Shenjat dhe shkaqet e pėrfundimit tė mirė
20.12.2009 08:14:10

Falėnderimi i qoftė Allahut paqja dhe mėshira e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin tonė Muhamedin alejhi selam mbi shokėt e tij dhe mbi gjithė ata qė e ndjekin rrugėn e tij deri ditėn e fundit.

Pėrfundimi i mirė

Pėrfundimi i mirė ėshtė:Tė jetė robi larg ēdo vepre me tė cilėn e hidhėron Allahun e Madhėruar, tė pendohet pėr  mėkatet e tij dhe t’iu pėrvishet me seriozitet  dhe sinqeritet nėnshtrimit ndaj Allahut dhe punėve tė mira, si dhe ta zėrė  vdekja kėtė person nė kėtė gjendje tė mirė. Ai i cili e argumenton atė qė cekėm mė lartė ėshtė hadithi i vėrtetė, qė transmetohet nga Enes ibėn Malik se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Kur Allahu ia do tė mirėn njė robi, e nxit tė punojė pėr Tė.” Pyetėn (sahabėt): “Po si e nxitė?” Tha: “Ia bėn tė mundur tė punojė punė tė mira para vdekjes.” Kėtė hadith e transmeton imam Ahmedi, Tirmidhiu dhe e ka verifikuar Hakimi nė “Mustedrekun” e tij.

Pėrfundimi i mirė ka  shenjat e veta, ku ca prej tyre mund t’i vėrej vetė personi, por ca tė tjera i vėrejnė edhe njerėzit e tjerė.

Prej shenjave tė cilat i vėren vetė robi se janė shenja tė pėrfundimit tė mirė, janė ato me tė cilat do tė pėrgėzohet vet ai nė momentet e vdekjes si sinjal i kėnaqėsisė sė Allahut me kėtė njeri, njėkohėsisht si begati apo dhunti qė Zoti ia jep robit me tė cilin ėshtė i kėnaqur. Allahu thotė nė Kuran: “E, s'ka dyshim se ata qė thanė: ‘Allahu ėshtė Zoti ynė, dhe ishin tė paluhatshėm, atyre u vijnė engjėjt (nė prag tė vdekjes dhe u thonė): ‘Mos frikėsoheni, tė mos pikėlloheni, keni myzhde xhenetin qė u premtohej.’” (Fusilet, 30)

Ky pėrgėzim do tė jetė pėr  besimtarėt  nė momentet e vdekjes, nė varret e tyre, dhe kur tė ringjallen prej varrezave. Argument pėr kėtė ėshtė  hadithi i Pejgamberit (alejhi selam) tė cilin e transmeton Buhariu dhe Muslimi  nga nėna e besimtarėve Aishja (radiallahu anha) se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Ai i cili e dėshiron takimin me Allahun edhe Allahu e dėshiron takimin me tė, e ai i cili e urren takimin me Allahun edhe Allahu e urren takimin me tė.” I thashė: “O Pejgamber i Allahut, a ėshtė fjala pėr urrejtje ndaj vdekjes, ne tė gjithė e urrejmė atė.” Pejgamberi alejhi selam tha: “Jo, nuk ėshtė pėr qėllim kjo, por kur muslimani pėrgėzohet nga ana e Allahut me mėshirėn, kėnaqėsinė, xhenetin e Tij e dėshiron takimin  me Allahun, ndėrsa qafiri kur pėrgėzohet me dėnimin e Allahut dhe hidhėrimin e Tij  e urren tė takohet me Tė.”

Lidhur me kuptimin e kėtij hadithi dijetari Ebu Ubejd el Kasim ibėn Selam thotė: “Mendoj se nuk ėshtė pėr qėllim vdekja dhe momentet e vėshtira, ngase kėsaj nuk mundet qė t’i shmanget askush, por kėtu e urryer ėshtė ndikimi i kėsaj bote nė shpirtin e muslimanit dhe gjunjėzimi ndaj saj, si dhe mos dėshira e kalimit nė amshim tek Allahu.” Gjithashtu thotė: “Ajo e cila e vėrteton kėtė ėshtė se Allahu  i ka kritikuar ata tė cilėt e duan kėtė botė. Allahu thotė: ‘Ata qė nuk presin takimin Tonė, qė janė tė kėnaqur me jetėn e dynjasė dhe kanė gjetur prehje nė tė, dhe ata qė janė indiferentė ndaj argumenteve tona.’”(Junus, 7)

Hatabi thotė: “Dashuria e robit pėr tė takuar Allahun ėshtė atėherė kur ai i jep prioritet botės tjetėr para kėsaj bote, dhe se nuk dėshiron tė vazhdoj tė jetojė, por pėrgatitet pėr transferim nga kjo botė, ndėrsa urrejtja ėshtė e kundėrta e kėsaj.”

Imam Neveviu thotė: “Kuptimi i hadithit  se dashuria dhe urrejtja, e cila u cek, ėshtė ajo e cila ndodh nė momentin e daljes sė shpirtit, moment mė nė tė cilin nuk pranohet pendimi dhe se ēdo gjė i bėhet e qartė personit  qė ėshtė nė kėtė gjendje dhe se e di se ē’po ndodh me tė.”

       Pėr sa i pėrket shenjave tė pėrfundimit tė mirė, ato janė tė  shumta, dijetarėt kanė cekur shumė shembuj, por nė vijim do t’i pėrmendim vetėm disa, e prej tyre janė:

·        Shqiptimi i dėshmisė (shehadetit) nė momentet e vdekjes. Argument pėr kėtė ėshtė hadithi tė cilin  e transmeton Hakimi dhe tė tjerėt se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Fjala e fundit e tė cilit ėshtė La ilahe il Allah, do tė hyjė nė xhenet.”

·        Vdekja me ballė tė djersitur, d.m.th. qė tė ketė ballin e lagur  prej djersitjes nė momentin e vdekjes. Nė kontekst me kėtė transmeton Burejde ibėn Musajib se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Vdekja e muslimanit me ballė tė djersitur.” Transmeton Imam Ahmedi dhe Tirmidhiu.

·        Vdekja natėn ose ditėn e xhuma. Argument pėr kėtė ėshtė hadithi ku Pejgamberi (alejhi selam) thotė: “S’ka asnjė musliman qė vdes ditėn apo natėn e xhuma, veēse Allahu do ta mbroj nga sprova e varrit.”

·        Shehidi nė fushėbetejė pėr hir tė Allahut, ose ai qė vdes si luftėtar nė rrugė tė Allahut, vdekja nga murtaja, vdekja nga sėmundjet e barkut, i mbyturi nė ujė. Argument pėr rastet e lartpėrmendurat ėshtė hadithi i Pejgamberit (alejhi selam) ku thotė: “Kė e konsideroni ju shehid?” Thanė: “O i Dėrguar i Allahut, po ai i cili vdes nė luftė pėr hir tė Allahut, ai ėshtė shehid.” Tha: “Pra, sipas kėsaj shehidėt nė umetin tim qenkan tė paktė.” Thanė: “Po kush janė, o i dėrguar i Allahut?” Tha: “Ai qė vritet nė rrugė tė Allahut ėshtė shehid, ai i cili vdes nė rrugė tė Allahut ėshtė shehid, ai qė vdes nga murtaja ėshtė shehid, ai qė vdes nga dhimbjet e barkut ėshtė shehid, dhe i mbyturi nė ujė ėshtė shehid.”

·        Prej shenjave tė pėrfundimit tė mirė qė ėshtė enkas pėr gra, kur gruaja vdes  nė kohėn e lehonisė, si shkak i fėmijės sė lindur apo ėshtė shtatzėnė. Argument pėr kėtė  ėshtė hadithi tė cilin e transmeton imam Ahmedi dhe tė tjerėt me zinxhir tė  vėrtet nga Ubade ibėn Samit se ka thėnė Pejgamberi (alejhi selam) kur i ceki llojet e shehidėve ndėr tė tjera pėrmendi: “Gruaja e cila vdes, e si shkak ėshtė lindja e kėtė do ta tėrheq fėmija me kėrthizėn e tij pėr nė xhenet.” (d.m.th. me shtratin ku ka qėndruar fėmija nė barkun e nėnės)

·        Personi qė digjet, edhe kėtė e pėrmendi Pejgamberi (alejhi selam) nė radhėt e shehidėve.

·        Personi qė vdes nga tuberkulozi ėshtė shehid.

·        Ai i cili vdes nė mbrojtje tė pasurisė, fesė, gjakut ėshtė shehid. Hadithin e transmeton Ebu Daudi, Nesaiu dhe tė tjerėt.

·        Vdekja me punė tė mirė thotė Pejgamberi (alejhi selam): “...Kush jep lėmoshė  dhe i pėrfundon jeta me kėtė vepėr hyn nė xhenet.” Transmeton imam Ahmedi dhe tė tjerėt.

Mirėpo, lexues i dashur, ki parasysh se nėse personi qė ka vdekur i ndodhin diēka prej gjėrave qė i pėrmendėm, nuk do tė thotė se ky person ėshtė prej banorėve tė xhenetit, por ėshtė njė pėrgėzim dhe anasjelltas, nėse personit qė ka vdekur nuk i ndodh asgjė prej gjėrave te lartpėrmendura  nuk do tė thotė se ky njeri nuk ėshtė njeri i mirė. Ngase krejt kėto janė e fshehtė pėr ne.

                      Shkaqet e pėrfundimit tė mirė

·        Si shkak parėsor dhe esencial ėshtė qė njeriu tė jetė vazhdimisht nė respekt ndaj Allahut dhe t‘ia ketė frikėn Atij, e kulminacioni i gjithė kėsaj ėshtė besimi i pastėr dhe kujdesi qė tė mos bėjė haram, si dhe tė nxitojė tė  pendohet prej mėkateve, e mė e madhja prej tyre qė ėshtė  ruajtja nga shirku i vogėl dhe i madh.

·        Gjithashtu, tė bėjmė sa mė shumė lutje qė Allahu tė na marrė shpirtin duke pasur imanin dhe devotshmėrinė.

·        Gjithashtu, prej shkaqeve tė pėrfundimit tė mirė ėshtė qė nė maksimum tė mundohet muslimani qė ta pėrmirėsojė anėn e jashtme tė tij dhe atė tė brendshme, dhe qė gjithnjė tė jetė qėllimi i tij pėr t’i realizuar kėto dy komponentė, ngase ėshtė vėrtetuar se Allahu gjithmonė atij qė e ka kėrkuar tė vėrtetėn i ka dhėnė sukses nė gjetjen e saj dhe e ka bėrė tė qėndrueshėm nė tė dhe qė pėrfundimi i tij nė kėtė botė tė jetė nė kėtė gjendje.

Shkruar nga Halid ibėn Abdurrahman Shaji

Pėrktheu: Nusret Shiti

26.05.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010