Shpėrbėrja e maleve
20.12.2009 08:10:04

Nėse veēohesh me veten… dhe mendon se askush nuk tė sheh… dhe se askush nuk tė kontrollon… Pasi i ke mbyllur tė tėra dyert… e vetja jote “urdhėruese pėr nė tė kėqija” tė thotė…: “Eja…!” Kur tė shkojnė e tė vijnė nė mendje shumė mendime… kur gjunjėzohesh pėrpara joshjes sė gjynahut… kur vetja tė thotė afrohu kėtij gjynahu… rėnd, pas kėtij epshi… Nėse bie nė kėnetėn e satelitėve, nėse e lidh veten me aktorė e kėngėtarė…, nėse shikon vazhdimisht “tė veshurat e zhveshura” nėse nė rrugė sheh njė kalimtare… dhe kur shikimin e parė e shoqėron me dhjetė tė tjera… apo kur tė ulesh pėrpara ekranit tė kompjuterit… dhe shikon faqet e pista qė shfaqen nė tė… kur kjo padyshim tė pengon nė kryerjen e adhurimeve…, madje tė shpie edhe nė vonimin e namazit apo faljen e tij me pėrtesė…

Tė gjitha kėto i bėn duke menduar se askush nuk tė sheh… Nėse vepron apo mendon tė veprosh kėshtu… kujto malet dhe dritaren…

Kujtoi ato male pėr tė cilat Profeti (alejhi selam) ka thėnė: “Ka disa njerėz nga umeti im qė do tė vinė Ditėn e Kijametit me sevape sa malet e larta dhe ia zhduk atyre Allahu i Madhėruar, sikur tė mos kishin eksiztuar mė parė.” Theubani tha: “O i Dėrguar i Allahut, na i pėrshkruaj se si janė ata, se ndoshta jemi prej tyre dhe ne nuk e dimė.” Tha: “Ata janė vėllezėrit tuaj dhe po nga lėkura juaj, bėjnė natėn ashtu siē bėni edhe ju (pra falin namaz nate). Porse ata janė njerėz qė kur veēohen vetėm pėr vetėm me ato gjėra qė i ka ndaluar Allahu i kryejnė ato.”

Transmeton Ibn Maxhe

Nėse je nė gjynah… apo mendon ta kryesh atė… kujto edhe dritaren… sepse ajo ėshtė gjithnjė e hapur e tė rri pranė… meleku i vdekjes tė sheh nėpėrmjet saj dhe ti kėtė nuk e ndien… imagjino sikur ai tė tė marrė shpirtin nė kėtė gjendje… Si do ta takosh Zotin tėnd… kur jeta jote ėshtė mbyllur duke kryer gjynahe…

 

Lus Allahun pėr vete dhe pėr ju, udhėzim dhe forcim nė kėtė fe!

Ai ėshtė i Plotfuqishmi pėr kėtė.

Pėrgatiti: Erion Sula


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010