Provimi i parė i madh, rezultatet e tė cilit do tė jenė: xheneti ose zjarri
20.12.2009 08:10:35

Do tė pyetesh nė varr: "Kush ėshtė Zoti yt?"; "Cila ėshtė feja jote?"; "Kush ėshtė Profeti yt?", ashtu siē thuhet nė hadithin tė cilin e transmeton Imam Ahmedi e tė tjerė.

 Nė Ditėn e Gjykimit do tė pyeten tė parėt dhe tė fundmit: "Ēfarė keni adhuruar?"; "Si i jeni pėrgjigjur tė Dėrguarve?"; ashtu siē thuhet nė ajetet 62-65 tė Sures Kasas, si dhe nė tefsirin e Ibni Kethirit.

Do tė pyetet ēdo njeri nė Ditėn e Gjykimit pėr jetėn dhe rininė e tij si e ka kaluar, pėr pasurinė e tij, si e ka fituar dhe ku e ka shpenzuar, dhe pėr dijen e tij, si ka punuar me tė. Ka thėnė i Lartėsuari: "…me tė vėrtetė qė tė dėgjuarit, tė shikuarit dhe zemra, secila prej tyre do tė pyetet (nga Allahu nė Ditėn e Llogarisė).” (Isra, 36) 

Gjithashtu ka thėnė i Lartėsuari: "Kėshtu pra pėr Zotin tėnd (o Muhamed), Ne padyshim qė do t’i marrim ata tė gjithė nė pyetje e nė llogari pėr gjithēka qė kanė punuar.” (Hixhr, 92- 93)

Shkaqet qė tė ēojnė pėr tė dhėnė pėrgjigje tė saktė janė:

Besimi i sinqertė;

Puna e mirė;

Devotshmėria;

Pendimi i ēiltėr;

Kėrkimi i faljes.

Kėshtu pra, vėlla dhe motėr muslimane, pėrgatit pėr kėto pyetje pėrgjigjen e duhur, duke llogaritur vetveten nė atė qė thua dhe vepron, qė tė jesh prej atyre qė e kalojnė me sukses kėtė provim.

"Atė ditė as pasuria dhe as fėmijėt nuk do tė vlejnė, pėrveē atij qė vjen tek Allahu me zemėr tė pastėr." (Shuara, 28- 29)

 

Allahu na ruajtė dhe na pėrfshiftė nė mbrojtjen e Tij!

Pėrgatiti: Erion Sula


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010