Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat
20.12.2009 08:13:41

O ju qė  keni frikė Allahun e Lartėsuar!

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat Allahun subhanehu ue teala qė ju shikon dhe e di se ēfarė fshehni dhe ēfarė veproni haptazi. Allahu subhanehu ue teala thotė: ''Ai di pėr shikimin me cep tė syve e edhe pėr atė qė e fshehin  nė zemra''. (Suretu Gafir)

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat  engjėjt (melaikėt) qė ju llogarisin tė gjitha fjalėt dhe veprat tuaja dhe ju shkruhen nė ditarin tuaj. Allahu subhanehu ue teala thotė: ''Qė ai nuk hedh ndonjė fjalė e tė mos jetė pranė tij pėrcjellėsi i gatshėm''. (Suretu Kaf)

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat  momentin e vdekjes, daljen e shpirtit kur tė nxirret me njė nxerrje tė dhebshme, atėherė kur shpreson tė pendohesh tek Allahu, tė falesh, ta lexosh librin e Allahut. Allahu thotė: “E t'i puqet kofsha pėr kofshe (t'i vėshtirėsohet gjendja). Atė ditė vetėm te Zoti yt shkohet.'' (Suretu Kijame)

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat varrin, dėnimin nė tė dhe errėsirėn e tij, i cili ose ėshtė kopsht prej kopshteve tė xhenetit, ose humnerė prej humnerave tė xhehenemit dhe se atje nuk ka prind qė mėshiron.

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat  ditėn kur do tė dalin njerėzit para Allahut tė zbathur e tė zhveshur.

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat  kur do tė shpėrndahen librat, dikujt do t’i vijė nga ana e djathtė (shpėtim pėr tė ) e dikujt nga ana e majtė (ndėshkim pėr tė ).

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat  ditėn kur dielli do tė afrohet mbi kokat sa njė milje dhe do tė djersiten njerėzit sipas veprave tė tyre, dikush deri te kėmbėt e dikush deri te gjunjėt  e dikėnd do ta mbulojnė djersėt. Allahu na mbrojtė prej saj!

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat  ditėn kur do tė dėshmojnė pėr ju pjesėt e trupit tėnd me atė qė keni punuar, e mirė qoftė ose e keqe. Allahu subhanehu ue teala thotė: "E derisa afrohen atij, kundėr tyre dėshmojnė: tė dėgjuarit e tyre, tė parit e tyre dhe lėkura e tyre pėr ēdo gjė qė ata kanė punuar''. (Suretu Fusilet)

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat ditėn kur do tė thėrrasin mizorėt (zullumqarėt): "Tė mjerėt ne! Ē'ėshtė puna e kėtij libri qė nuk ka lėnė as (mėkat) tė vogėl e as tė madh pa e pėrfshirė?! Atė qė vepruan gjejnė tė gatshme, prezente, e Zoti yt nuk i bėn padrejtėsi askujt.'' (Suretu Kehf) 

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat  ditėn kur do tė bihen disa njerėz nga umeti I Muhamedit e do tė kapen nga ana e majtė. Do tė thotė Muhamedi, salallahu alejhi ue selem: “O Zoti im! Shokėt e mi!” E do t’i thuhet atij: “Ti nuk e di se ēfarė kanė shpikur (nė fenė e Allahut) pas teje.”

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat se si do ta kaloni urėn e siratit mbi xhehenem dhe sipas veprave tuaja ose do tė shpėtoni, ose do tė humbni. Allahu subhanehu ue teala thotė: "Dhe nuk ka asnjė prej jush qė nuk do t'i afrohet atij. Ky (kontaktimi xhehenemit) ėshtė vendim i kryer i Zotit tėnd.''(Suretu Merjem)

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat qėndrimin tuaj  para  Allahut subhanehu ue teala, ku nuk do tė ketė mes jush dhe Atij perde.

Pėrkujto para se tė bėsh mėkat  kur do tė thotė mėkatari nė ditėn e Kijametit, siē thotė Allahu subhanehu ue teala :"Dhe tė mos thotė ndokush: ''O I mjeri unė qė kam lėnė mangu respektimin ndaj Allahut dhe qė kam qenė prej atyre qė talleshin!''.(Suretu Zumer)

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat  zjarrin e xhehenemit, thellėsinė dhe nxehtėsinė e tij tė madhe; dėnimin e banorėve tė xhehenemit nė tė e ata do tė zvarriten pėr fytyrat e tyre.

Pėrkujtoni para se tė bėni mėkat se mėkatet tė shpien nė mossuksesin nė jetė, tė ndalojnė nga kėrkimi i diturisė, riskut, ngushtimit tė gjoksit dhe jetė tė shkurtėr. Vdekja tė vijė papritmas, largimin e turpit dhe xhelozisė. E ndėshkimi mė i madh nė kėtė botė ėshtė se bėhet shkak pėr t’i ndėrprerė lidhjet mes teje dhe Allahut subhanehu ue teala, e kur tė ndodhė kjo shkėputje, shkėputen shkaqet e hajrit (tė mirave) dhe hapen ato tė sherrit (tė kqijave).

 

 Pėrgatiti: Ebu Abdulaziz

 Pėrktheu: Rashit Zylfiu

13.11.2005


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010