Shkaqe tė veēanta qė tė bėjnė tė fitosh mosdhėnien rėndėsi dynjasė
20.12.2009 08:16:03

1. Shikimi nė jetėn e dynjasė dhe shpejtėsinė e ikjes sė saj, mbarimin e saj dhe mangėsitė qė janė nė tė dhe se ajo ėshtė e veēantė vetėm nė kėtė botė (e kufizuar).

2. Shikimi tek ahireti, nė pritjen, ardhjen, pėrjetėsinė e tij, si dhe nderimin e ēdo gjėje qė ėshtė nė tė prej mirėsive.

3. Shtimi i pėrkujtimit tė vdekjes dhe jetės sė pėrtejme.

4. Ndjekja (shoqėrimi) i xhenazeve dhe tė menduarit nė gjendjen e prindėrve dhe tė vėllezėrve. Ata nuk kanė marrė nė varret e tyre ndonjė gjė prej dynjasė dhe nuk kanė pėrfituar nė tė veē punės sė mirė.

5. Pėrkushtimi ndaj Ahiretit dhe dhėnia pas adhurimeve dhe plotėsimi i kohėve me pėrmendjen e Allahut dhe leximit tė Kuranit.

6. Preferenca e dobive fetare ndaj dobive jetėsore.

7. Pėrpjekja, shpenzimi dhe dhėnia sa mė tepėr e sadakasė.

8. Lėnia e grumbullimeve tė personave qė nxisin pėr dashurinė e dynjasė dhe marrja pjesė nė grumbullimet qė pėrkujtojnė ahiretin.

9. Pakėsimi i ushqimit, pirjes, gjumit dhe qeshjes e shakave.

10. Leximi i historive tė atyre tė cilėt e braktisėn dynjanė, veēanėrisht historinė e Profetit -Paqa dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!- dhe shokėve tė tij.

Pėrgatiti: Bledar Haxhiu

08.09.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010