400 kėshilla islame (10)
19.12.2009 22:18:49

Kėshilla mbi  leximin dhe mėsimin e Kuranit

 140. Mėsojua leximin e Kuranit fėmijėve dhe bashkėshortes tėnde dhe urdhėroji qė t'ua mėsojnė tė tjerėve!

141. Bėje zakon qė Kuranin ta lexosh ngadalė dhe zbukuroje zėrin gjatė leximit tė tij!

142. Kuranin lexoje duke medituar kuptimet e tij; zbatoji urdhrat qė Allahu na ka urdhėruar dhe ndalohu nga ndalesat e Allahut pėr robėrit e Tij.  

  Kėshilla mbi tė pėrmendurit e Allahut (dhikrin) dhe lutjet (duatė) 

143. Pėrkujtoje Allahun e Madhėrishėm (shpeshtoje dhikrin) vazhdimisht, si nė heshtje po ashtu edhe haptas, dhe ruaju qė mos ta harrosh Allahun nga gjuha jote.

144. Shko nė tubimet e dhikrit (aty ku pėrmendet Allahu), ngase ato llogariten prej kopshteve tė xhenetit.

145. Kurrsesi mos lejo qė tė shkosh nė ato tubime ku emri i Allahut nuk pėrmendet, e as pėrshėndetje (salavatet) ndaj Pejgamberit [alejhis selam] nuk dėrgohen.

146. Kur tė ngrihesh nga tubimi, gjithmonė kėndoje lutjen nė vijim:" SubhĆ”neke, Allahumme ve bihamdike, Esh-hedu En LĆ” IlĆ”he Il-la Ente, Estagfiruke, ve EtĆŗbu ilejke".

147. Pėrkushtohu ndaj dhikrit ā€“ tė pėrmendurit- tė Allahut pas ēdo namazi.

148. Kėrko ndihmė nga Allahu pėrderisa jeni nė sexhde duke u pėrkulur, lutu1 pas ēdo namazi dhe nė pjesėn e tretė tė natės.  

149. Pėrmende Allahun nė vende tė gafletit, nė vende ku mė sė paku pėrmendet emri i Tij, siē janė tregjet, vendet e biznesit, e tė ngjashme me to.

150. Kėrko nga Allahu qė tė t'i falė mėkatet, tė tė japė fat nė fenė dhe besimin tėnd, si dhe shėndet tė mirė nė kėtė dhe botėn e amshueshme.   

151. Pėrmirėsoje mendimin nė Allahun e Madhėrishėm; Atij dorėzoja tė gjitha pėrcaktimet (njeriu planifikon ndėrsa Allahu cakton), andaj mos tė themi se kam kėrkuar nga Allahu kėtė e kėtė apo gjėra qė nuk pėrkojnė me raportet njeri ā€“ Krijues.

152. Bėj dua dhe lute Zotin duke qenė prezent edhe trupi edhe zemra, t'i keni frikėn Atij dhe mos u lutni me zemra tė pavetėdijshme.  

153. Gjatė lutjeve kėndo duatė (lutjet) tė cilat janė transmetuar nga Pejgamberi [alejhis selam], pasi  ato janė mė tė mira dhe mė tė dobishme.

154. Lutjen filloje me falėnderim ndaj Allahut dhe me pėrshėndetje [salavate] mbi Pejgamberin [alejhis selam], mė pas pėrfundoje me atė para se tė thoni amin.

155. Lutu pėr vėllanė tėnd fshehurazi dhe kėrko nga ai qė tė pėrmend edhe ty nė lutjet (duatė) e tij dhe kurrsesi mos u lut kundėr vėllait musliman!

156. Kėrko falje nga Allahu (bėj istigfar) gjatė natės, e sidomos gjatė kohės se agimit (gjatė syfyrit).

157. Vazhdimisht dėrgo salavate mbi Pejgamberin [alejhis selam], veēmas nė vigjilje tė sė premtes dhe gjatė ditės sė saj.

 

Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
19.7.2009


[1] Duaja apo lutja ėshtė mėnyra lidhėse nė mes robit dhe Zotit tė tij, ajo qė e lidh muslimanin me Krijuesin. Thotė Allahu i Lartėsuar: "Zoti juaj ka thėnė: "Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjemā€¦" (Gafir, 60). Allahu e ka kushtėzuar pėrgjigjen qė vjen nga Ai me kėrkesėn qė bėhet nga ana e robit. Kėtė e vėrteton hadithi i Pejgamberit alejhi selam se "Duaja (lutja) ėshtė adhurim." Transmeton Tirmidhiu 2370.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010