400 kėshilla islame (11)
19.12.2009 22:19:12

Kėshilla mbi shitblerjen

 
158. Shpejto qė tė gjesh furnizimin, ushqimin, veshmbathjen, punėn; ruaju nga papunėsia dhe pėrtacia!

159. Korrigjoji shitblerjet nė mėnyrė qė tė jenė nė pėrputhje me ligjin e Allahut, ndaj ruaju nga shitblerjet e pahijshme!

160.
Ki kujdes qė mos tė merresh me shitblerje tė ndaluar (haram) e as tė pasurohesh pėrmes kamatės ā€“ interesit, fajdesė, kreditit! 1

161.
Mos e lavdėro mallin qė ke nė pronėsi, por lėre blerėsin ta shikojė atė dhe tė mendojė ai personalisht!

162
. Largohu nga gjėrat e dyshimta!2

163.
Bėhu i sjellshėm dhe zemėrgjerė gjatė shitjes dhe blerjes; trego sjellje tė mira gjatė kėrkimit tė riskut (furnizimit) dhe gjatė performancės sė shitblerjes!

164.
Po qe se blerėsi ėshtė penduar pėr mallin qė ka blerė, ktheja tė hollat dhe pranoja pendimin, pa dyshim qė Allahu i Gjithėmėshirshėm do ta pranojė pendimin tėnd Ditėn e Llogarisė!

165.
Mos pakėso gjatė matjes sė mallit duke i ngrėnė hakun blerėsit!

166.
Kėshillo gjatė shitblerjes dhe ruaju nga mashtrimi!

167.
Mos ndėrhyj gjatė shitblerjes sė vėllait tėnd musliman derisa tė pėrfundojė ai dhe mos u fejo me atė vajzė e cila ėshtė fejuar apo ėshtė duke u fejuar!3  

168.
Ruaju nga monopolizimi (grumbullimi i mallrave me qėllim tė shitjes me ēmim mė tė lartė nė kohėt e vėshtira)!4

169.
Bėhu i sinqertė nė punėt qė realizon; ruaju nga gėnjeshtra dhe betimi i rrejshėm!5

170.
Bėhu i besueshėm dhe ruaju nga mashtrimet, pasi Pejgamberi alejhi selam transmetohet tė ketė thėnė nė lidhje me kėtė: "Me pėrpikėri kryeje amanetin qė tė ėshtė besuar dhe mos tradhto atė qė te ka tradhtuar!"

171.
Mos e bėj shprehi tė marrėsh borxh (para me hua), mirėpo nėse huazon, atėherė ta kesh qėllimin qė sa me shpejt t'i kthesh parat atij qė t'i ka huazuar!

172.
Mos e vono borxhin kur ke mundėsi tė paguash, ngase vonesa nė kėtė rast konsiderohet padrejtėsi (zullum)!

173.
Shpejto qė personit qė ka ndėrruar jetė dhe tė cilit ia do tė mirėn, t'i paguash borxhet!

174
. Ruaju betimit tė rrejshėm kėrcėnues!

175.
Ruaju nga krediti (kamata, interesi, fajdeja) zemėrimi, vjedhjes, plaēkitjes dhe mashtrimit!

176.
Asgjė mos merr nga pasuria e tjetrit pa lejen e pronarit, qoftė edhe pėrkohėsisht!  

177
. Punėtorin paguaje sa me parė, para se djersėt t'i jenė tharė!

178.
Mos shpenzo nga pasuria jote pa pasur ndonjė qėllim tė arsyeshėm!

 

Vazhdon...
Autori: Ahmed Izzuddin El-Bejanunij
Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
26.7.2009

1 Ƌshtė e vėrtetė e hidhur se nė ditėt e sotme shohim biznese tė ndryshme, tė cilat fare nuk pėrkojnė me mėsimet dhe normat e shėndosha islame. Ndoshta pėr disa, dikur shitblerja e alkoolit konsiderohej diēka e  thjeshtė, tashmė nė tregun tonė ajo ėshtė bėrė e pėrditshme, saqė kėta biznesmenė duke parė tė ardhurat mujore nga ky biznes, kanė harruar se blerėsit e tyre do tė kėrkojnė nga ta edhe gjėra tė tjera. Ajo qė na trondit tė gjithėve ėshtė se lakmia ėshtė gjėja mė e keqe qė njeriun e shkatėrron pėr njė kohė tė shkurtėr. E them kėtė pėr faktin se njerėzit e tillė nuk mjaftuan vetėm me alkool, ata mė vonė filluan tė hapin lojėrat e fatit, bastoret, klubet e natės, ēka ėshtė me e keqja, nė trojet tona shqiptare, filloi edhe shitblerja e drogės, tė cilėn po e pason prostitucioni, armėt, kamata, pėrse e gjithė kjo? Ky ėshtė rezultat i mospėrfilljes sė fjalėve tė Allahut. Allahu xh.sh. na ka tėrhequr vėrejtjen nga llojet e tilla tė bizneseve duke thėnė nė ajetin e Tij kuranor: "O ju qė besuat, s'ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar.* Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedhė armiqėsi mes jush, t'ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotin dhe t'ju largojė nga namazi. Pra, a po i jepni fund (alkoolit e bixhozit)? (El-Maide, 90-91)

 3 Kjo kėshillė ėshtė shumė me rėndėsi pėr muslimanėt kudo qė janė, e veēmas pėr vėllezėrit tanė shqiptarė, tė cilėt nėse ke pasur rastin t'i shikosh se si tregtojnė nėpėr tregje, do tė shohėsh se nėse dikush dėshiron tė blejė njė lopė, apo veturė, do tė vijė tjetri dhe ndėrhyn, duke thėnė se unė po e blej, apo a bėn qė unė ta marr me kėtė ēmim. Njė gjė e tillė ėshtė e ndaluar juridikisht. Islami na mėson qė kur tė mbarojė nga diskutimi rreth ēmimit, atėherė mund tė ndėrhysh dhe tė blesh mallin nė fjalė. E njėjta gjė vlen edhe pėr njė vajzė e cila ėshtė nė prag tė fejesės apo ėshtė fejuar. Nėse vajza ėshtė fejuar dhe ti shkon e fejohesh, njė gjė e tillė ėshtė haram. (shėnim i pėrkthyesit).

4 Autori na tėrheq vėrejtjen qė tė largohemi nga pėrfitimet e tilla, siē ndodh nė kohėrat e vėshtira ku shumė tregtarė apo biznesmenė, grumbullojnė mallrat dhe gjėrat qė janė shumė tė rėndėsishme pėr jetėn e njeriut, fjala vjen: mielli, vaji, karburantet, tė gjitha kėto njeriu gjatė luftės ka shumė nevojė qė t'i posedojė, mirėpo pėr fat tė keq qė kur kėto ndodhin, ēmimet e tyre ngrihen aq lart, saqė shumė shpejt kėta njerėz bėhen trefish tė pasur nga ēmimet marramendėse.

5 Shumė tregtarė, tė cilėt nuk i kanė frikėn Allahut, janė nė gjendje qė pėr tė arritur sukses nė biznesin e tyre, gėnjejnė, betohen rrejshėm, duke thėnė: "Pasha Zotin lopa ėshtė e mirė" apo, "Betohem nė Allahun se vetura ėshtė shumė e mirė dhe nuk ka mė tė mirė."


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010