Takimi ynė ėshtė varri
20.12.2009 08:13:09

Vėllai  im besimtar!

A i ke parė ndonjėherė varret?

A e ke parė ndonjėherė errėsirėn e tyre?

A e ke pėrjetuar ndonjėherė frikėn e tij nė njė natė tė errėt?

A e ke parė trishtimin e tij?

A e ke parė ndėshkimin e tij?

A e ke parė  thellėsinė e tij?

A i ke parė parazitėt dhe insektet e tij?

A nuk e di se ai ėshtė pėrgatitur pėr ty, ashtu siē ėshtė pėrgatitur pėr tė tjerėt?

A nuk ndalesh e tė mendosh se shokėt, dashamirėt e familjarėt e tu janė transferuar prej pallateve nė varre, nga djepat e ndriēuar nė varreza tė errėta, nga argėtimi familjar nė vrazhdėsinė e parazitėve dhe insekteve, nga kėnaqėsia me ushqime dhe pije tė ndryshme nė rrotullime nėpėr dhe e baltė, nga pėrkėdheljet familjare nė trishtim tė vetmuar, nga njė shtrat i butė nė njė vend tė fortė? Tė gjithė i kaploi vdekja, befas, e tani banojnė nė varre, pasi ishin duke jetuar nė epshe dhe lojra. U bėnė tė gjithė tė njėjtė nė ato gropa (iu nėnshtuan vdekjes).

Lusim Allahun qė t’i bėjė varret tona kopshte prej kopshteve tė xhenetit!

 

Trishtimi i varreve

Hani Meula (shėrbėtori i Uthmanit) thotė:

Uthmani (radijallahu anhu) kur qėndronte pranė varrit qante, derisa iu lagte tėrė mjekrra. I ėshtė thėnė: “Po tė kujtohet xheneti e xhehenemi e nuk po qan, ndėrsa po qan nga ky (varr ).” Uthmani ėshtė pėrgjigjur: Muhamedi (alejhi selam) ka thėnė: “Varri ėshtė stacioni i parė i ahiretit, nė qoftėse shpėton nga ai, tė tjerat janė mė lehtė, e nė qoftė se nuk shpėton nga ai, tė tjerat pas tij janė mė tė vėshtira.” Transmetuesi vazhdon tė thotė se Muhamedi (alejhi selam) ka thėnė:

“Nuk kam parė asnjė pamje mė tė vėshtirė se sa varri.

(Transmetuan: Ahmedi, Tirmidhiu dhe Albani)              

Ndėrsa nė hadithin e Xhabir ibėn Abdullahut transmetohet se Muhamedi (alejhi selam) thotė:

“Mos shpresoni vdekjen, se parashikimi i tij ėshtė trishtues.”

Hasan el Basri pėrcolli njė kufomė ( xhenaze ) dhe pas pėrfundimit tė saj u ndal pranė varrit e tha:

“Fundi i ēėshtjes sė kėtij (varrit )ėshtė e vėrtetė qė duhet tė kemi frikė nė fillim ( para vdekjes) dhe kėsaj ēėshtje (varrit ) qysh nė fillim duhet t’i kushtojmė rėndėsi, pėr nė mbarim.

Ndėrsa, Umer ibėn Abdulaziz, duke iu folur njė ditė shokėve tė vetė tha:

“Kur tė kalosh pranė tyre (varreve), thirri, nė qoftė se ke mundėsi t’i thėrrasėsh. Kalo pranė tendave tė tyre e shiko se sa afėr janė njėra pranė tjetrės, e tani pyeti tė pasurit ēfarė u ka mbetur nga pasuria e tyre, e tė varfėrve ēfarė u ka mbetur nga varfėria? Pyeti pėr ato tė cilat flisnin mė parė me ta, e me sytė tė cilėt i shijonin gjėrat me epshe, pyeti pėr lėkurat e buta e tė holla, e fytyrat e mira, trupat e ndritshme. Ēfarė u kanė bėrė krimbat nė qefinė (nė varr)…?

Janė ngrėnė gojėt, janė prishur fytyrat, janė fshirė bukuritė, janė thyer eshtrat, janė coptuar gjymtyrėt. Ku i kanė mbulojat dhe pallatet? Ku i kanė shėrbėtorėt, ku mbetėn pasuritė e grumbulluara? A nuk janė nė vendbanimet e tyre tė vetmuar, a nuk ėshtė nata e dita pėr ta e njejtė?

A nuk janė nė njė vend tė errėt, ėshtė bėrė nė mesin e tyre dhe veprave, ndėrprerja. Janė ndarė nga dashamirėt pasuria dhe familja.

O ti qė nesėr do tė jesh banor i varrit! Ēfarė tė mashtroi nė kėtė botė? Ku e ke shtėpinė e gjėrė, e lumin  qarkullues?  Ku janė pemėt (frutet )e pjekura, ku i ke rrobat e holla, ku i ke parfumat, ku e ke mbulojėn e verės e tė dimrit?

O ti qė ishe shpenzues i gjėrave e tani u mbylle nė varr!

Ah, sikur tė dija se ē’do tė mė gjejė kur do tė mė takojė engjėlli i vdekjes, kur do tė dal nga kjo botė…dhe ēfarė letre do tė mė sjellė nga Zoti im!

Tani u largua,  Allahu e mėshiroftė!

E pas kėtij momenti nuk jetoi vetėm se njė javė.

 Pėrktheu: Llukman Neziri


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010