu me urdhrin e tij pėr ta shkatėrruar atė. Ja se ē’thotė Allahu:

“Ato janė fshatra (vendbanime) qė kur bėnė zullum, Ne i shkatėrruam dhe pėr shkatėrrimin e tyre u patėm caktuar kohė tė sakta.” Kehf, 59.

Thotė shejhul islam Ibėn Tejmije: “Allahu e shkatėrron njė shtet zullumqar edhe nėse ėshtė mysliman, edhe nėse banorėt e tij janė mysliman edhe nėse janė namazxhi  shkatėrrohen ata pėr arsye se  kanė bėrė zullum. Kujdes mizorisė, sepse Allahu e ka ndaluar  zullumin ndaj vetes  dhe  gjithashtu e ka bėrė  haram ndaj robėrve tė Tij.

Luksi  dhe  begatitė e shumta

I gjen disa njerėz qė veshin rrobat mė tė mira dhe banon nė pallatet me luksoze dhe blen  mjet udhėtimi mė tė shtrenjtin dhe ky luksoz ndikon  dhe e ēon njeriun pastaj nė mėkate dhe nė haram. Gjersa ai duke qenė nė kėtė gjendje e harron Allahun, i harron urdhrat e  Allahut dhe nėse dikush e urdhėron atė nė tė mirė dhe mundohet ta ndalojė nga tė kėqijat i vjen mėrzi. Thotė Allahu: “Kur duam tė shkatėrrojmė ndonjė vend (popull), i urdhėrojmė pasanikėt (parinė) e atyre (tė jenė nė rrugė), e ata kundėrshtojnė; atėherė zbatohet dėnimi i merituar kundėr tyre dhe i shkatėrrojmė krejtėsisht.” Isra, 16.

Nėse do ta dish se Allahu do ta shkatėrrojė njė popull dėgjo nė shenjat e tij. Allahu urdhėron  ata qė kanė  shumė pasuri me dhėnien e zeqatit, me faljen e namazit, i urdhėron ata qė tė gjykojnė me ligjin e Allahut dhe respektimin e tė Dėrguarit tė Tij. Pra, e kanė kundėrshtuar urdhrin e Allahut dhe nuk shikojnė nė tė varfrit e vendit tė tyre, nė ata qė janė tė gjorė, nuk shikojnė nė tė dobėtit. Pra, nėse do ta dish se ky popull  a ėshtė mė afėr shkatėrrimit apo mė afėr qėndrimit, shiko nė njerėzit e pasur tė atij populli, nė njerėzit e lartė tė atij populli, a janė ata qė e praktikojnė fenė e Allahut apo jo dhe  nėse jo, atėherė dije se ata janė mė afėr shkatėrrimit se sa  qėndrimit. Thotė Allahu: “Urdhėrojmė pasanikėt (parinė) e atyre (tė jenė nė rrugė), e ata kundėrshtojnė; atėherė zbatohet dėnimi i merituar kundėr tyre dhe i shkatėrrojmė krejtėsisht.”

Mohimi i begative tė Allahut

Disa njerėz i gjen qė Allahu i ka dhėnė  shumė begati, ndėrsa ata nuk e falėnderojnė Allahun  dhe e harron hakun qė ka ndaj Allahut pėr kėtė begati.

Shumimi i hipokritėve

Prej shkakut tė shkatėrrimit tė popujve ėshtė edhe kur i marrin nė duar punėt e muslimanve hipokritėt  tė cilėve nuk u takon qė t’i udhėheqin muslimanėt. Hipokritėt tė cilėt e paraqesin Islamin dhe e fshehin kufirin,  i luftojnė  miqtė e Mėshiruesit, i luftojnė thirrėsat  qė thėrraisn nė rrugėn e Allahut, i luftojnė ata qė janė tė kapur pas fesė sė Allahut, ndėrsa nė anėn tjetėr  paraqesin veten si mysliman dhe pas  tėrė kėsaj ata flasin edhe ne emėr tė muslimanve. Siē ka thėnė Pejgamberi: “Kur ēėshtjet i marrin nė dorė  ata qė nuk e meritojnė, prite Kiametin.” Thotė Allahu: “E paraqesin veten se ata po mundohen qė t’i pėrmirėsojnė punėt e muslimanve, ndėrsa disa prej tyre thonė: ‘O popull,  unė po frikėsohem qė juve mos t’ju rrokė shkatėrrimi,  frikėsohem se do tė shkapėrderdhet kjo shoqėri, frikėsohem se mos po ju ndėrrojnė juve fenė tuaj dhe pėr kėtė unė i mbyta  kėta, pėr kėtė i burgosa’.” Paraqitet hipokriti se e mbron kėtė fe dhe kėtė shoqėri. Kjo ėshtė njėra prej shenjave qė e shkatėrron kėtė popull.

Pėrgatiti: Shaban Murati

14.04.2007

                     vazhdon...


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010