400 kėshilla islame (9)
19.12.2009 22:18:27

Kėshilla mbi luftėn islame
(xhihadin)

 

139. Bėhu trim e mos u frikėso! Pejgamberi alejhi selam ka kėrkuar ndihmė nga Allahu i Madhėrishėm qė tė na ruajė nga frika.
140. Mos u nis nė luftė pa marrė pėlqimin e prindėrve.
141. Nėse te ėshtė dhėnė rasti tė luftosh nė rrugė tė Allahut, atėherė qėndro stoik nė frontin ku tė kanė caktuar.
142. Kėrko nga Allahu i Madhėrishėm qė tė vritesh si shehid (martir) nė rrugėn e Tij.
143. Pėrderisa je nė luftė, pėrpiqu tė veprosh punė tė mira sa mė shumė; pėrmende Allahun ēdo mėngjes dhe mbrėmje, agjėro tė hėnave dhe tė enjteve dhe mbi tė gjitha; nėse ke borxh, paguaje sa mė shpejt, pėr arsye se Allahu xh.sh i fal tė gjitha pos borxhit, i cili nuk i falet as shehidit.
144. Doemos duhet tė mėsosh gjuajtjen dhe pėrdorimin e tė gjitha llojeve tė armėve; ki kujdes tė mos i braktisėsh pasi ta kesh mėsuar pėrdorimin e tyre, pėrndryshe do tė harrosh se si t'i pėrdorėsh nė kohėn e duhur.
145. Mos merr pėr shėnjestėr ndonjė krijesė tė gjallė.
146. Pastroje qėllimin para nisjes pėr nė luftė; mos tolero qė synimi i shkuarjes sate nė luftė tė jetė lakmia pėr plaēkėn e luftės apo qė tė behėsh i famshėm me guximin dhe pėrkushtimin tėnd.
147. Ruaju qė mos tė ikėsh nga fronti i luftės, pėr arsye se ikja nga mejdani i luftės llogaritet prej mėkateve tė mėdha.
148. Ki kujdes nga marrja e plaēkės sė luftės para se ajo tė ndahet nė mėnyrė tė drejtė dhe nė praninė e njerėzve!
149. Nė qoftė se nuk tė ėshtė dhėnė rasti tė luftosh, atėherė fliti vetes rreth luftės dhe zellin qė ke pėr tė, nė mėnyrė qė tė mos vdesėsh me veēoritė e hipokritėve.
 

Kėshilla mbi leximin dhe mėsimin e Kuranit


150. Mėsojua leximin e Kuranit fėmijėve dhe bashkėshortes tėnde dhe urdhėroji qė t'ua mėsojnė tė tjerėve.
151. Bėje zakon qė Kuranin ta lexosh ngadalė dhe zbukuroje zėrin gjatė leximit tė tij.
152. Kuranin lexoje duke medituar pėr kuptimet e tij; zbatoji urdhrat pėr tė cilat na ka urdhėruar Allahu dhe ndale veten nga ndalesat qė Allahu ka catuar pėr robėrit e Tij.

 


Pėrktheu: Mr Fehim Dragusha
12.7.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010